[ publicistický seriál o sušické rockové scéně od roku 1996 ]

UPD:  sobota, 29. září, 2012

 

[ Headquarters ]   [ Sušický rockový puls ]

[ Návštěvní sešit | Poznámkový blok ]   [ Odkazy ]   [ Koncerty ]   [ Sušická rocková pouť ]

 [ Aktuální díl ]   [ Ankety ]   [ Archiv ]   [ Recenze ]   [ Inzerce ]   [ Kontakt ]


 

Květen 2012

Sušický rockový puls (*1996 †2011)

     Nechci vést žádný patetický řeči, ale co nadělám, když končí jedna epocha? Sušický rockový puls byl publicistický seriál o sušické rockové scéně, se kterým jste se mohli v právě uplynulých patnácti letech setkávat souběžně na papírových stránkách Sušických novin a internetu. Nic není starší než včerejší noviny a před hodinou aktualizovaný web, nikdy se nelze zavděčit všem, ale přes to všechno mě tahle aktivita nesmírně bavila.
Součástí scény je každý návštěvník koncertu, každý majitel kompaktního disku či gramofonové desky, ale když tomu všemu člověk propadne, touží být blíž a blíž. Začne třeba pořádat koncerty, založí klub či skupinu, anebo o tom všem píše. Jako všechno je i místní scéna velmi živý organismus, co platilo kdysi, je dávno jinak, kapely se skoro kompletně vyměnily za nové, lidi se věkem a dobou mění.
Osobně jsem nepřestal psát ani na chvilku, však již nikoliv o místní scéně. S přibývajícími generacemi sleduju, že se mi vzdaluje euforie, která zcela vládla na začátku a plus minus se prolínala celým seriálem. Není to nic proti mladým kapelám, jsou stejně skvělý, jako byly ty před patnácti lety, ale zkrátka cítím, že lokální scéně jsem řekl svý a je fér odejít.
Není to klasické zařazení se, jen posílám hudební energii jiným směrem. Místo vyrazit na koncert do Kloubu raději vyřezávám a lepím obaly ke krásným gramodeskám, kterým sem tam pomůžu na svět. Místní scénu jsem zažil v několika generacích a nějak s ní úplně úzce nechci zestárnout. Opouštím lokální aktivitu, i když si pořád myslím, že dělat něco na lokální úrovni je nejvíc, opravdu smysluplný počin, je to ale třeba dělat pořádně a naplno, nikoliv v hibernaci.
Netvrdím, že do Sušických novin v budoucnu ničím nepřispěju, ale pokud se tak stane, bude to samostatný článek, zcela mimo někdejší osu seriálu. Historii Sušického rockového pulsu naleznete na webových stránkách
www.srpuls.cz, které aktuálně slouží jako rozcestník mých současných aktivit. Díky za pozornost. -FBB-

 

MAGICK MUSICK 2012, pátek 22. června - neděle 24. června 2012, Čermná u Sušice, HC Bouda, ESAZLESA, FIVE SECONDS TO LEAVE, INFINITO, LAHAR, MICHAEL'S UNCLE, THE SOUND OF BIBLICAL VIOLENCE, THEMPTINESS, UCHÁZÍM, UNKILLED WORKER, ZKOUŠKA SIRÉN, ROOTS RIOT SOUND SYSTEM

MAGICK MUSICK 2011, sobota 18. června 2011, Čermná u Sušice, Bouda Cult, ANYWAY, BONUS FT. PLUGNPLAY, GRIDE, LIVER GARNISH, MORTIFILIA, ORCHESTRA, ZEMĚŽLUČ, ROOTS RIOT SOUND SYSTEM

INSANIA - Kult hyeny LP právě venku na Magick Disk Musick!

INSANIA - Kult hyeny LP právě venku na Magick Disk Musick!

