Hlavní stan  |  České vinyly  |  Recenze  |  Rozhovory  |  Odkazy  |  Kapely

Hledané  |  Nabídka  |  Inzerce  |  Poznámky  |  O nás  |  Kontakt  |  English info


>>>   R o z h o v o r y   >>>   MONSTER NATION "Když metal, tak na vinylu!"

>>>   E n g l i s h   >>>   

>>> BERRY | 2006-09-13 >>>

MONSTER NATION "Když metal, tak na vinylu!"
r o z h o v o r   s   M i l o š e m   K r a t o c h v í l e m

Kdo sleduje současnou českou metalovou vinylovou scénu, tomu nemohla uniknout skutečnost, že po letech se opět začaly objevovat na gramodeskách staré kapely se svými aktuálními nosiči. Jména Root a Törr hovoří za vše. Oslovili jsme tedy majitele českého metalového vydavatelství MONSTER NATION Miloše Kratochvíla, se kterým vzniklo zajímavé povídání, jež se stalo historicky první položkou sekce
Rozhovory na Vinyl Disk Musick.


Kdy jsi poprvé držel v rukou vinylovou desku? Bylo to hned ono osudové setkání? Jakou vůbec první desku sis koupil a jaký k ní máš dnes vztah?

Myslíš úplně první? Tak to náhodou vím. To jsem byl snad v první nebo v druhé třídě a byl to, nesměj se prosím, singl Michala Tučného. Osudové to nebylo. Naštěstí. Pak brácha poradil našim, aby mi koupili k šestým narozkám LP Olympic - V Lucerně. Zrovna to vyšlo. Byla to deska s velikánským plakátem, historií kapely a texty skladeb, které jsem sledoval zároveň s posloucháním desky. To už bylo osudovější. No a to rozhodující přišlo v letech 1985 a 1986. Z dovolené u Balatonu jsem si dovezl LP AC/DC - Fly on the Wall. Mimochodem nejtvrdší deska kapely. No a pak vyšli Plni energie. Dál nebylo co řešit. Tu poslouchám rád dodnes, i když ne moc často.

Tak to byly první desky. Přeskočíme-li dvacet let, dostaneme se k dnešním dnům. Předchozí otázku trochu zkroutíme: Jakou vůbec poslední desku jsi držel v ruce? Jakých posledních pět LP rozšířilo tvoji sbírku a jaká dostaly tyhle desky pořadová čísla, rozumíme-li si?

Vzhledem k tomu, že jsem si zrovna přinesl další desku do své sbírky, tak to byla právě ona, kterou jsem měl v ruce naposled. Je to Tarantula - Peklo pro všechny, deska, kterou jsem hledal dlouhé roky (díky, Dušane !!!). Co mi přibylo nedávno… Zavzpomínám… Annihilator - Set the World On Fire, Chroming Rose - Pressure, Evildead - The Underworld a The Haunted - Revolver. Čísla nemají, nevím, kolik mám desek, nepovažuju to za důležité.

Ani já nevím, kolik mám přesně desek. Jen jsem to chtěl nějak naťuknout a doufal, že nám na začátek představíš svoji sbírku. Ha, ha. Nicméně k tomu se ještě jistě dostaneme. Popravdě jsem myslel, že jako jednu z posledních desek zmíníš Silent Stream Of Godless Elegy – Relic Dances, která právě vychází…

Ta mi přibyla do sbírky 15.8., kdy oficiálně vyšla. Byl jsem první na světě, kdo ji měl. Hehehe. Samozřejmě jsem nějaké balil a posílal, ale ty vyjmenované přišly až potom.

Já to tušil. Určitě máš nějakým způsobem rozdílný pocity, když držíš v rukou desku, kterou sis koupil nebo kterou jsi vydal... Kolik času dělilo vůbec prvotní myšlenku na vydavetelství a první vydanou desku?

