Hlavní stan  |  České vinyly  |  Recenze  |  Rozhovory  |  Odkazy  |  Kapely

Hledané  |  Nabídka  |  Inzerce  |  Poznámky  |  O nás  |  Kontakt  |  English info


>>>   R e c e n z e   >>>   PRAY FOR DEATH "s/t" | V RUKOU OSUDU "s/t"

English version is not available now>>>   E n g l i s h   >>>   

>>> MERŤÁK | 2014-06-24 >>>

PRAY FOR DEATH "s/t" | V RUKOU OSUDU "s/t"

split LP
(2014 Anarchist Black Cross, Cestou Na Hřbitov Records, Exit Production, Forced Expression, Phobia Records, Pope's Ass Productions, Uchylny Koš, Véva Records)

Lidstvo je odsouzeno k zániku, příprava na soudný den!

O vzniku téhle společné nahrávky jsem toho příliš nevěděl, i když je pravdou, že obě kapely pro mě nejsou neznámou a tušil jsem, o co by se asi mělo jednat. Zatímco V Rukou Osudu hrají ponurý sludge / doom metal, Pray For Death mixují především crust, metal a hardcore / punk. Mám rád, když má splitko nějaký smysl a každá strana nezní tak, že posluchač v podstatě netuší, jaká právě hraje kapela, což v tomto případě opravdu ani zdaleka nehrozí, a na své si tak přijde milovník rychlého crust-metalu i příznivec bahna.

Rozkládací obal tvoří zepředu koláž fotek, jež smutně vystihují podobu naší zkažené moderní doby: zbraně, drogy, utrpení nevinných a bezmocných, zvýšená represe plná příkazů a zákazů, týraní zvířat... Povedené, hodné zamyšlení a vlastně jakýsi leitmotiv, který provází celou desku. Uvnitř obalu se nacházejí kompletní české texty i anglické překlady, tradiční informace o nahrávání a navrch po jedné společné fotce každé kapely.

Pamatuji si, že V Rukou Osudu jsem viděl živě na festivalu Killed By Brno v roce 2012, kde hráli - tuším - poslední někdy dávno po půlnoci a na jejich záhrobní sludge / doom metal zůstalo už jen několik málo maniaků. Od té doby jsem o téhle kapele, kterou tvoří ostřílení desperátové severočeské hardcore a power violence scény (mj. Kobra XI), neslyšel - a nyní držím v ruce tenhle vinyl. Třeba však doplnit, že se nejedná o první vinyl V Rukou Osudu, v předloňském roce vyšel kapele samostatný sedmipalec. Současná nahrávka by se dala stručně charakterizovat zhruba takhle - kytara, basa, bicí, dva hrobaři s mikrofonem a dva vály během čtvrt hodiny. Tohle je sakra pomalá temnota s bicími, které zní spíš jako něco mezi obouruční sekerou a gilotinou, ale ani basa se nenechává zahanbit, a to už vůbec nemluvím o kytaře, která místy dává k dobru solidní metal. Možná i proto mě baví víc první žalm "Zpověď, Odpověď, Výpověď?", který považuji za nápaditější a pestřejší, než druhý "Odplata". Texty plně korespondují s hudbou, objevují se tedy témata jako znechucenost dnešním světem nebo rovnou vize naplnění jeho konce. A aby té temnoty nebylo málo, o mix se postaralo jihočeské studio Hellsound, nahrávka samotná je přímo ze zkušebny kapely.

Na druhé straně černého vinylu si to metelí svým svižným crust / metalem kutnohorští Pray For Death, u kterých se taktéž nejedná o první počin na vinylu, shodou okolností i oni mají téměř dva roky starý samostatný sedmipalec. Na aktuálních dvanácti palcích najdeš šest válů, které nekompromisně drtí vše, co se jim postaví do cesty. Je fakt, že definovat muziku Pray For Death jako crust / metal není asi úplně vždy na místě, protože kapela vychází především z hardcore-punkových kořenů a v sestavě se za bicíma vylupuje Kuba z Propagandy a Blinded. Ovšem nemohu se ubránit pocitu, že metalovější sound z vyškovského studia Davos prostě kapele sedí, což je slyšet třeba v songu "Ozvěny výkřiků". Kapela nahrála navíc i starou českou crustovou vykopávku v podobě písně "Tlak konformity" od Dread 101. Ihned po téhle předělávce se zcela nezvykle ozve foukací harmonika a uvede poslední vál "Součást plánu", který se naopak nese v pomalém tempu a celou desku uzavírá. V textech se Pray For Death věnují především kritice lidské společnosti a stejně jako v případě kolegů si snikým zrovna neberou servítky.

Společný vinyl V Rukou Osudu a Pray For Death se celkem povedl, obě kapely stojí jednoznačně za poslech a jsem si tak jist, že deska si svou cestu k posluchačům najde.

Recenze | Hlavní stan


Srpuls.CZ | Vdmusick © Λ-Ω Magick Disk Musick 

NAVRCHOLU.cz
MS IE [Win] 6.0 & Mozilla Firefox [Win] 1.5.0.4 >> 1024x768 pix.