 

Červenec 2009

Hibernace neznamená totální smrt, naší aktivitu posíláme trochu jinudy, lehce globálnějším směrem, ale sušickou scénu nepřetržitě sledujeme a občas se k ní prostřednictvím regulérních dílů seriálu stále vyjadřujeme. Pro určitý návrat a jistý oživovací pokus (několik zveřejněných článků do roka se skutečně nedá nazývat životem) volíme z časových důvodů alespoň platformu skupiny na Facebooku. Jestli je Ti to jakkoliv sympatický, staň se členem skupiny Sušický rockový puls na adrese: http://www.facebook.com/group.php?gid=105479362614&ref=mf

 

 

 

Říjen 2008

Zaktualizovali jsme sekci Odkazy a přidali Aktuální díl. Do konce roku 2008 bychom měli stačit ještě dva, sledujte sekci Archiv. Rozhodně však nečekejte žádnou další zběsilou aktualizaci, vše zůstává víceméně při starém...

 

 

Říjen 2007

Nejsme zpátky v plné formě, ale žijeme! Zvídavější z vás možná průběžně sledují sekce Aktuální díl nebo Archiv, kde se za letošní rok objevily již čtyři díly a do konce roku ještě nějaký přibude.

 

 

Březen 2007

Sušický rockový puls  ZAKONZERVOVÁN! II.


Pociťuji, že po čtyřech letech od prvního „comebacku“ se seriál opět vyčerpal a v tuto chvíli jej nechci nadále aktivně udržovat při životě. Stěžejní články byly skoro všechny napsány, nic moc nového se neděje nebo se vše až příliš nápadně stále opakuje dokola.
Nezastírám, že mě k tomuto kroku vedly i časové důvody - aktivit ve volném času je hora, a toho je žalostně málo na to obsáhnout všechny alespoň tak, jak bych si představoval. Každopádně, pokud chcete sledovat mou osobní tvorbu na dalších hudebních frontách, zvu vás ke čtení rockového e-zinu
Vinyl  Disk  Musick, na koncerty i k poslechu rock alternativní kapely Asistar_t (brzy vyjde split 7" EP) a do deathmetalového víru jménem Mortifilia (tuhle svoji krásku jsem zanedbával ze všeho nejvíc, proto nyní v poslední řadě i pro ni - pro její budoucí a stále potřebný rozkvět - s klidným svědomím seriál obětuji).
Zakonzervovat neznamená nadobro zrušit nebo definitivně ukončit, proto někdy v budoucnu můžete očekávat druhý návrat, třeba s další generací rockových kapel na Sušicku, třeba s novým člověkem v čele, třeba s novým designem webových stránek, třeba...
Přeji všem aktivním místním kapelám, pořadatelům, dramaturgům a vůbec příznivcům scény, ať se jim v jejich činnostech nadále daří podle jejich nejsmělejších představ.
Poznámkový blok každopádně zůstává nadále otevřený a bude-li v období právě nastalé hibernace fungovat jako e-zdroj novinek na sušické rockové scéně, to už záleží na každém z nás.
Dík za pozornost, Berry

[2007-03-07]


REST IN HASTE, RED FORD, CLIMATIZADO

sobota 03|03 2007, Sušice, Tradiční klOU!b

Jistá skoro tradiční společná narozeninová rty se v Kloubu koná ve stejný termín j etím rokem a pokaždé nabízí zajímavý hudební doprovod. Nejinak tomu bylo letos, navíc nebyla nouze o - mimo dvě řádně avizované - další, do poslední chvíle utajené kapely.
Otvírali domácí REST IN HASTE a nutno uznat, že od svého loňského debutového podzimního koncertu pokročili dál ve všech směrech. Nic to ale nemění na faktu, že basová kytara jejich moderní verzi hard rocku chybí (byť ji bubeník vzal na část posledního songu do ruky), a kytara je v tomto ohledu do určité míry rozervaná. Bubeník se lepší, ale stále nevymezuje rytmiku zcela konkrétně, a co se týká nakonec zpěvů, jsou velmi fajn, ale oba zní identicky (zpívající kytarista Snewgoblin a zpěvák Ragů jsou sourozenci). Resumé? Slyšitelný krok vpřed odhalil či zprůhlednil jisté s ním přišedší rezervy, jejichž řešení se však jeví být jis jen otázkou času. R.I.H. na sobě systematicky pracují.
Plzeňští Newman letos vystupují jako RED FORD, a to z důvodu momentálních neutěšených personálních změn v sestavě. Red Ford - to jsou dvě basy a bicí, a není to Deverova chyba! vaným emo/hardcorem upomínají na rannou tvorbu Sunshine, kterou tehdy ještě nezkousl úplně každý (např. novinář), jak je tomu dnes. Zvuk byl najednou narvaný a plný, trio nabídlo pouhé čtyři vzorky své tvorby a než se posluchač stačil rozkoukat, odporoučelo se. Po krátkém setu jsem byl nicméně velmi příjemně zaskočen, překvapen.

