Hlavní stan  |  České vinyly  |  Recenze  |  Rozhovory  |  Odkazy  |  Kapely

Hledané  |  Nabídka  |  Inzerce  |  Poznámky  |  O nás  |  Kontakt  |  English info


>>>   R e c e n z e   >>>   MÖRKHIMMEL "Zloskřivec"

English version is not available now>>>   E n g l i s h   >>>   

>>> MERŤÁK | 2012-10-23 >>>

MÖRKHIMMEL "Zloskřivec"

LP
(2012 Insane Society Records)

Do třetice všeho zlého

Když někdy na počátku letošního roku vyšla má recenze na předchozí vinyl MÖRKHIMMEL "In The Shadow Of The City", v závěru jsem psal, že kapela se po pauze opět dala do kupy, pilně koncertuje a chystá nový materiál, jež letos i vyjde. Opravdu se tak stalo a skupina vyvrhla v létě album s podivným názvem "Zloskřivec". O vydání desky se postaral mistr Barvák a netřeba dodávat, že sáhl opět po kapele, která mu jistě dělat ostudu ani v nejmenším nebude. Současnou sestavu pražské temnoty tvoří stále neúnavný tahoun a milovník žižkovských náleven Slávek, jehož zpěv je zde víc death, než na předchozích počinech. Z rozpadlých Thema 11 / Mother dorazivší kytarák David a bubeník Havran, dále ze skupiny Kodet kytaristka Eva a basák Andy, který má se Slávkem ještě black metalovou úderku Vekslan. Je fakt, že především účast Davida a Havrana se na výsledném soundu současných Mörkhimmel podepsala nemálo a kapela zní jinak, než tomu bylo na "In The Shadow Of The City" a "Sheep In The Labyrinth". Jednoduše řečeno je to více metalové a čistější, ale pořád s odkazem na onu starou severskou metalovou školu a punkovou dravost.

Na tomhle místě vždy rozebírám obal a nejinak tomu bude i nyní. Černá je zde zastoupena opět dostatečně a prakticky vše od obalu až po barvu vinylu jí má skutečně bohatě. Kromě toho, že onen „Zloskřivec“ se na nás dívá přímo zpoza obráceného kříže na úvodní přední straně, je fajn si všimnout i temných výjevů bojujících křižáků s pohany, které provázejí též především první stranu. Vlastně i přeložený plakát koresponduje s těmito motivy, ale co je na něm prozrazovat nebudu, něco by také mělo zůstat pro překvapené oči posluchače. Texty jsou v češtině i angličtině a jejich přesnou podobu zde také každý nalezne, ale vždy pouze v jazyce, ve kterém jsou i nazpívány.

A co napsat k samotné hudbě? Jak už jsem nastínil na začátku, Mörkhimmel zde znějí srozumitelněji a mnohem více metalověji, než kdykoli předtím. Navíc, když jsem v předchozích recenzích zmiňoval spíše odkaz na starý black metal, dnes vidím současné vlivy Mörkhimmel spíše ve skandinávském death metalu. Ale ono je to nakonec vlastně jedno, protože nahrávka zní tak dobře, že nemá cenu pořád jí s něčím srovnávat. Mezi mé favority z celkem sedmi válů určitě patří skvělá pecka "Zítřek beze mě", která mě baví především kvůli místy až netypickému rytmu bicích, nehledě na český text o konci lidského života. Ale i třeba taková úvodní zběsilost "Insomnia" nebo pomalejší, ale mrazivý "Dotek medúzy" mě umí zlovolně dostat do kolen. A k mým oblíbeným jistě patří i "Hromada mrtvých krav", kde mi velmi sedí především Slávkův dvoupolohový zpěv, zkrátka co se v mládí naučíš... Texty jsou tak víceméně všechny o bolestech, temnotě, smrti či obloze, která opravdu nepřipomíná letní idylku někde na pláži. Je to zkrátka zlo! A jednoznačné pozitivum je i účast dvou kytar, které kapelu drží nejen ve studiu, ale i na koncertech, kterých Mörkhimmel odehrávají poměrně dost i mimo hranice naší vlasti. Navíc, nahrávka byla pořízena letos na jaře v jihočeském studiu Hellsound, které doposud nemá na kontě snad jedinou zvukově blbou nahrávku, takže sound je opravdu pekelně povedený. Mistr zvuku Honza Kapák si dokonce v „Doteku medúzy“ švihl úvodní mluvené slovo. Takže já zcela upřímně a s čistým svědomím (i když po naposlouchání téhle desky je mé svědomí spíš špinavé, stejně jako má duše, haha) mohu napsat, že nová deska Mörkhimmel je opravdu výborná a nezbývá jí než popřát co nejvíce spokojených posluchačů a její brzké naprosté vyprodání!

Recenze | Hlavní stan


Srpuls.CZ | Vdmusick © Λ-Ω Magick Disk Musick 

NAVRCHOLU.cz
MS IE [Win] 6.0 & Mozilla Firefox [Win] 1.5.0.4 >> 1024x768 pix.