Hlavní stan  |  České vinyly  |  Recenze  |  Rozhovory  |  Odkazy  |  Kapely

Hledané  |  Nabídka  |  Inzerce  |  Poznámky  |  O nás  |  Kontakt  |  English info


>>>   R e c e n z e   >>>   STROMBOLI "Shutdown"

English version is not available now>>>   E n g l i s h   >>>   

>>> JOHAN | 2009-07-28 >>>

STROMBOLI "Shutdown"

LP
(1989 Panton)

Deska, která ani po 20 letech neztratila glanc. „Spadla klec“ - jednak název alba, jednak skutečnost, že po "Shutdown" už Stromboli nic nevydali.

Zatímco eponymní dvojalbum STROMBOLI "s/t" nabídlo spoustu stylů, od jazz rocku po rock tvrdý, dvojka "Shutdown" přinesla materiál mnohem sevřenější a uzavřenější. Vedle jasného vyprofilování hudebního přišla i změna v jazyce textů, kdy češtinu nahradila angličtina. O texty se postarali tehdejší známé osobnosti hudebního, společenského i politického života (tahle věta je ale blábol, ale skutečnost je taková), kromě Martina Němce (5 textů) z Precedens to byli Michael Žantovský (1 text + překlad 4 textů Martina Němce), Michal Horáček a Ondřej Hejma (pouze překlad 1 textu Martina Němce). Texty ale žel nejsou součástí balení, přitom místo na ně by se našlo velice snadno - uvnitř klasického obalu je vložen list, jehož jednu stranu zabírá sleeve-note Michala Horáčka (nic proti, Michal se vyjádřil ke každé skladbě a sepsal vlastně recenzi ještě před vydáním) a druhou nekvalitní (nikoliv umělecká, ale marná) fotografie kapely, na jejímž místě by texty odvedly nepoměrně interesantnější službu. Naštěstí se k některým Michal Horáček rozepsal...

Stromboli byli v době vydání "Shutdown" spíše projektem než konzistentní kapelou - základní trio Michal Pavlíček (kytary, syntezátory, programování bicích, zpěv), Bára Batiková (zpěv) a Jiří Veselý (baskytara) doplňovali jednak „členové skupiny“ Klaudius Kryšpín, Vendula Kašpárková, Jan Seidl a Roman Dragoun (každý zanechal otisk ve dvou skladbách), jednak hosté Miroslav Vitouš, Zdeněk Zdeněk, Marcela Březinová, Naďa Nosková, Lešek Semelka, Vilém Čok, Michal Horáček (většina se podílela na jedné, jen Zdeněk Zdeněk na dvou skladbách).

První stranu otevírá jedna z nejsilnějších kompozic "Abacus". Majestátní melodie, trochu odlehčený Bářin zpěv, spousta syntetických zvuků a typická kytarová práce Michala Pavlíčka staví skladbu do konformního světla. Ale to by nebyl Michal, aby to tak nechal. Od poloviny se mění nálada, Bára řve, Michal dává hodně neotřelé postupy a v závěru se zase vše vrací do kolejí vyjetých v úvodu. "Labyrinth" vznikla pro Laternu Magiku (pořad Minotaurus) a je to spíše experimentování se zvuky (programované bicí zní vyloženě uměle) a s hlasy (Bára a Michal). Pomalé tempo, všudypřítomný neklid - asi nejtěžší a nejméně přitažlivá záležitost. Třetí "Scaners" začíná zvolna, polehoučku, až s postupem času se trochu rozjede. A v rámci alba jde o další netradičnost - celá skladba se obejde bez bicích i baskytary, zato v ní dostává velký prostor klavír. A pak je tu stará známá "Around The Fires" neboli "Okolo ohňů", která vyšla na singlu STROMBOLI "Sandonoriko" / "Okolo ohňů" a jíž Bára na velkou desku jen anglicky přezpívala. Filmem "Proč?" inspirovaná stejnojmenná skladba "Why?" končí křikem fotbalového publika a objevují se v ní motivy z hudby, kterou Michal pro film napsal.

Druhá singlovka "Sandonoriko" na úvod strany B a postup jako u "Around The Fires" - stejný hudební základ, nově nazpíváno, perfektní záležitost. "Back In The Castle" začíná nenápadně, ale postupně se graduje napětí a určitá dávka strachu se do hudby povedla skvěle promítnout. Vedle toho koexistuje krásná melodramatická pasáž s výtečným ženským zpěvem, který občas proloží i ten mužský. Škoda závěru a postupného snižování hlasitosti - nemám rád, když skladby končí do ztracena. Ujetý zpěv Michala a kabaretní zpěv Báry na úvod "Shutdown", další podivnosti, která střídá neuchopitelné úseky s hitovými (žel krátkými). Vrzající kytara a vokální extravagance dávají vzpomenout na dvojalbum. Bez textu se obešla "Pitoresque Bells" a přitom není instrumentálkou. Bára jen tak preluduje, ale využívá při tom beze zbytku svůj hlasový fond, zejména směrem nahoru a ještě výš. Po hudební stránce barevná a košatá věcička, která s přehledem ustojí jak jižanské motivy, tak sedmiminutovou stopáž.

Škoda, že po vydání "Shutdown" se historie kapely uzavřela. Jistě, tu a tam vystupují Michal s Bárou a dalšími „najatými“ muzikanty a přehrávají staré hity, ale v podstatě jen pro hrstku pamětníků starých časů. A že to byly časy zajímavé...

Recenze | Hlavní stan


Srpuls.CZ | Vdmusick © Λ-Ω Magick Disk Musick 

NAVRCHOLU.cz
MS IE [Win] 6.0 & Mozilla Firefox [Win] 1.5.0.4 >> 1024x768 pix.