CLIMATIZADO

Všimli jste si, že někteří tuzemští hudební publicisté občas označují kapely tzv. „úderkou“? Nikdy jsem tomu moc nerozuměl, ale v případě CLIMATIZADO jsem ochoten toto slovo akceptovat! Co do intenzity zvuku, smetli plzeňští - takto teroristé - obě předkapely šmahem a mě s prvním songem odváli do předsálí klubu, neboť chrániče sluchu jsem toho večera nechal v traktoru. Cowboy punkové servírovali hudebně cca pětadvacetkrát zrychleného a vydatnějšího Jima Morrisona, a jestliže byly zpočátku jejich přesné bušné nástupy jedna velká radost, postupem koncertu přecházeli v rutinu a takřka „běžný“ standard. Neosvětle set umocnila projekce stylového filmu, vyhrabaného patrně z poličky ve zkušebně. Co do účinnosti vystoupení celkem, možná až přespříliš silný dojem. Těsně za hranicemi běžného posluchače. Opět a znovu.
O úplný závěr večera se postarala „folková verze“ Rest In Haste (pravděpodobně doplněná o akustického kytaristu) a ač jsem byl stále přítomný v suterénu Sokolovny, nedokázal jsem té noci dále vnímat vůbec nic, co se týkalo jakékoliv hudby.
 

Text a foto hrající skoro všemi barvami: Berry, sveřepé pohledy čtenářů

 

 

Únor 2007

ROCK NA SANTOSU 2007Přesně za 100 dní vypukne letošní ročník oblíbeného festivalu ROCK NA SANTOSU! Stane se tak v sobotu 9. června 2007 od 14:00 hodin a zahrají tyto kapely (uvádíme v alfabetickém pořadí):
GANG ALA BASTA
HOUPACÍ KONĚ
PESHATA
THE PROSTITUTES
PRVNÍ HOŘE
REST IN HASTE
ŠÁNTÍ

Jak je již z názvu patrné, akce proběhne jako obvykle  na sušickém ostrově Santos. O zvuk se tradičně postará firma KN SOUND. Další informace hledejte na LZVA.COM [odtud nejrychleji přes výše vyobrazený leták].

