Hlavní stan  |  České vinyly  |  Recenze  |  Rozhovory  |  Odkazy  |  Kapely

Hledané  |  Nabídka  |  Inzerce  |  Poznámky  |  O nás  |  Kontakt  |  English info


>>>   R e c e n z e   >>>   sampler CONSTELLATION OF DEATH

English version is not available now>>>   E n g l i s h   >>>   

>>> LADISLAV OLIVA | 2009-06-29 >>>

sampler CONSTELLATION OF DEATH

LP
(2009 Monster Nation)

Smrt ožívající v černých drážkách

Český death metal možná neprožívá zrovna své nejvrcholnější období. Kdysi tolik silná uherskohradišťská scéna se víceméně rozpadla a přestože hlavně pražští brutalisté začátkem tisíciletí projevovali hodně snahy, ani jim se většinou nepodařili potvrdit předpoklady.

Na velkém vinylu se tuzemští smrtonoši moc nezjevují. V minulém desetiletí dvakrát Krabathor a jedenkrát Dark, v posledních letech Absurd Conflict - to opravdu není moc výrazná bilance. K tomu navíc několik malých desek, většinou však brutálnějšího až grindovějšího ražení. Připočte-li se Slovensko, lze ještě jmenovat dva velké gramozápisy Lunatic Gods a jeden Dementor.

Pokud jde o kompilace, stojí za připomenutí zejména 2. díl série Ultrametal, kde ze šesti kapel byly tři ryze deathmetalové a dvě tak napůl. Naproti tomu starší počin Death Metal Session nemá, navzdor svému názvu, s kovem smrti téměř nic společného, protože deathověji zde zní, podobně jako na prvním Ultrametalu, snad jedině Moriorr.

A tak dosud nejreprezentativnějším vinylovým titulem v tomto žánru se stává kompilace, kterou uchystal největší domácí metalový gramolabel. Představuje se zde osm skupin, z toho šest českých, jedna slovenská a také jedna původem americká, personálně však výrazně počeštělá formace.

A je to právě čechoamerická družina MASTER, jíž patří docela silný rozjezd. Tempově proměnlivá skladba "The Room With Views" je sice žánrově až příliš tradiční, přesto solidní a poctivá řezničina a hlavně po stránce kompoziční jeden z vrcholů celé této výběrovky.

Spíše tuctověji zní zkušená PANDEMIA, jejíž skladbě "The Void" nějak chybí potřebná razance. Středové zvolnění s návazným sólově kytarovým výjezdem docela potěší, jinak se ovšem zdá, že velké jméno této zcestovalé kapely lehce převyšuje její skutečné kvality.

Zatímco všichni ostatní čerpají z řadovek nebo promáčů, jediná MORTIFILIA poskytla jinde nepřítomný song "Above The Abyss Of My Life". Ten rozhodně potvrzuje stabilní pozici schopné formace, které však neustále chybí větší výrazová rozmanitost, která by ji posunula výše.

Něco podobného lze tvrdit o nadějných BELLIGERENCE, kteří disponují docela drsnou zpěvačkou, leč jak ukazuje skladba "Warfare", při pouhém sluchovém vjemu se tato zajímavost stírá. Kapela se tak zařazuje k dobrému průměru, nicméně podepřenému očekáváním věcí příštích.

Obrácením desky nastává čas pro DESPISE a jejich velice razantní a přitom dosti technické počínání. Skladba obalově zvaná "Bloodlines Of Profanity", zatímco bookletově "Blind To All Reason", je rozhodně působivě strhující nakládačkou drsně melodizující brutality.

Přestože ty úplně nejúchvatnější časy TORTHARRY jsou již patrně minulostí, song "Case 7" patří k tomu lepšímu z jejich současnosti a tím i k vrcholům kompilace. Zpestřující mezihrou vybavená skladba má velice slušné nasazení a je dokladem zručnosti vyzrálé formace.

Neméně zkušený slovenský DEMENTOR zůstává tak trochu za očekáváním. Skladbu "Seven Demons" sice krášlí pěkné sólíčko, jinak je však až příliš tuctovým, tempově strnulým a nepřekvapujícím exemplářem žánrové zastaralosti, a proto náznakem toho, že souboru začíná ujíždět vlak.

Ze žánrových mantinelů desky lehounce vybočuje těleso F.O.B., jehož skladba "Growing" vedle smrtícího nádechu obsahuje i zřetelné thrashovější riffy. To ale nic nemění na konstatování, že energie mají pánové takový dostatek, že by její část mohli věnovat i svým kolegům.

Desku zdobí povedený barevný obal, jenž namaloval Roman Kýbus a který se v černobílé verzi zjevuje také na přední straně vnitřního bookletu. Vznikl tak výběr, který by v CD formátu působil jako tuctová bezplatná kompilace k nějakému časopisu, zatímco v LP podobě dostává mnohem zásadnější význam. Je vzrušující slyšet, kterak v černých drážkách opět po letech ožívá smrt.

Recenze | Hlavní stan


Srpuls.CZ | Vdmusick © Λ-Ω Magick Disk Musick 

NAVRCHOLU.cz
MS IE [Win] 6.0 & Mozilla Firefox [Win] 1.5.0.4 >> 1024x768 pix.