Sušický rockový puls  XLVII. ( 9/2004 )

 

[ vyšlo v Sušických novinách č. 24/2004  dne 23. 12. 2004 ]

 

SLAX versus JSME LISTÍN.Y.

aneb recenze letošních studiových počinů sušických kapel

 

         Nemáte-li ještě vánoční dárek, pak mám pro vás dobrý tip na poslední chvíli! Skočte do Kloubu a na baru je k dispozici za 80 Kč za kus. A rozhodně neváhejte, protože tahle nabídka je omezená! O co jde? O letošní studiové nahrávky zdejších kapel JSME LISTÍN.Y. a SLAX opatřené slušivými barevnými obálkami (obsluha navíc přislíbila dárkové balení každého CD, které půjde přes pult). O tom, že nebudete kupovat zajíce v pytli, vás mohou přesvědčit recenze, kterými oba počiny níže rozebírám.

 

         Při příležitosti zveřejněním tohoto dílu byla v internetové verzi na www.srpuls.cz založena a otevřena nová sekce Recenze, kde kromě předesílaných dvou nejčerstvějších naleznete i historické týkající se sušických kapel a sepsané autorem tohoto seriálu, respektive jeho přispěvovateli. A o jaké historické prémiové recenze se v tuto chvíli jedná? ASISTAR_T - Dívky z kraje u Gondaru (2003), BRAINWORKER - Studlivky (1998), MORTIFILIA - ... in your head (1999), MORTIFILIA - Care Of Gomorrah (2000), SCYTHE M - Culex Sanguinarius (1996) a SLACKS MODEL 99 - Mata Hinae (2000). Pro začátek.

 

 

JSME LISTÍN.Y.

Pouštění draků

(2004, Do It Yourself Or Die Records)

 

 

         Sušickou folkrockovou formaci Jsme listín.y. jsem letos propagoval v tomto seriálu tak moc, až se rozpadla. Stalo se tak v září 2004 a na vině samozřejmě nebyla nebývalá reklama, ale především osobní spory uvnitř skupiny. Kapela po sobě zanechala dvě demo cédéerka, ze kterých jsem tomu stále aktuálnímu připravil recenzi in memoriam.

         Titul "Pouštění draků" působí velmi pozitivně počínaje formou kresleného barevného obalu a konče příjemnou muzikou. Ta je poskládána z výrazné bublající basové kytary Martina Vlka, skromné kytary a procítěného zpěvu Petra Lercha, standardních bicích Luboše Frančíka a lehce monotónní příčné flétny slečny Veroniky. Celek byl opatřen v podstatě "plochým" zvukem z táborských luhů a hájů a na starosti jej měl Luboš Kocourek, tamní zvukař na slovo vzatý. Nahrávku však není třeba zbytečně rozpitvávat a hrabat se v ní, jako celek šlape a je dostatečně sdílná. Nabídne procházku se šesti zastaveními - písničkami v pravém slova smyslu, kterým kraluje koncerty prověřený hit "Stříbrný les", podle něhož, resp. jeho tématické náplně byl celý počin pojmenován. Kdo z koncertů nezná refrén této pecky (...někde v poušti Draka pouštím / někde v poušti čekám / Draka tam pouštím / někde v poušti vede řeka / já vím to / někde v poušti teče řeka...), v hlavě mu zakotví po maximálně třetím poslechu songu. Zajímavou a jistě ne slabou stránkou nahrávky a Stínů vůbec jsou a byly texty. Nejednoznačné, proložené silnou vrstvou přírody, přes kterou autor vnímá a filtruje prolínání skutečnosti a snu (nebo jen neskutečného snu - to už záleží na interpretaci individuality toho kterého posluchače)...

         Srovnám-li nakonec aktuální počin s průměrným, ale rozhodně ne špatným debutem "Ano" (červenec 2000), kapela pokročila o stupeň výš. Škoda, že se rozhodla nepokračovat v načaté cestě dál.