Hodně. Hlodat to začalo už před lety, kdy mi trošku začalo vadit, že spousta dobré muziky vychází jen na cédéčkách a nelíbilo se mi, že by mi to ve sbírce chybělo. Tak jsem si říkal, že bych si pro radost mohl nějakej titul vydat, nechat si kousek ve sbírce a zbytek prodat. Akorát že na to nebyly peníze. Jednak jsem nebyl plně rozhodnutej, že do toho fakt chci vrazit veškerý úspory (člověk po škole většinou moc peněz nemá), jednak to stejně nestačilo. Něco jsem si ještě půjčil a pak už se
to dalo. První deska, kterou jsem dělal sám, byla Black Seal od Rootu. Ty singly před tím, to jsem dělal napůl s kamarádem Thomasem ze Švédska. Monster Nation je značka zčásti švédská, i když já a Thomas vlastně jedeme nezávisle na sobě. On něco vydá, já něco vydám, pak si pomůžeme s distribucí. Že bychom se na něco finančně skládali nebo si vzájemně půjčovali peníze, to ne… Stejně by ses na to zeptal. Haha.

Přesto řekni ještě pár konkrétnějších slov a dat k samotným začátkům a vůbec ranné historii Národu netvorů. Třeba kdy a jak jste se seznámili s Thomasem nebo kdo vymyslel název firmy a co má představovat?

Nejdřív jsme si jen vyměňovali desky. To je na sbírání totiž to nejlepší - uděláš si spoustu kamarádů po celým světě. S většinou se sice v životě nesetkáš, ale někdy jo. S Thomasem jsme se poprvé viděli před lety ve Wackenu. Pak on přijel sem, já tam, on sem atd. Během jednoho rozhovoru jsme zjistili, že máme stejnej nápad. Vydat nějakou desku. Tak jsme si o tom povídali a vymýšleli, jak to udělat - abychom na to měli a aby se to prodalo. Protože když by se to nepodařilo prodat, už bychom nic nevydali. Potom on organizoval jeden takovej festival ve Švédsku, kde mj. hráli Sabbat z Japonska. On tam chytil jejich nahrávku a tu jsme se pak
po dohodě s kapelou rozhodli vydat. Je tam jedna písnička zpívaná švédsky a cover od Bathory. Ačkoli jsme udělali strašně moc začátečnických chyb, peníze se časem vrátily. Dál jsme chtěli vydat něco českého, zas nebylo na víc, než na singl. Volba padla na brněnskou kapelu Puls, jejíž nahrávky z 80.let nikdy nikdo nevydal - nakonec až před pár lety samotná kapela. Tak jsme vzali jeden kus z toho jejich CD a jeden, co tam nebyl. Obal singlu je sice takovej nic moc, dnes bych to dělal úplně jinak, ale po bitvě je každej generál. No a pak jsem si to propočetl, že poměr korun na minutu muziky je u singlů mnohem vyšší, než u elpíček. Další singl už jsem prostě dělat nechtěl, zní to trochu paradoxně, ale byl by to velkej luxus (leda by to bylo v černobílým obalu, vlastně ne obalu, jen ohnutým papíru - a to jsem taky nechtěl).
Vzhledem k tomu, že u nás se vinyly moc neprodávají, musel jsem na poprvé volit nějakou kapelu, která je hodně známá v cizině. Kontaktoval jsem Root, domluvili jsme se na podmínkách a Black Seal bylo na světě.
Pokud jde o název a logo, to vymyslel Thomas, on je takovej hračička. Já jsem to moc nechtěl řešit, pro mě bylo důležitější, co vydat, jak to udělat s distribucí, kde na to vzít atd. Ale vymyslel to dobře, myslím.

Každopádně zní Monster Nation úderně! Jak tvoji nabídku na vydání vinylové verze Black Seal přijali samotní Root? Nebudu se ptát na konkrétní domluvené podmínky, ale zajímalo by mě, jak probíhalo jednání v podstatě nového labelu s kapelou, která je v daném ranku jednou z nejznámějších v Čechách i ve světě?

