Hlavní stan  |  České vinyly  |  Recenze  |  Rozhovory  |  Odkazy  |  Kapely

Hledané  |  Nabídka  |  Inzerce  |  Poznámky  |  O nás  |  Kontakt  |  English info


>>>   R e c e n z e   >>>   JONESTOWN "s/t" | ADACTA "Amen"

English version is not available now>>>   E n g l i s h   >>>   

>>> MERŤÁK | 2012-11-13 >>>

JONESTOWN "s/t" | ADACTA "Amen"

split LP
(2012 Adactive Records, Anarchist Black Cross Records, Emergency Records, Hadesign, Nuclear Madness, Phobia Records, Vörös Ördög)

Československý crustový žúr

S dlouhými podzimními večery přichází konečně i recenze na desku, která mi doma leží už pěkně dlouho a pořád ne a ne tu recenzi dopsat. Ono i vydání tohohle splitka se připravovalo poměrně dlouhou dobu, a tudíž materiál není u obou kapel z nejnovějších, i když je stále tím posledním, co obě kapely nahrály. Jak Jonestown, tak Adacta jsou ve svých končinách zaběhnutými crustovými matadory a není ani žádným tajemstvím, že obě kapely pojí letité přátelství, takže si s chutí spolu tu a tam zahrají. No a když někdy na podzim roku 2010 vyšlo bratislavské Adactě na CD jejich album "Amen", kapela ohlásila, že materiál se celý dostane i na vinyl, a právě vše vyjde v podobě split LP s kladenskými Jonestown. Co čert nechtěl, vydání se nakonec protáhlo a LP vyšlo až letos na jaře.

Rozkládací obal je dělen napůl mezi obě kapely. Zatímco Jonestown zvolili obrácený krucifix hozený mezi hromadu hřebíků, Adacta opět použila motiv z CD, který však znatelně upravila a zahalenou ženu v bílém, doplnili ještě mj. štěkající psi. Navíc je celý obal černobílý. Inu, ať to vezmete z jedné nebo z druhé strany, moc pozitivní obrázek na vás z obalu koukat opravdu nebude a je jasné, že podobná vize bude i v samotné hudbě obou kapel. Ovšem při otevření a bližším ohledání místa činu, tedy uvnitř rozkládacího obalu, padá na mě první zklamání. Obě kapely zde sice mají kompletně napsané texty, ale třeba u Adacty mi chybí překlady do angličtiny, které beru u tohohle žánru jako povinnost, jelikož desky často kolují v nejrůznějších distrech po Evropě a i zahraniční fandové si rádi přečtou, o čem daná kapela vlastně zpívá. To Jonestown to mají jednodušší, protože kapela používá výhradně angličtinu.
Na druhou stranu je naopak možná škoda sem nedat i české překlady. Největší problém však jednoznačně shledávám v celkově nevyvážené grafice vnitřku. Na jedné straně je skoro zcela vyplněná stránka Adacty, tak že u dolního výčtu všech labelů se ten spodní nevešel ani celý a druhá strana Jonestown je naopak zcela zbytečně plná volného místa. Navíc je škoda, že ani jedna z kapel zde neumístila žádnou fotografii, byť třeba z nějakého koncertu, ale chápu, že některé kapely fotky na albech mít zkrátka nechtějí.

