Hlavní stan  |  České vinyly  |  Recenze  |  Rozhovory  |  Odkazy  |  Kapely

Hledané  |  Nabídka  |  Inzerce  |  Poznámky  |  O nás  |  Kontakt  |  English info


>>>   R e c e n z e   >>>   KRABATHOR "Orthodox"

English version is not available now>>>   E n g l i s h   >>>   

>>> BERRY | 2009-04-21 >>>

KRABATHOR "Orthodox"

PD
(1998 Morbid Records)

Ortodoxní ve všech směrech

Krabathor je vinylově podprůměrná kapela. Nahlédneme-li do jejich poměrně bohaté diskografie, samostatné vinyly napočítáme na prstech jedné ruky, přičemž můžeme úplně klidně být i oněmi pověstnými neopatrnými dělníky na pile.

Po debutu, klasické černé dlouhohrající desce KRABATHOR "Only Our Death Is Welcome..." (1992) vyšlo 7" EP KRABATHOR "The Rise Of Brutality" (1995), po kterém následoval picture disk "Orthodox", který do dnešních dnů vinylovou diskografii někdejší moravské dodnes stále respektované legendy uzavírá.

Deska vyšla u Morbid Records, labelu, který pro kapelu (stejně tak jako kapela pro něj) sehrál důležitou roli na cestě k deathmetalovému Olympu (o tom, že tam kapela nakonec nespočinula je už jiný, osobní příběh). Jednalo se o konkrétním číslem nespecifikovanou, limitovanou edici, která byla poměrně záhy po vydání rozebrána (osobně jsem si svoji kopii odnesl z koncertu Scull Crusher, Master a Malevolent Creation konaném v Plzni dne 13. dubna 1999).

Picture disk je uložen do standardního plastového obalu se seseknutými dolními rohy a jeho motiv kopíruje obal CD, respektive přední a zadní stranu. Úderná titulka s ohlodanou kostí a samopalem s izolepou upevněným zásobníkem je reálná, podobně jako kapela vyfocená ve svých všedních hadrech (Christopherův vytahaný svetr mi ještě dnes dokáže vyloudit sympatický úsměv na tváři - i tahle legenda byla jen z masa a kostí...).

Album "Orthodox" mě ve své době naprosto učarovalo skvělou hudbou a svůj tehdejší podrobný popis včetně krátkého rozboru každé jedné písničky ocituji i v této recenzi.

1. "Orthodox"
Úvodní titulní song, který se jako jediný objevil v předstihu na mini CD "Mortal Memories", je zpočátku nasekaný, dále výbušný a stylově vypocenou krví přísahající na svůj název. Proti verzi na uvedeném mini CD je zde patrná a dosažená snaha o brutálnější výraz. Posluchač si může být jistý, že jej refrén postupně zatluče do země hlavou napřed.

2. "Liquid"
Druhou skladbou pokračuje jateční kladivo ve vytýčené linii. Vytrvale hoblující kytara a útočné bicí doplní lehce násilně uvedené sólo, které je do kompozice zasazeno podobně jako v prvním „zastavení“ - pod hrubou rytmiku.

3. "Shit Comes Brown"
Tato „minutovka“ postavená na refrénu, který je daný jejím názvem, započne svůj rychlostní „výcuc“ po pochodovém intru. Celá záležitost je prototypem kapelou zažité rychlosti na druhou. To potvrdí mj. i pětivteřinové sólíčko.

4. "To Red Ones"
Další píseň je rozbíhající se, rytmicky kráčející a bijící chuťovka přizdobená kytarovými šminkami včetně neodmyslitelného Chrisova poznávacího znaku - sólíčka.

5. "Tales Of Your History"
Závěr áčka, pátý zásek alba se pěkně rozjede a zacelí, resp. zocelí „smrtí“... Dosud neslyšeným prvkem je zde „orientální“ vyhrávkové sólo se zkreslovaným pozadím. Již vzpomenuté kytarové „malování“ je ještě znásobeno např. místy až „hekající“ kytarou.

6. "Touch The Sun"
Kompozice je započata středním tvrděmelodickým tempem, které se postupem songu ještě objeví, ale především jej přemůže pravověrná rychlost. Ze sóla znovu vyjde zkreslené pozadí dosažené zvuky ze studiových „krabiček“. Tyhle sedí spíše noise performerům, ale zde jsou užity pravdu jen sporadicky a v pozadí.

7. "Body As A Cover"
Tento kulometizující vypalovák je jen další definicí krajní zvířeckosti projevu této kapely. Kromě jedovatě „zpívaného“ refrénu zaujme též sólo, které by posluchač v plné hradbě palby možná jen ztěží očekával. Jeho motiv není nepodobný náladě závěrečného songu předchozího alba, "Believe...".

8. "Parasites"
"Cizopasníci" jsou typičtí překrývajícími se vokály a klasickou řežbou. Nebo spojením těchto dvou prvků. Krásnou ozdobou jsou zde křišťálově plynoucí vyhrávky a sóla, které vykukují z nářezu a zpět jako ryby nad hladinu řeky...

9. "About Death"
Tuhle perlu si posluchač lehce oblíbí a zapamatuje na první poslech. Po varhanovém atmosférickém uvedení je spuštěna povšechně thrash / death metalová věc charakteristická nasekanými a palebnými útoky. Zvraty tempa, skvělé sólo uprostřed skladby a podmalovaný refrén, který je zároveň znovu zkreslený ve svém pozadí, jsou prostě úchvatné. Nejdelší (6 minut), pro album nejodlehčenější a nejnetypičtější song, je nejkrásnější zvolenou tečkou před bonusem LP!

10. "Total Destruction"
Nejstarší skladbu alba kapela nahrála již na stejnojmenné demo v listopadu 1988, a sice pod českým ekvivalentem názvu, tedy "Totální destrukce". O deset let mladší vinylová verze disponuje kromě „zvuku z jiného světa“ a anglického textu patřičným, úderným thrash / death metalem.

Zvířecky rychlé, hrubé a textově takřka hardcorové album "Orthodox" bylo čertužel poslední nejen vinylové, ale i pro autorskou dvojici Christopher / Bruno - duo, které bude navždy symbolizovat jméno Krabathor, dvojici, kterou autorsky, zápalem a významem pro český, potažmo československý death metal od té doby nikdo nepřekonal.

Pozn. Popis jednotlivých skladeb je nedoslovně převzat z recenze, která vyšla v 1. díle 5. čísla friendzinu RINSING STAGE (05/1998).

Recenze | Hlavní stan


Srpuls.CZ | Vdmusick © Λ-Ω Magick Disk Musick 

NAVRCHOLU.cz
MS IE [Win] 6.0 & Mozilla Firefox [Win] 1.5.0.4 >> 1024x768 pix.