Pokud je mi známo, tak Root v té době na vydání vinylové verze Black Seal jiné nabídky neměli. Jasně, Root je legenda, ale při jednání to nikdo z nich nedával najevo. Domluva byla pohodová, na spolupráci si nemůžu stěžovat. Navíc na tu desku dali dvě písničky jako bonusy oproti CD. Ale abych řekl všechno, label sice byl nový, přesto jsme se trochu znali. Ještě dřív, než vůbec nějakej Monster Nation existoval, Root hráli ve Švédsku na festivalu, kterej pořádal Thomas. Mimochodem, z toho fesťáku je 2LP Capturing Sweden.

No vida, jak to všechno zapadá a souvisí… Jaké jsou vůbec ohlasy na živé 2LP Root - Capturing Sweden? Je znát zvýšený zájem v souvislosti s tím, že titul vyšel pouze a jen na vinylu nebo je to vyrovnané s ohledem na to, že se jedná o live nahrávku? Mimochodem, kromě tohoto 2LP, nepočítaje ranná 7“ EP, vyšly na Monster Nation zatím „jen“ licenční tituly. Můžeme v tomto ohledu očekávat do budoucna nějaký zlom?

Je to vlastně první oficiální živák, zájem je o něco větší než u řadovek. Z toho mám radost. Zlom, jak to myslíš? Jakože bych vydával víc exkluzivního materiálu, kterej by nebyl na CD?

Tak.

To asi moc ne. Řadový album těžko, to chtěj kapely i na CD, krom toho z prodeje vinylů se studio nezaplatí, jak známo. Snad jedině nějakej další živák, nebo starý demo. O tom jsem ale zatím neuvažoval. Možná by to pro dost lidí bylo atraktivní, ale pro kapely má smysl spíš současnost. Uvidíme, co bude.

Jaká kritéria pro vydání velké desky u Monster Nation by musela splňovat česká kapela - a nemám teď na mysli žádné konkrétní jméno ani styl - která má na kontě, dejme tomu, debutové album na originálním lisovaném CD? Měla by v nějakém případě šanci? Většina hardcore labelů vydává pouze kapely, se kterými se velmi dobře zná osobně. Jak je to v tomto směru u metalových vydavatelství, potažmo Monster Nation?

To se tak nedá říct. Určitě by to bylo fajn, vydat nějakou kapelu jen z přátelství. Ale v metalu je vinyl (aspoň u nás) spíš úlet, než něco běžnýho. Musím brát v potaz, a je to trošku škoda, nakolik je kapela známá v cizině. A to ti mí blízcí kamarádi zatím až tolik nejsou. Možná až mi nějaký titul něco vydělá a nebudu vědět, co s tím ziskem, tak bych do něčeho takového šel. Ten hardcorovej přístup mi v metalu chybí, ale ta scéna se fakt docela liší.

Sleduješ ji? Do jaké míry? Zajímá tě, co vydávají tuzemští kolegové na vinylu?

HC scénu nijak aktivně nesleduju. Občas si o ní popovídám s někým „zevnitř“. Občas si u někoho něco poslechnu, ale o tom, co tam vychází na vinylu, přehled nemám.

Zůstaneme u metalu a zeptám se tě trochu zeširoka: Kolik lidí v Čechách, případně na Slovensku aktivně sbírá metalové vinyly? Jistě máš v tomto směru určitý přehled...

No to je otázka… to bych taky rád věděl. Jde o to, koho nazýváš sběratelem. Samozřejmě se s pár lidma znám, ale že by to něco vypovídalo o celé zemi, to určitě ne. Hehe. Odhadoval bych to na desítky. Ale to je jen takové plácnutí. Vědět se to nedá. Taky jsou lidi, kteří sbírají třeba jen black, nebo třeba jen Iron Maiden, nebo třeba jen thrash… Nemají spolu nic společnýho, vzájemně se nemají jak obohatit. Těžko k tomu něco říct.

Myslel jsem to zeširoka bez ohledu na žánr v rámci plus minus rocku… Tam už by se jistě dalo mluvit o stovkách, ale necháme hypotetických úvah... S elpíčky objíždíš některé vybrané české metalové festivaly. Kde všude tě je v létě možné zastihnout? Do jaké míry to napomáhá prodeji? Pozoruješ i tady rozdílný zájem doma a venku, respektive domácích a zahraničních zákazníků? Čím si to vysvětluješ?