No a teď už něco málo i o obsahu drážek černého vinylu, jako první bych si vzal stranu Jonestown. Nebudu se tajit tím, že právě Jonestown dlouhodobě patří mezi mé oblíbené české crustové kapely a naživo jsem je viděl už tolikrát, že to těžko dokážu vůbec spočítat. Na téhle desce na vás kladenská grupa vypálí sedm pořádně nabroušených válů, které se pohybují právě někde mezi crustem, metalem a melodickým hardcorem. Je jasné, že kapela se nechává i nadále inspirovat především švédskými a anglickými crustovými smečkami. Na téhle nahrávce jsou však Jonestown více melodičtí a je zde více kytar, než tomu bylo před několika lety na split sedmipalcích s kapelami Kohoutek a Messerschmitt 109. Možná je to i tím, že kapela zkrátka hraje o poznání lépe a pokud si dobře pamatuji, tak minimálně polovinu válů jsem slyšel už před lety na koncertech, takže nějaké přehnané chyby a kiksy jsou ty tam. Ze všech těch sedmi songů u mě jednoznačně zvítězila melodická vypalovačka "Useless Bastard", to je opravdu hitovka, kterou si mohu pouštět pořád dokola! Nadruhou stranu mě moc baví i "Sin City" nebo "Peace", které jsou takovými klasikami Jonestown. Navíc se mi líbí, že uvnitř obalu je pod každým textem i něco málo slov o samotném textu, takže kdo ovládá angličtinu, může si přečíst, co má vlastně každý vál vyjadřovat. V minulosti tohle dělalo hodně kapel, dnes mi přijde, že se od toho upouští, což je škoda, protože nejsem určitě jediný, kdo si rád přečte co daným textem kapela míní. Možná by jen nebylo od věci nemít tam tolik pravopisných chyb. Texty Jonestown jsou klasicky „crustové“, takže sociální nespravedlnost, válka nebo sobeckost a arogance ze strany vládnoucích elit. Za zmínku však určitě stojí i text k již zmíněné pecce "Useless Bastard", který je věnován legendám jako Lemmy Kilmister a GG Allin. Zkrátka Jonestown natočili hodně dobrý materiál, který staré fanoušky jistě nezklame a k novým si cestu zajisté také najde. Doufám, že kapela nebude s další nahrávkou příliš otálet a dám nám brzy k uším zase něco ze své kuchyně - už teď se na to těším!

Druhá strana a s ní crust mängel z Bratislavy Adacta. Letos je to vlastně už šest let, co Adactu opustila zpěvačka Simona, která svým uječeným vokálem udávala jasný sound téhle smečky. "Amen" je tedy sice už třetí studiovka od Adacty, ale první bez zpěvačky. Ovšem zpěvák Gargamel se už několik let snaží s tímto faktem vypořádat se ctí a dává mikrofonu co proto po svém. Myslím, že o změnách zpěvu u Adacty se toho napsalo ve všemožných zinech už dost, takže nemá cenu to tady nějak zdlouhavě rozebírat. Pokud jde o nové vály, tak kapela je víc metalovější a vím i ze svého okolí, že někteří původní fanoušci to nemohou vystát. Od Adacty znám všechny tři alba dobře a ač se mi nejvíce líbí asi první album "Circullus Viciosus", protože je podle mě nejsyrovější, poslední nahrávka Adacty mi nepřijde vůbec špatná. Líbilo se mi to, už když to vyšlo na CD a těšil jsem se tedy pochopitelně i na vinyl. Ale je zpětně trochu škoda, že vinylová verze neobsahuje nějaký další bonus nebo zkrátka nějakou perličku na závěr oproti CD. Od současné Adacty lze tedy očekávat solidní metal crustovou jízdu plnou silných kytarových melodií. Těch vyhrávek tu opravdu není úplně málo a celkově je pomalejší i tempo kapely, ale to neznamená, že by nahrávka nudila. Asi nejlepší peckou je zde "Deväť hráčov", která ve mně evokuje něco ze starších nahrávek Adacty. Mezi mé další favority patří pak třeba rychlá jízda "Zbavený zmyslov" nebo "Posadnutosť". Texty Adacty jsou oproti Jonestown více emotivní a často plné pocitů či znechucení nad lidským konáním či náboženstvím. Určitě stojí za to si je přečíst. Tedy dnes už vlastně spíše „staronová“ Adacta je skutečně hudebně o nějaký ten metr jinde, než na předchozích dvou nahrávkách, ale jsem přesvědčen, že pořád je to solidní crustový či crust-metalový masakr, který jistě ještě neřekl své poslední slovo, alespoň tedy doufám!

No a nakonec mohu snad už jen napsat, že celé se to nahrávalo v Professional Sound Studiu v Praze pod taktovkou Pavla Kuřete Hejče. Zvuk je tedy velice solidní a především kytary jsou skvěle nazvučeny, ovšem aby ne, když na nahrávku dohlížel jeden z nejlepších zvukařů u nás. Jsem tedy zvědav s čím obě kapely přijdou do budoucna, snad to nebude trvat příliš dlouho.

Recenze | Hlavní stan


Srpuls.CZ | Vdmusick © Λ-Ω Magick Disk Musick 

NAVRCHOLU.cz
MS IE [Win] 6.0 & Mozilla Firefox [Win] 1.5.0.4 >> 1024x768 pix.