Hlavní stan  |  České vinyly  |  Recenze  |  Rozhovory  |  Odkazy  |  Kapely

Hledané  |  Nabídka  |  Inzerce  |  Poznámky  |  O nás  |  Kontakt  |  English info


>>>   R e c e n z e   >>>   BUMFRANG3 "Vidim"

English version is not available now>>>   E n g l i s h   >>>   

>>> BERRY | 2017-08-17 >>>

BUMFRANG3 "Vidim"

LP
(2016 Sakraphon, Silver Rocket)

Slyšim, ne, vole!?

Přestat psát recenze, to ještě existuje?! To mě jenom usvědčuje z toho, jak se poddávám tý rádoby zrychlený době, plavu v informacích a bojuju s démonem sociálních sítí. Ale cítím, že zase získávám převahu, a tak opět začínám psát. Co vlastně může bej lepšího, než napsat o muzice, kterou milujete?! Štos desek k recenzi jsem vzal hned zkraje a mrkla na mě historicky druhá gramodeska Bumfrang3. Ač naposlouchanou, dal jsem ji pro sichr ještě patnáctkrát a můj pohled se jen upevnil.

Zajímá vás to, že jo? Jsou kapely, který by to měly zabalit a jsou kapely, který by to měly rozbalit. Ale taky jsou kapely, který nepotřebují žádnej podmiňovací způsob, který prostě jsou a jde to z nich tak, že nepotřebuješ mít nastudovaný encyklopedie od předních rockových žurnalistů, abys poznal, že to jednoduše nadmíru funguje.

Tahle kapela a tahle deska kurevsky funguje. Dokonce ještě o kus víc, než minulej modrej vinyl "Rebus", a to už je sakra důvod to zmínit. Tohle není Výroba hitů s.r.o., to je garáž, která ti nepřestane bejt těsná po prvním kladným ohlasu, to je synonymum hlučnýho rocku jako způsobu života, ne jako odstrašující komedie, kterou od počátku předvádí například Katapult a národ slušných Čechů mu to tyvole žere i s navijákem.

Černý vinyl ve futrovaným obalu s hypnotickýma duhovkama na středových labelech obnažuje ve svých drážkách seštelovanou hru, kolečka ve stroji zapadají, nepřeskakují, jsou naléhavá, ale ne prvoplánově. Základ je rytmikou tepající velvet noise rock s řinčící kytarou; rock jako synonymum hluku a hluk jako ono zmíněný synonymum života. Punk pro intelektuály, který tohle slovo nenávidí jako celej mainstream, kterej teď aktuálně domrdává ceny desek tak, jak to dělal v minulosti s cédéčkama.

Civilní zpěv, civilní hadry, svobodnej projev daleko za hranicema žánrovýho vězení, který zůstalo v útrobách velkých rockových časopisů. Tahle slova se mi chce znovu vyťukat na stroji a projet xeroxem do fanzinu, kterej projde desítkama rukou skutečných hudebních nadšenců. Cítím, že často odbočuju, ale nebudu se k textu vracet a zůstane tak, jak byl napsaný na první pokus. Nevadí, ne?

Rytmika nad zlato, texty s obsahem, vtipem, přesahem - umí pojmenovat všechno, co je uložený v podvědomí vnímajícího tvora neslisovanýho mediální masáží a korporátní lží. Jedince uvědomujícího si svou vlastní existenci a její pomíjivost. Tupě řečeno, texty jsou život, esence jsoucna, vyrovnání se s existencí. To moc lidí nedokáže. Natož o tom napsat. S grácií, napsal by pošahanej publicista. Já to žiju, recenze beru jako nutnej prostředek k předání a přiblížení a jejich formu jako vytržení z digitální reality.

Ve chvíli, kdy si myslíš, že už musely dojít všechny hity na týhle desce, přijdou ještě minimálně tři. Rámusí, jak rock káže. Nechci říct doslova, ať se jde Garáž se svým saxem zahrabat, tak příkrý si k legendě nechci dovolit být, ale v případě Bumfrang3 tenhle nástroj maká - jako občasný koření - nad svý reálný možnosti. Odšroubovat víčko solničky ve školní jídelně nebyla nikdy výhra ani pro jednu stranu.

Dochází ke shrnutí a trojitýmu závěru s pěti vruty. Všechno je dočasný, ale některý desky fakt ne. Tuhle navždy najdete pod písmenem B ve vaší sbírce. Samozřejmě v polici s áčkovejma vinylama. S touhle deskou se budete bavit i na opuštěným ostrově, kterej se může lehce stát z jakýhokoliv života, aniž by vás opravdu někdo vysadil uprostřed moře s gramofonem na kliku a deskou, co to všechno vidí. Dá se číst z mnoha stran, úhlů, nálad, neohraje se jako špatnej psycholog.

Máloco mi na poli tuzemský tvorby, respektive scény letošního léta dovedlo rozhicovat víc, než počasí. Tenhle vinyl ale kurvaže! Ta deska tě pozoruje, jak se v tom hicu potíš, sází do tebe ty hity a přitom je maximálně pokorná. Pokud tohle vloni v prosinci nebyla tvoje deska roku, prozrazuje o tobě jediné - zatím jsi ji neslyšel.

Na pohřbu si nech zahrát libovolnou píseň z tohohle alba a tvoje duše odletí v naprostý spokojenosti a smíření. A texty? Libovolně tesej na náhrobní kámen. A ámen.

Recenze | Hlavní stan


Srpuls.CZ | Vdmusick © Λ-Ω Magick Disk Musick 

NAVRCHOLU.cz
MS IE [Win] 6.0 & Mozilla Firefox [Win] 1.5.0.4 >> 1024x768 pix.