Pomalu pomalu, to je moc otázek najednou. Takže festivaly. Právě proto, že vinyly jsou u nás zatím vnímaný jako kuriozita, tak nikde nenajdeš moc lidí, kteří by si je šli aspoň prohlídnout. Zjistil jsem, že nemá cenu jezdit na menší a střední festivaly. To se neosvědčilo. Takže na další léto zatím neuvažuju o ničem jiným, než o Obscenu a o Brutalu. Ve srovnání s distrama, co mají cédéčka nebo dévédéčka, jsou moje tržby k smíchu. Ale to je fuk. Jasně, pomáhá to. Prodám víc, než po internetu. Je to lepší i pro lidi, můžou si desku prohlídnout a tak. A taky je fajn se setkat s lidma, který znám jen prostřednictvím e-mailů… Z ciziny u mě moc lidí nekupuje, leda český věci. Ty cizí si můžou koupit doma a neplatit tak drahou mezinárodní poštu, že? Což je mimochodem další nevýhoda vinylů oproti cédéčkům.

Zmínil jsi internet… Považuješ webovou prezentaci v dnešní době za naprosto nezbytnou nutnost? Jak často jsou aktualizovány webovky Monster Nation? Jsi s nimi spokojen nebo uvažuješ o nějakých změnách?

Pro sebe ji považuju za nezbytnou, ale jsou lidi, kterým se daří i bez ní. Moje stránky jsou aktualizovány nárazově, podle potřeby. Nejčastěji tam oznamuju nové kousky na prodej, nebo nově vydané tituly. Vždycky je co zlepšovat, ale vzhledem k možnostem svoje stránky považuju za přijatelné.

Jo, i mně vyhovují. Jak často jsou dostupné nové přírůstky ve tvoji distribuci, respektive jak často mám tvoje webovky navštěvovat, aby mi nic neuniklo? Počítám, že spoustu věcí máš jen po jednom, dvou kusech, nemýlím-li se?

Máš pravdu. Převážná většina desek je opravdu jen po jednom kuse, hlavně to platí o starších deskách. Nové přírůstky se objevují nepravidelně, ale nijak závratnou rychlostí. Někdy se to sejde, jindy se delší dobu nic nehne. Myslím, že když se třeba 14 dní na stránky nepodíváš, nemělo by ti nic uniknout. Samozřejmě pokud číháš na nějakou konkrétní kapelu, je nejlepší se rovnou zeptat, dost lidí to tak dělá. Já je pak upozorním, pokud se něco objeví.

V jakém poměru se ti daří prodávat za hotové a vyměňovat za tituly konkurenčních labelů, respektive starší desky? Šlo by to vůbec bez výměn? Měníš s každým nebo si pečlivě vybíráš? Výměny mají nepochybně svá pro, ovšem jistě i svá ale… Nesypu zase moc otázek naráz?

Sypeš, už jsem si zvykl. Odhaduju to tak na devadesát procent výměnou, prodá se jen málo. Takže vidíš, že bez výměn bych neměl šanci. Jsou lidi, kteří to umí i bez výměn, ale já mezi ně nepatřím.
Vybírám si, ale ne zas tak moc. Ono tolik těch firmiček, co vydávají vinyly a zároveň jsou ochotní vyměňovat, tolik jich zas není.

Každopádně ve svém vydavatelském katalogu nabízíš víceméně velice atraktivní tituly. Zkus říci ke každému svému vydání pár vlastních slov, s odstupem doby zhodnotit úspěšnost toho kterého… A abych nepřestával sypat - kdo se stará třeba o grafiku jednotlivých titulů?

