Hlavní stan  |  České vinyly  |  Recenze  |  Rozhovory  |  Odkazy  |  Kapely

Hledané  |  Nabídka  |  Inzerce  |  Poznámky  |  O nás  |  Kontakt  |  English info


>>>   R e c e n z e   >>>   PRŮMYSLOVÁ SMRT "Invaze změn"

English version is not available now>>>   E n g l i s h   >>>   

>>> MERŤÁK | 2016-09-07 >>>

PRŮMYSLOVÁ SMRT "Invaze změn"

one-sided 12" EP
(2015 Papagájův Hlasatel Records)

Pavouk již požírá své oběti, ale ruce zůstávají sevřené v pěst

Jihlavská Průmyslová smrt nepatří na naší scéně k žádným nováčkům. Tahle rychlá hardcorová úderka si to mydlí již od nějakého roku 2003, a poprvé se zmínka o ní neobjevuje ani na našem webu. V loňském roce vyšel tomuto pánskému kvartetu samostatný vinyl "Invaze změn", o který se postaral Papagájův Hlasatel Records. Patnáct svižných zářezů, bez zbytečných keců, pěkná mela od začátku do konce, prostě Průmyslová smrt made in 2015, respektive 2014, jelikož nahrávka byla vytvořena v předminulém roce.

I když může obrázek na přední straně obalu (obrovský pavouk, proti kterému nasazuje jakýsi povstalec molotovův koktejl) vypadat jednoznačně, při bližším ohledání dalších indicií na desce, včetně jakéhosi provolání či manifestu, ve kterém kapela definovala své postoje a názory (především stran sociálně - ekonomických problémů naší společnosti), je jeho význam hlubší a vlastně celá deska představuje témata k zamyšlení, která tak neblaze definují naší společnost. Na konci zmíněného provolání, které je součástí brožury o formátu A5, takto přílohy desky, stojí: Smrt tyranii, svobodu lidskosti. S tím nelze než nesouhlasit. Kromě toho brožura obsahuje všechny texty s anglickými překlady, které mimochodem nechybí ani na poslední dvoustraně, která obsahuje poměrně rozsáhlé informace k desce, kapele samotné i třeba inspirační zdroje. Mimochodem, pokud je vám styl malby na obalu povědomý, je třeba dodat, že se o něj postaral Tofu Trasher z jihlavských Rapsöd, jehož obrázky zdobí již celou řadu desek.

Tenhle jednostranný dvanáctipalec (s druhou nehrající stranou, na které jsou otištěny namalované ruce sevřené v pěst, ovšem dohromady dávající symbol míru), je sice první samostatnou nahrávkou Průmyslové smrti, ale zdaleka ne jedinou deskou - kapela má vydánu již celou řadu splitek s českými i zahraničními kapelami. Přijde mi však, že oproti minulosti kvarteto trochu ubralo na rychlosti a z původně spíš fastcore - grind rubanice, je to víc do hardcoru. I zpěvákovi je o trochu více rozumět, i když v uvozovkách, protože stále jde o totální nářez od prvního válu až po ten poslední a texty budiž především k přečtení v oné brožuře.

První dva vály - "Guerilla Bomb", "Kat" a nekompromisní útok na ušní bubínky. Lehké zvolnění následuje ve třetím "Bejt hardcore není sranda" nebo v dalším "Armagedon", ale uvolnění tempa je v tomto případě asi jako použít na chvíli místo kulometu samopal s plným zásobníkem. Však také délka každého válu na desce nepřesáhne minutu a půl! Určité zvolnění přichází i ve skladbě "Vyhlazení a zničení" s téměř až thrashovou kytarou na začátku, ale hned další "Pyroman se vrací" je veskrze zase pořádná sypačka. A tak lze stručně charakterizovat celou nahrávku: nehorázný sypec s tu a tam několika vteřinami „oddechu“, po kterých opět následuje další smršť. A vedle nekompromisní hudby, jíž tvoří sehraná rytmika a neméně zdatné kytarové party, neberou si servítky ani texty, které jsou jasné, stručné a dost nabroušené: „Bež, stůj, na voodoo panenky stačí jen zapískat. Není velký umění obrovský masy ovládat. Lidi sami často radši strčí hlavu do oprátky. Jak se chytneš na háček, tak navždy ztratíš cestu zpátky...“.

A co by to bylo za pěkně nabroušenou nahrávku, bez patřičně destruktivního zvuku, který obstaralo věhlasné jihočeské studio Hellsound. Opět skvělá práce, která lze ocenit především při tom správném natočení potenciometru a sousedech, kteří se chystají k blahodárnému spánku po nedělním obědě. Zkrátka - i když to může působit úsměvně - nedivím se, že právě tahle deska byla jednou ze tří nominovaných na cenu Anděl v kategorii Punk & Hardcore za loňský rok. Průmyslová smrt nezklamala!

Recenze | Hlavní stan


Srpuls.CZ | Vdmusick © Λ-Ω Magick Disk Musick 

NAVRCHOLU.cz
MS IE [Win] 6.0 & Mozilla Firefox [Win] 1.5.0.4 >> 1024x768 pix.