Hlavní stan  |  České vinyly  |  Recenze  |  Rozhovory  |  Odkazy  |  Kapely

Hledané  |  Nabídka  |  Inzerce  |  Poznámky  |  O nás  |  Kontakt  |  English info


>>>   R e c e n z e   >>>   THALIDOMIDE "s/t"

English version is not available now>>>   E n g l i s h   >>>   

>>> MERŤÁK | 2010-11-20 >>>

THALIDOMIDE "s/t"

LP
(2010 Papagájův Hlasatel Records, Rapidas Grabaciones)

Vinylový debut jako hrom!

Konečně je to tady! Na tuhle nahrávku se čekalo pěkně dlouho, ale výsledek stojí opravdu za to! Thalidomide je kapela, která se po našich českých hvozdech prohání už nějakých sedmnáct let a za tu dobu oficiálně spatřila světlo světa pouze jediná její nahrávka vydaná v roce 2005 u Emergency Records, a sice pouze na CD. Ovšem již od následujícího roku začala skupina pracovat na jejím nástupci, který nakonec vyšel až letos pod hlavičkami Rapidas Grabaciones a Papagájův Hlasatel Records, a nyní pro změnu pouze na vinylu!

Pokud mám nejprve zhodnotit grafickou stránku gramodesky, pak jde o opravdu velice vydařenou práci. Vinyl je uložen v poměrně tvrdém kartonu, který má žlutou barvu. Vpředu samozřejmě nechybí typické logo Thalidomide a vzadu pak kompletní výčet všech skladeb. Ovšem skutečná bomba se skrývá uvnitř, protože k desce je navíc vložena příloha v podobě sešitu velikosti obalu LP, který je plný nejrůznějších koláží vytvořených zpěvákem Kozlem. Je vidět, že heslo d.i.y. má pořád své kouzlo! Pokud si budete jednotlivé stránky prohlížet důkladně, naleznete mj. všechny texty skladeb a sestavy, které jednotlivé písně nahrály, a dokonce roky jejich vzniku, což je velice dobrý nápad, jež docení především skalní fanoušci. Album vlastně hodnotí několik let skupiny a ukazuje její hudební vývoj od roku 2002 až do roku 2009, neboť jednotlivé písničky vznikly právě v tomto období. Na samý závěr je ještě připojen kompletní seznam všech členů, a tedy i přesné sestavy kapely od podzimu 1993 do jara 2010. Velice pěkný je i samotný vinyl, který má žlutou barvu s červenými fleky. Jako milý bonus je k desce přiložena karta s heslem a odkazem na webovou stránku, kde je možnost si celé toto album stáhnout ve formátu mp3.

Fakt, že Thalidomide mydlí perfektně zvládnutý hardcore / punk, není pro našince žádnou novinkou, přece jen sedmnáct let na scéně je dlouhá doba. Kapela vždycky obdivovala skupiny jako Dead Kennedys, Black Flag, Bad Religion, Minor Threat nebo D.O.A. a dávala to svou muzikou celkem patřičně najevo. Ovšem nikdy jsem u Thalidomide nepociťoval ten dojem, že by šlo jen o pouhou kopii výše zmíněných kapel, a tudíž i další z řady plagiátorů dvacet a více let starého materiálu. Ba naopak! Už při prvním poslechu celého vinylu na mě doléhá pocit velice kvalitního hudebního počinu. Výtečný zvuk všech nástrojů, solidně zvládnutá angličtina, výborné texty, zkrátka rozsekání jako hovado! Nechci se rozepisovat jednotlivě o všech písničkách, kterých je na tomto LP čtrnáct (nepočítám-li intro "Brainwash" a outro "No!"), ale ač jsou zde zařazeny fláky nahrané v několika sestavách v průběhu uváděných let, na konečném výsledku to není znát - album působí uceleně a jedna pecka střídá druhou. Kromě písniček od Thalidomide bylo pro mě milým překvapením i zařazení coveru od Dead Kennedys v podobě songu "Krvácej pro mě" (v originále "Bleed For Me") a dvou předělávek od legendární české jednotky Kritická Situace v podobě zářezů "Ex-Kamarádovi" a "Český punx". Speciálně tyhle dvě písničky mi udělaly ohromnou radost, protože na Kritickou Situaci se v dnešní době čím dál více zapomíná, a tenhle akt tedy beru jako velice dobré oživení odkazu jedné z nejlepších českých hardcore / punk kapel. Jak už jsem zmiňoval o několik řádků výše, Thalidomide používají ve svých textech spíš angličtinu. Je pravda, že nejsem přílišným příznivcem toho, když tuzemská skupina opírá svůj hlasový projev o jiný jazyk, než svůj mateřský, ale v případě Thalidomide mohu udělat výjimku, jelikož kapela angličtinu používat umí a k jejich „ksichtu“ se mi hodí nějak víc, než čeština. Tím ovšem nezpochybňuji české texty na desce, jako např. "Natoč to!" nebo "Paradoxe sur le comédien".

Celá tahle fošna vznikla ve studiu 3bees v Praze a musím říct, že jeho věhlasnost opravdu není čistě náhodná, jelikož nahrávky zde se rodící mají velice dobrý zvuk. V případě Thalidomide si troufám tvrdit, že studio udělalo naprosté maximum! Tahle deska je pro mě zatím jednoznačně nejlepší LP, které jsem držel letos v ruce a jen tak je ze svého gramofonu nesundám. Je vidět, že i několikaleté čekání přináší své ovoce a nyní jen pevně doufám, že i v budoucnu si další nahrávkou Thalidomide udrží statut jedné z nejlépe hrajících hardcore / punk skupin v České republice.

Recenze | Hlavní stan


Srpuls.CZ | Vdmusick © Λ-Ω Magick Disk Musick 

NAVRCHOLU.cz
MS IE [Win] 6.0 & Mozilla Firefox [Win] 1.5.0.4 >> 1024x768 pix.