OK, tak já to teď vezmu odzadu. S těma obalama je to různý. Většinou si to nějak ošéfuje (jak říkají teenageři) kapela nebo jejich firma (já totiž s grafikou pracovat neumím). Pak je výhoda, že jim to už nemusím posílat ke schválení, akorát na to prdnu svoje logo, trochu to omrknu. Akorát ty singly na začátku dělal Thomas, ale je to na můj vkus až moc underground, takže i kdybychom ještě něco dělali spolu, tak budeme postupovat jinak.
Nejnovější deska je SSOGE. Byla to trochu náhoda. Původně jsem měl vydat něco jinýho, ale z toho sešlo. Při jednom setkání s Tomášem (Redblack) jsem si na to trochu posteskl. A udělat Silenty byl vlastně původně jeho návrh. Rád jsem souhlasil. Na hodnocení je ještě brzy, právě to vyšlo. Pro mě to bude zajímává nová zkušenost, protože to asi budou kupovat (doufám) jiný lidi, než ti, co kupují Root, Törr nebo Lunatic Gods.
Úspěšnost... No, je to tak, že je to spíš otázka času. To, co se vydalo nejdřív, se nejdřív vyprodalo. V tomto nemůžeme srovnávat desku z roku 2003 s deskou z roku 2006. Já se ale pořád považuju za začátečníka, na každým titulu udělám nějakou chybu a pořád se učím.

Rozumím, ale spíše jsem měl na mysli pár konkrétnějších pikantnějších slov typu „tenhle titul už bych dnes nevydal“, „tahle deska se dočká reedice“ nebo „k tomuhle singlu mám více než osobní vztah“…

Jo takhle. Chápu. Že bych něco dnes už nevydal, to zas ne. Jsem rád, že jsem mohl vydat všechny ty kapely. No ono jich zas tolik není, že. 3x Root, 2x Törr (na
podzim vyjde na LP Torritorium). Ale takovej nejbližší vztah mám k Pulsu. To je taková srdeční záležitost, každý nějakou má. Dnes mě trošku mrzí, že jsem neudělal rovnou LP, ale tak už to chodí. Je to sice kapela dnes asi spíš neznámá, ale mám radost, že jsem to mohl vydat. Těžko se to popisuje slovy. Kdo něco takovýho k nějaké muzice cítí, tak mi rozumí. Pro mě je Puls nejvíc nedoceněná česká kapela. Bohužel čas ale nevrátíš, klukům zbyly krásný vzpomínky, jak na ně na konci 80. let chodily davy lidí. Že tenkrát nevydali žádnou desku… Taková byla doba. I když s těma starýma písničkami zpětně vydali CD a vyšel ten singl, bohužel to není nic než nostalgie… Ale krásná.
Z mé strany je to vlastně jediná věc, kterou jsem vydal už neaktivní skupině. V tom jsem taky dost výjimka, aspoň teda myslím. Protože menší labely venku dělají retro věcí daleko víc, některý dokonce jenom retro, abych zmínil ty nejdůležitější, OPM Records (USA), Dies Irae (Brazílie), Hellion (Německo), z tvrdší hudby dělá dost retro věcí Nuclear War Now (USA), občas něco starýho vydá i Iron Pegasus (Německo). Jen já zatím nic moc. Haha…

Kdo je s tebou v trvalém poštovním kontaktu, jistě pozoruje časté změny tvé adresy. Co je za tím? Kdy se usadíš? Nechci předjímat, ale nemá v tom prsty civilní zaměstnání? Půjde to jednou bez něj?

Jako jestli se někdy budu živit deskama, jo? Ha ha ha. To nehrozí, já bych byl spokojen, kdyby se plus mínus vracely náklady. Jinak s těma adresama, brzy se to snad ustálí, pracuje se na tom.

Ale něco o sobě přece jen prozraď… Třeba tvoje další záliby, zbývá-li volný čas. A co rodina a přítelkyně? Podporují tě ve tvé činnosti, mají dostatek pochopení?

Ty jsi ale zvědavej! Podporu nacházím ze všech stran. Jak známo, bláznům se nemá odporovat. Vlastně celej Monster Nation je moje volnočasová aktivita. Haha. Ale když se nevěnuju ani deskám, ani zaměstnání, tak asi nic zajímavýho - rád si čtu nebo jen tak kecám se známými.

Nebo dávám rozhovory… Ha ha. Zpět ke tvé sbírce, kterou jsme nakousli na začátku... Numera jsi nám žádná neprozradil, tak vybal pět českých a zahraničních suverénně nejraritnějších kousků, které se v ní nacházejí. Na rozměru vinylu nezáleží.