 

**** 1/2                    4,5  (0-7)

 

 

SLAX

Hard Core Music For Beautiful People

(2004, Do It Yourself Or Die Records)

 

 

         Zdejší nezmaři SLAX vytáhli po dlouhých čtyřech letech opět do boje! Pojďme si vyslechnout, kterak vládnou palnou zbraní v podobě svého druhého demosnímku. Od minulého se změnil název (dříve SLACKS MODEL 99) a sestava (přibyli Honzál, Millhouse a Macáno, odejit byl Zdenďák a Emčák), ale styl, který v počátcích hledání (po přerodu z prapůvodní kapely EXITUS na SLACKS) létal z jedné strany na druhou, se v řeznících nadobro zakořenil a ustálil.

         Hard Core. Rozhodně ne ortodoxní, ale co do hudební složky jako řemenem. Za stránkou hudební textová lehce ztrácí - určité výrazy či spojení (nikoliv celé patřičně drsné texty o dnešní realitě a vztazích) mi přijdou jaksi nemotorné a natvrdo vyřvané (čeština, kterou - a to se na druhou stranu cení - vzala kapela za svou, zkrátka není onou alibistickou angličtinou, ve které se leccos zakamufluje a schová) - nicméně faktem zůstává, že úplný dojem z šesti tracků na placce vysmažených je více než dobrý. Určitě tomu dopomohl i zvukový oblek, který je - na rozdíl od prvního dema - elegantní, i když ani v tomto směru jistě nezaznělo poslední slovo. Nahrávalo se na jaře během třech dnů v jihočeském Hellsound Studiu, které je pro účel pořízení demo nahrávky jako stvořené (co se týká sušických rockových formací, po Mortifilii tam natáčeli Asistar_t a naposled právě Slax). Do dvaadvaceti minut natlačených šest skladeb vykazuje jisté hitové ambice (poslední skladbu "Proč jsi přišla" můžeme v tomto ohledu pasovat na vrchol nahrávky - její stěžejní riff s vámi patřičně zakroutí), dobře se poslouchá a vůbec nenudí.

         Dílo je chráněno obalem s originálními patřičně nabroušenými karikaturami všech pěti členů útvaru SLAX, opatřeno logem ve stylu ABRAXAS a doplňuje jej skromný booklet se všemi podstatnými informacemi. Naleznete zde třeba odkaz na webové stránky skupiny, které jsou však dokonale mrtvé. V podstatě to samé se dá říci o koncertní aktivitě: 5 kšeftů do roka je u formace tohoto formátu (tzn. především koncertní kapely) holé nic. Pokud se skupina celkově vzchopí, začne propagovat, jezdit a nespokojí se pouze a jen se sušickým publikem (byť tu má základnu více než slušnou), je docela možné, že se v roce příštím či jemu následujícím dočká(te) profilového článku či rozhovoru v rámci tohoto publicistického seriálu.

 

***** 1/2                    5,5  (0-7)

 

 

         Závěrem posledního dílu roku 2004 a roku samotného mi dovolte popřát Vám, příznivcům a čtenářům Sušického rockového pulsu - v roce 2005 trvalou duševní i tělesnou pohodu a ať se daří! Zachovejte nám přízeň jak v Sušických novinách, tak na internetu.

 

   Připravil: -FBB-

 

Sušický rockový puls online: www.srpuls.cz

 


[ Headquarters ]   [ Sušický rockový puls ]

[ Návštěvní sešit | Poznámkový blok ]   [ Odkazy ]   [ Koncerty ]   [ Sušická rocková pouť ]

[ Aktuální díl ]   [ Ankety ]   [ Archiv ]   [ Recenze ]   [ Inzerce ]   [ Kontakt ]

 

Srpuls.CZ © 1996-2007 Sir Rex PULS Productions 

NAVRCHOLU.cz