Hlavní stan  |  České vinyly  |  Recenze  |  Rozhovory  |  Odkazy  |  Kapely

Hledané  |  Nabídka  |  Inzerce  |  Poznámky  |  O nás  |  Kontakt  |  English info


>>>   R e c e n z e   >>>   sampler SLOVENSKÉ VINYLY NEZOMIERAJÚ

English version is not available now>>>   E n g l i s h   >>>   

>>> BERRY | 2009-12-17 >>>

sampler SLOVENSKÉ VINYLY NEZOMIERAJÚ

LP
(2009 Bad Entertainment, Codex Records, Člověk, Papagájův Hlasatel Records, Randall Records, Rauha Turva, Totalitarianism Still Continues, Trashin Mrte Cocots, Undislessed)

Vinylové samplery kam se podíváš

Nechci říci natvrdo po vzoru, snad ale možná jistou inspirací v množství LP samplerů vydaných v posledních dvou letech v Čechách (připomeňme si sampler CONSTELLATION OF DEATH, sampler PLAY FAST OR DON'T, sampler POSLOUCHÁTE JIŽNÍ ČECHY 1, sampler POSLOUCHÁTE JIŽNÍ ČECHY 2, sampler SPALTE BRNO NA PRACH "Brno-City Raw Hardcore / Punk Compilation" či sampler VINYLOVÁ BUDOUCNOST), se hrdě přihlásilo Slovensko s hard core / punk výběrem pojmenovaném trochu nostalgicky - Slovenské vinyly nezomierajú.

Originálně pojatý obal s motivem spokojeného posluchače (obraz jak z mého pokoje) je prost jakéhokoliv titulního textu a dále bez potisku hřbítku, který je pouhým ohybem. Zadní strana obsahuje názvy kapel a songů a uvnitř je ukrytý poměrně narychlo doslova spíchnutý booklet, který sice není skoupý na důležité informace včetně textů, ovšem na grafiku a hlavně dostatečnou kvalitu xeroxu. Detaily jsou důležité a tenhle kompilaci lehce shazuje.

Hudební náplň přednášená v drtivé většině ve slovenštině nepřekračuje hranice hard core / punku v mnoha jeho podobách, ve kterých v současné době na Slovensku žije. Začíná se naproti všem zvyklostem cover verzí, TIME OF MY LIFE si vystřihli punkovku od Poopičného stavu. Po hitu na úvod narubou BLIND RÄTTVISA úsečný protest song a s KUMURU se zpočátku zvolní, aby se tempo šponovalo v řádně procítěném songu. Odkaz na Discharge s epesní předehrou, to jsou ROTTEN ASS prolétnuvší kompilací jak vítr. MITCH BUCHANNON hrají zpočátku trochu na nostalgii, ale pak se nenechají zahanbit a valí v duchu kolegů, song je navíc variabilní, i když zvukově lehce nevyvážený. Následující TMA je velmi přímá a přísná stran vybraného crustového projevu. Áčko (v kroužku) uzavře zvířecké emo hard core IF THERE IS A HOPE, kde je o (po)city nouze asi tak jako u právě zamilovaného páru.

Béčko uvádějí staří harcovníci THE PUBLIC s výraznou, byť zvukově lehce zastřenou skladbou ve středním tempu, "Cannibal Love". Další pozici okupuje PASKUDA s buldozerem manipulujícím mezi čtyřmi zdmi zkušebny. Po The Public další veteráni ČAD přinášejí trochu vlídného humoru z turné. Bilos a jeho svěřenci paří v prvních řadách! Zkušená kapela ILEGALITY přelaďuje na opět vážnější a vyhranější tón, PERSONA NON GRATA naopak do sklepa, kde je disharmonie a chaos hotovým kouzlem. Crustující UNTERMENSCH DE LUXE nemaže med kolem huby, naopak aktualizuje datum konce světa a ILÚZIA na úplný závěr je plná melodií a jakéhosi happy endu celé černé placky, která se kupodivu velmi dobře poslouchá jako celek.

Adrik, který dával tuhle desku rok dohromady, odvedl kus záslužné práce. Dokopal všechny kapely k nahrání exkluzivního, jinde nevydaného tracku a pětisetkusový náklad rozdělil na 400 černých a 100 modrobílých vinylů. Jako celek předložil v kooperaci devíti českých a slovenských labelů velmi příjemný vzorek vypovídající o faktu, že slovenský punk není mrtev, ale naopak funguje stejně skvěle jako kdekoliv jinde, a to je to podstatné!

Recenze | Hlavní stan


Srpuls.CZ | Vdmusick © Λ-Ω Magick Disk Musick 

NAVRCHOLU.cz
MS IE [Win] 6.0 & Mozilla Firefox [Win] 1.5.0.4 >> 1024x768 pix.