Hlavní stan  |  České vinyly  |  Recenze  |  Rozhovory  |  Odkazy  |  Kapely

Hledané  |  Nabídka  |  Inzerce  |  Poznámky  |  O nás  |  Kontakt  |  English info


>>>   R e c e n z e   >>>   sampler SPALTE BRNO NA PRACH "Brno-City Raw Hardcore / Punk Compilation"

English version is not available now>>>   E n g l i s h   >>>   

>>> BERRY | 2009-01-08 >>>

sampler SPALTE BRNO NA PRACH "Brno-City Raw Hardcore / Punk Compilation"

LP
(2008 Bažina, Codex Records, Člověk, Destroy After Use Records, GRF Records, Hardcore Attack Records, Hellbeat, Insane Society Records, Papagájův hlasatel, Phobia Records, Psychocontrol, Rauha Turva, Totalitarianism Still Continues, Zero Budget Productions)

Tvrdý jádro města pod Špilberkem

CD kompilace mě prostě nebaví - beru je jen jako reklamní poutač, leták, ve většině případů dnes ani nemohou disponovat jinými ambicemi. LP samplery, to je úplně něco jiného. Relikvie. Sdělení. Opravdovost. Cítím za nimi tu skutečnou práci a nehynoucí nadšení přiblížit vnímavému posluchači posluchači kraj, festival, názorové souznění či některé z vyjmenovaných věcí naráz. Vinylem.

Spalte Brno na prach je hrubá sonda do brněnského podsvětí hard core / punku v roce 2008, která má smysl z hlediska aktuálního i dlouhodobého. Přibližuje 12 současných mladých nebo dlouhodobě hrajících skupin, který tvoří tvrdý jádro města pod Špilberkem. Vedle celorepublikově povědomých kapel See You In Hell (velmi hitový, skočný vál "Průzkum bojem") či Zeměžluče (klasický, svižný a energií nabitý song "Nemám o ně strach") nabídne sampler nová jména a naplňuje tak svůj další smysl či rozměr - dostat nové kapely k posluchači, a sice jak po hudební, tak myšlenkové stránce. Hudbu přiblížím, ale texty nebudu komentovat, jsou snad úplně o všem, co jen příznivec punku žádá.

Strana I:

EVIDENCE SMRTI
Otvírák jak hrom, ve válech nechybí nic podstatného, variabilní, citlivě vyvážený hard core / crust.

SEE YOU IN HELL
Zádušní mše jak atomovej hřib, "Průzkum bojem" je naprosto zapamatovatelná úderná hard core - napalmová střela.

MAC GYVER
Tohle je předně všeho punk srdcem až na kosti. Kytary hoblují, byť ve značně odlehčeném tempu a duchu než kolegové, kteří sampler zahájili.

AGE OF DEATH
Rychlý úsečný crust core, který nemá ani špetku slitování.

THE LOUDEST SILENCE NEVER HEARD
Hard core zatím v tom nejryzejším slova smyslu, jak tenhle ortodoxní styl osobně cítím. Možná k tomu přispěla i angličtina, vlastně poprvé a naposled na téhle desce. Škoda slabšího zvuku.

FESTA DESPERATO
Crust punk / hard core v nervním skandinávském duchu. Jedna ze současných ikon brněnský scény, to zcela bez pochyby.

Strana II:

MAD PIGS
Klasický punk s hlubokým ponorem do domácích osmdesátek.

RISPOSTA
Apokalyptický hard core / punk s temným chrchlem, vyšším doprovodným vokálem a blikajícími vyhrávkami.

PRIPYAT
Štiplavý, nihilistický palebný arzenál. Z těch krátkých úsečných songů mám dojem, že se ve studiu museli členové a členky kapely navzájem rozstřílet. Tak je to opravdový.

CORE BASTARDS
Jednoduchý, ale dostatečně působivý hard core / punk s vysokým vokálem.

REAKCE NA ZMĚNU
Vinyl valí zase od boku a zcela bez kompromisů, špinavý hard core / crust.

ZEMĚŽLUČ
To nejlepší na konec, se SYIH podruhé zmiňovaní rozdivočelí staří psi. Klasický punk rock made in Zeměžluč. Skvělá skladba se vším, na co jste za dlouhý roky u týhle kapely zvyklí!

Graficky i motivem precizní prací vyniká masivní obal s pětimilimetrovým hřbítkem, informačně pak přiložený „booklet“ ve formátu standardního A4 fanzinu, kde dostaly svůj prostor každá kapela a vydavatel (těch se sešlo úctyhodných 14), stejně jako další aktivní lidé podporující tamní scénu. 800 kusů bylo vylisováno jako klasický černý, 300 jako transparentní červený vinyl.

Kdo začal se sbíráním gramodesek vloni a rozhodl se mj. specializovat zrovna na domácí samplery, převrací na gramofonu vedle Spalte Brno na prach třeba Play Fast Or Don´t či Posloucháte Jižní Čechy, ten se může těšit na minimálně další dva, které jsou na spadnutí zkraje tohoto roku. Ať žijí vinylové samplery, ceněné dokumenty doby!

Recenze | Hlavní stan


Srpuls.CZ | Vdmusick © Λ-Ω Magick Disk Musick 

NAVRCHOLU.cz
MS IE [Win] 6.0 & Mozilla Firefox [Win] 1.5.0.4 >> 1024x768 pix.