Hlavní stan  |  České vinyly  |  Recenze  |  Rozhovory  |  Odkazy  |  Kapely

Hledané  |  Nabídka  |  Inzerce  |  Poznámky  |  O nás  |  Kontakt  |  English info


>>>   R e c e n z e   >>>   HIBAKUSHA "Morula"

English version is not available now>>>   E n g l i s h   >>>   

>>> RORY ZET | 2007-05-25 >>>

HIBAKUSHA "Morula"

LP
(2006 Bažina, Buryzone Zine, Exit Production, Hitchin´ To Revolution, Rarach Katus Distro, Killing Art Records, Purusha)

Člověk ohnivé doby

Hibakusha z Orlové víří domácí punk/hardcorové ovzduší už přes deset let a nedávno složila zkoušku z dospělosti - vydala svoji první samostatnou vinylovou dlouhohrající desku. Té předcházely nějaké kazety, cédéerka, split 7" EP s Depresy Mouse a lisované CD "Morula".

Vinylová limitovaná verze debutu disponuje - oproti bezpáteřnímu kompaktnímu disku v barevném obalu - lehce upravenou, černobílou verzí, ale obal samotný je i takto velmi slušně vyveden, a sice včetně vkusného oboustranného inlaye s texty (kterým samozřejmě ve většině případů není vůbec rozumět) a dalšími informacemi. Jednoduše řečeno: slušná grafika, papír, tisk.

Deska obsahuje patnáct zastavení, ale nemusíte se obávat, že bych tu rozebíral jedno po druhém. V tomto případě bude možná znamenat více, když nejprve nahlédnu komplexně do textů a pak se souhrnně ponořím do hudby samé. A slovní „doprovod“ není věru veselý! Vždyť už jen název kapely... Uznané oběti jaderného záření jsou nazývány totožně. Texty nejsou žádné litanie, kratší vše říkající, naplno vyřvané útvary poukazující na plejádu (stále) aktuálních společenských sraček. Předmětem kritiky jsou v rychlosti: klonování, konzum, politika, kult majetku, jaderná hrozba, utrpení zvířat, atd.

Hudební složku charakterizují kilová hrabání se v kytarách, strašidelné dvoupolohové vokály (místy velmi vzdáleně připomínající netradiční model Macabre), crust punk, tikající bubny, smrt metal, tvrdý jádro a místy grind core jak cyp! Tohle je třeba hned otvírák týhle dvanáctipalcový fošny. Pochrochtávaje očekávám další silný track a hle, výrazivo v podobě melodické linky táhnoucí se celou druhou skladbou. Ale ne, brzy zaseknu připomínajíce a i v tomto odstavci předesílajíc, že nebudu jako kolega Berry, který ve svých recenzích některý čtenáře k smrti nudí popisem jednotlivých skladeb celého toho kterého alba. Třetí kus "Éra předmětů na jedno použití" zní skoro jako Zeměžluč! Kdyby Šoty a spol. začali o pár let později, možná by dnes hráli ještě intenzivněji co do údernosti - třeba právě jako aktuální Hibakusha. Nejen stálá základní sestava si je až za hrob vědoma pevnosti svých názorů. Lucka hostuje v jednom válu a z jejího vokálu je cítit naprosté přesvědčení o tom, co zpívá (o čem může být text "Dr. Vivisekce?"). Hostující zpěvačka navíc přispěla i nezaobalenými slovy songů "Co je člověk bez zvířat?" a "Cirkus". Závěr desky pak okoření cover kapely Genocide Superstars v polštině.

Aby bylo publicistickému útvaru nazvanému recenze učiněno za dost, pro příště navrhuji možná ještě dopilovat určité slovní obraty v převážně rýmovaných textech (jinými slovy nelpět za každou cenu na rýmu) a se skladbami, respektive jejich strukturami si pohrát zcela do puntíku (jako vzory slyš např. právě první tři štychy desky, dále tracky "Mrak" nebo "Ztráta identity"). V podstatě však nemám zásadních výhrad a jsem přesvědčen, že občas celou desku rozhodně opráším!

PS: O faktu, že "Morula" nebyl poslední vinyl v diskografii tria Hibakusha napovídá letošní plán na další split 7" EP, tentokrát s kapelou Konfident. Nahrávat by se mělo opět v polském J.P. studiu a v průběhu léta by mělo být vymalováno.

Recenze | Hlavní stan


Srpuls.CZ | Vdmusick © Λ-Ω Magick Disk Musick 

NAVRCHOLU.cz
MS IE [Win] 6.0 & Mozilla Firefox [Win] 1.5.0.4 >> 1024x768 pix.