Jééé… Těžko říct. Podle čeho poznáš raritu? Že stojí hodně peněz? Ono je to relativní. Co před pár lety bylo v bazarech za pětku dnes stojí třeba dvacetkrát tolik. Ale ceny taky padají. Někdo někde vyhrabe starou zásobu, hodí to do placu a když si lidi můžou vybrat, od koho si to koupí, samozřejmě vyberou tam, kde je to levnější. Takže i ti prodejci, co to měli dražší, musí s cenou dolu, aby to prodali. Ekonomové by ti to ale vysvětlili líp. Hehe.
Takže když ti teď řeknu, který svoje desky považuju za nejvzácnější, je to jen podle mýho subjektivního hodnocení, OK?

Samozřejmě tomu rozumím. Neexistuje nějaký objektivní měřítko…

Pro někoho to vzácný být nemusí… Neexistuje nějakej žebříček nejvzácnějších desek. Ale u těch českých si myslím, že by ti dal každej přibližně stejnou odpověď. Root - Temple, Master´s Hammer - Klavierstuck, Arakain - Black Jack, Tarantula - Peklo pro všechny a třeba Törr - Chcípni o kus dál. Ale dalo by se pokračovat, že jo. Třeba Masters Hammer - Ritual na průhledným vinylu od Osmose…
U těch cizích těžko něco vybrat, protože jak jsem řekl, ta hodnota je spíš subjektivní. Asi Darkthrone - Soulside Journey (první vydání), Morbid Angel - Abominations of Desolation (japonské vydání s původním kresleným demo-obalem), pro někoho možná překvapivě první tři desky Blind Guardian, no a ještě třeba Iron Maiden - X-factor (první vydání jako 2LP na čirém vinylu).

Před závěrečnou otázkou ještě zůstaneme na žebříku... Pět českých a pět zahraničních suverénně nejoblíbenějších kapel. A žádné kroucení se. Ha ha.

Ty máš teda nápady - nejradši bych neodpovídal. Leda bych řekl něco jakože podle nálady, někdy tak a někdy tak. Ale to bys mě asi nepustil, takže budu muset něco honem říct, že?

Jo!

Ale zas až tak jednoznačně neoblíbenější kapely to nejsou. Tak třeba Iron Maiden, Tankard, Testament, King Diamond a Death, z našich určitě Puls, určitě Arakain…

Dál, dál…

Ty jo, já nevím, abych se nedotkl těch, který nezmíním… Svýho času Citron, Vitacit, Kryptor, …

A jsme na konci. Pokud jsem se na cokoliv zapomněl zeptat, případně se chceš na něco zeptat ty, prostor je tvůj. Mě budou ještě zajímat tvé nejbližší i vzdálenější plány a sny. Díky za zajímavé povídání, příteli!

No zajímalo by mě, jestli to někoho bavilo číst až sem. Ha ha. Ne, ne, nemám, co bych víc dodal, měj se vinylově.

A to mě zajímá rovněž… Vinyl s tebou!


Pozn.: Rozhovor byl veden formou e-mailu během srpna a září 2006.

 

 

Diskografie Monster Nation:

03|2003  SABBAT "Svart Eld"  7" SP

12|2003  PULS "Strhaná tvář"  7" SP

12|2003  CROSSBOW "Priestkiller"  7" SP

12|2003  ROOT "Black Seal"  double LP

04|2004  LUNATIC GODS "Mythus"  LP

09|2004  ROOT "Madness Of The Graves"  LP

04|2005  TÖRR "Made In Hell"  LP

11|2005  ROOT "Capturing Sweden - Live In Falkenberg"  double LP

12|2005  PAGAN RITES "Dancing Souls"  7" SP

08|2006  SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY "Relic Dances"  LP

??|2006  TÖRR "Torritorium"  LP

 

Rozhovory | Hlavní stan


Srpuls.CZ | Vdmusick © Λ-Ω Magick Disk Musick 

NAVRCHOLU.cz
MS IE [Win] 6.0 & Mozilla Firefox [Win] 1.5.0.4 >> 1024x768 pix.