Text Berry


THE BIANCA STORY

pátek 23|02 2007, Sušice, Tradiční klOU!b

THE BIANCA STORY THE BIANCA STORY THE BIANCA STORY THE BIANCA STORY Dispozice scény Kloubu zdá se není zdaleka vyčerpaná! Vloni se hrálo třeba naproti pódiu a letos (na konci února) spatřil návštěvník jedním pohledem scény rovnou dvě, hlavní klasicky na pódiu a vedlejší před ním.
Ta hlavní patřila švýcarské skupině
THE BIANCA STORY, která zahájila svůj set před velmi slušně zaplněným klubem zhruba dvě hodiny před půlnocí. Úvod patřil zpěvačce Anně Waibel, jejíž hlavní slovo pozvolna převzal frontman Elia Rediger s kytarou na krku. Po několika prvních skladbách měl posluchač zcela jasno: The Bianca Story jsou nejmodernějším revivalem prapůvodu všeho rockového jsoucna - rock´n´rollu. Hradba kláves, paleta efektů a samplerů v tanečním duchu, prehistorický zvuk kytary, střídmá basa, strohé a všesdílné bicí, zpěvy obou pohlaví, autentický zvuk (který měl však potřebný drive jen před pódiem, v zadní části klubu byl velmi tlumený) - to vše bylo víceméně na jedničku, jíž navrch třikrát podtrhla pódiová show a naprostá jistota, která schází všem místním kapelám (proto žádná z nich ještě neabsolvovala turné po Švýcarsku). Jistá sehranost, ruku v ruce s adekvátním (nikoliv jakkoliv přehnaným) sebevědomím, přitahovala diváky prakticky stejně jako samotná muzika, která sice veskrze nic nového či nad rámec novodobého pojetí stylu zajímavého nepřinášela, ale její samotné podání fungovalo nade vše. Chvílemi jsem měl pocit, že poslouchám žánru poplatnou starou dobrou gramodesku se vším všudy, ale když jsem už tomuto pocitu skoro uvěřil, nastal zvrat a kapela zaburácela takovou měrou, že jsem byl v tu ránu zpět v klubu. Na závěr došlo na sérii naléhavě vyžádaných přídavků, improvizaci, přehazování si nástrojů „za jízdy“ a nadšené loučení se s publikem. Koncert si daly naplno obě strany a já od jeho posledního tónu jen s napětím očekávám, s jakou další zahraniční kapelou se dramaturgie TK vytasí příště a kdy to bude!
JAK 100HO VEN? si umějí vybrat, komu předskakovat. Předloni to byli Ultrapunk, letos The Bianca Story. Jak již bylo nastíněno, kapela vystoupila před pódiem a ač se rovněž hýbala a do svého koncertu ponořila takřka po ramena (zpěvák byl místy ve velmi sugestivním rozpoložení), ve srovnání s hlavní kapelou je před ní ještě velký kus cesty. Dnešní interpretace vesměs zapamatovatelných písniček Jak 100ho ven? mi několikrát zřetelně odkázala na současný příjemný punkbeat Visacího zámku, což je směr, který mně osobně u rábských úplně vyhovuje. Narozdíl od o poznání méně výrazných tradičně rockových (ničím neobohacených) songů, které se v jejich repertoáru stále ještě nacházejí.

Text a foto Berry, vaše skvělý reakce


Vzhledem k tomu, že se v současné chvíli na scéně sušického rocku mnoho neděje, byli jsme nuceni sáhnout do "rezerv" a postupně zveřejníme několik recenzí nahrávek, které nám poslaly sami kapely.
Tou první byla skupina
STONE THERAPY z Klatov, která na sklonku minulého roku vydala své první promo CD-R.
"Moje první setkání s mladou klatovskou black metalovou kapelou proběhlo na předloňském festivalu Šumavský medvěd, který otvírala. Tehdy mne příliš neoslovila, postrádal jsem původní nápady, sehranost, vymykání se zkostnatělým klišé. Uplynul nějaký čas a kapela nahrála své první demo, respektive promo CD-R."

>>>  celá recenze

 

 

Leden 2007

TENKEJ LED hledá nového bubeníka. Pro podrobnosti zamiř na jejich webovky (odtud se na ně dostaneš přes sekci Odkazy).


Nejsi úplný začátečník a chceš hrát hard core v horažďovické budoucí kapele? Houkni do Inzerce.


THE BIANCA STORYTHE BIANCA STORY
pátek >> 23. 02. 2007 >> 21.00 >> Tradiční klOUb >> Sušice

Mladá (a krásná) švýcarská pětice hraje garážový rock´n´roll s prvky nové vlny a taneční hudby a neúnavně experimentuje na cestě ke stvoření vlastního hudebního světa. Umělecky ambiciózní, dokonale styloví a naživo strhující. Pro fanoušky The Strokes, Franz Ferdinand, Primal Scream, The Beatles, The Doors. Takže pro všechny. Ukázky na www.thebiancastory.com.

Text Ragů, foto thebiancastory.com


ROCK NA SANTOSU letos bude!
Oblíbený festival, který si minulý rok vybral oddechový čas, letos opět proběhne, a to v sobotu 9. června od 14:00 hodin.
Ve chvíli, kdy od pořadatelů obdržíme soupis potvrzených kapel, bude tento zveřejněn. Buďte ve střehu.


17. ledna 1997 vyšel historicky 2. díl, který je právě online.
Ve stejný den, ale po deseti letech, zveřejňujeme zároveň
Aktuální díl, který je pohledem na pár loňských podzimních akcí v Tradičním kloubu.


Níže uvedenou pozvánku s logem a fotkou považujte za bezpředmětnou, nikoliv však koncert jako takový! Po krátkém jednání o náhradním programu za kapelu Wave, která se o víkendu rozpoltila, je tu nová potvrzená koncertní sestava:
FETCH! [rock & noise, Praha]
ASISTAR_T [d.i.y. alternative, Sušice]
sobota
>> 20. 01. 2007 >> 21.00 >> Tradiční kloub >> Sušice

 

WAVE [eclectic rock, Praha]
& ASISTAR_T [d.i.y. alternative, Sušice]
sobota >> 20. 01. 2007 >> 21.00 >> Tradiční kloub >> Sušice

Progresivní rock pro 21. století


Sami o sobě prohlašují, že hrají eklektický rock, jasné je ale jedno: Není to s nimi jednoduché. Jejich muzika je členitá a komplikovaná, výborně zahraná a promyšlená do nepostřehnutelných detailů. Je to
důkaz, že skutečně lze zkřížit Faith No More, Pink Floyd, Dream Theater a Incubus a přitom psát působivé, ba dokonce dojemné písně. Wave totiž asi hodně času tráví myšlením. Celé jejich první album Preventor, nahrávané ve studiu Miloše Dodo Doležala, je jeden promyšlený příběh – orwellovský příběh o dohledu nad lidmi pomocí technologií. Na stránkách www.wave-music.net si můžete přečíst o pozitivních ohlasech z domova i ze zahraničí, basák a ideový vůdce kapely Peter Sládeček už se na starou desku dívá s rezervou. Sestava se pořád mění a WAVE, kteří přijedou do Sušice, jsou jiní než ti z desky. Ano, 20. 1. 2007 dorazí pražská kapela do Tradičního kloubu a kromě toho, že vás rozhýbe, taky vás donutí přemýšlet. Tak si vyhraďte dostatek operační kapacity! Jako předkapela vystoupí sušičtí podzemníci ASISTAR_T. Vstup je volný – pokud zrovna nejste teroristi.

Text Ragů, logo a foto wave-music.net


Pro zítřejší akci v Tradičním Kloubu poklepej na obrázek vlevo.
Nevyjde-li ti, máš ještě příležitost o pár dnů později v Praze (v tom případě zaťukej na ten pravý).
Stejně jako v matičce měst, i doma bude v rámci prezentace DVD HIRAM BULLOCK Live in Sušice promítnut klip Asmodea "Hodina štíra", který se nedávno dotáčel právě v Kloubu.
DVD bude k dispozici za 200 CZK.


Vítejte na Srpuls.CZ v roce 2007!

Podívejte se na pár stále aktuálních novinek z konce minulého roku - za všechny třeba report z koncertu BEZ PEŘÍ, který se konal poslední den roku 2006.

 

 

Návštěvy od 08. 04. 2005

 

 


A r c h i v    h i s t o r i c k ý c h    a k t u a l i t    z    t i t u l n í    s t r a n y    S u š i c k é h o    r o c k o v é h o    p u l s u    :

2003  |  2004  |  2005  |  2006

 

[ Headquarters ]   [ Sušický rockový puls ]

[ Návštěvní sešit | Poznámkový blok ]   [ Odkazy ]   [ Koncerty ]   [ Sušická rocková pouť ]

[ Aktuální díl ]   [ Ankety ]   [ Archiv ]   [ Recenze ]   [ Inzerce ]   [ Kontakt ]

 

Srpuls.CZ © 1996-2007 Sir Rex PULS Productions 

NAVRCHOLU.cz