Hlavní stan  |  České vinyly  |  Recenze  |  Rozhovory  |  Odkazy  |  Kapely

Hledané  |  Nabídka  |  Inzerce  |  Poznámky  |  O nás  |  Kontakt  |  English info


>>>   R e c e n z e   >>>   DAVOVÁ PSYCHÓZA "Kríza vedomia"

English version is not available now>>>   E n g l i s h   >>>   

>>> MERŤÁK | 2012-07-03 >>>

DAVOVÁ PSYCHÓZA "Kríza vedomia"

LP
(2012 Papagájův Hlasatel Records)

Po letech konečně na vinylu!

Davová Psychóza. Má cenu vůbec k téhle kapele psát nějaký úvod? Vždyť tahle dnes už určitě kultovní slovenská kapela slaví letos pětadvacet let existence, vydala celkem čtyři plnohodnotná alba plus další nahrávky a odehrála opravdu mnoho a mnoho koncertů nejen na Slovensku a v Čechách. Navíc - podle mě - jde stále o naprostou špičku československého punku. "Kríza vedomia" bylo její třetí album, které vyšlo v roce 1998 a vloni se starý dobrý Papagáj rozhodl, že tuhle nahrávku vydá na vinylu. Inu, stalo se a jak už to tak u Papagáje bývá - zase je to trefa přímo do černého a naprosto bomba! Milý, česko(slovenský) fanoušku dobrého punku či hardcoru, tuhle desku už bys měl mít doma v poličce, a pokud tomu tak není, pak dovol, abych tě o tom přesvědčil mou recenzí.

Krásný to obal! Sice je poněkud odlišný od toho původního „cédéčkového“ z roku 1998, ale téma ochrany přírody zůstává aktuální i nadále. Nově to pole se slunečnicemi a elektrárnou v pozadí je nakonec k danému tématu mnohem výstižnější. Kdo by se chtěl nabažit více pohledy na chladící věže jaderné elektrárny, ten bude jistě uspokojen pohledem na druhou stranu obalu, která je ukazuje zblízka. Ale nechme elektráren, protože mnoho dalších fotek uvnitř rozkládacího obalu je teprve věc k pokoukání. Samozřejmě že většina fotek je z doby vydání alba, ale je zde i něco málo ještě z počátku let devadesátých. Nechybí ani fotky zdevastované přírody a marný boj aktivistů Greenpeace. Jako příloha ještě navíc krásný plakát a texty ve slovenštině i angličtině. Obal se prostě povedl!

Na hnědém vinylu je pak samozřejmě to hlavní, tedy hudba. Už úvodní emotivní klávesové intro vás doslova přiková k poslechu. Všechno prostě sedí, jak má a vše je dotaženo do konce. Vály jako "Ľudské práva", "Práca", "Urob zo mňa sviňu", "Epitaf pre Boha" nebo "Ohnivý kóň" patří k tomu nejlepšímu, co kapela složila a dodnes mají pevné místo v koncertním playlistu slovenských pankáčů. Aktuálnost textů snad netřeba příliš rozvádět, protože Davová Psychóza si na kvalitních textech zakládala v podstatě vždy. Hlavně od druhého alba "Svet žaluje" z roku 1992, kdy kapela výrazně přitvrdila hudebně i textově. Ty texty mají co říct i dnes a místy je jejich aktuálnost a přímočarost, nebo chcete-li syrovost, smutným obrazem naší doby. Vždyť můžete posoudit sami, ale já když slyším: „Nikdy z nás nič nebude, keď sme stále zlí, najviac ľudí nechápem, keď chcú byť spasení“ ze skladby "Epitaf pre Boha" nebo další úryvek „Za dva gramy trávy sedíš vo väzení, keď máš otca Boha, nemáš tieto problémy. Móžeš kľudne kradnúť a dokonca zabiť, všetko sa dá zvládnuť, fízlov, sudcov podlatiť“, tentokrát z "Urob zo mňa sviňu", tak mě až zamrazí. I samotný zvuk je možná až překvapivě na vysoké úrovni a deska zní opravdu moderně i po tolika letech od původního vydání. Na albu není jediné hluché či nudné místo a všech čtrnáct nebo lépe řečeno (s intrem a outrem) šestnáct písní je jedna velká výpověď o jednom ze stěžejních alb porevolučního punku, které nezestárlo. Není třeba dodávat víc, není třeba dál se rozepisovat o jednotlivých písních kolekce, není třeba rozebírat všechny texty, není třeba rozebírat zvuk kytar nebo bicích. Proč? Protože tohle se zkrátka musí slyšet a pak nechť si každý udělá obrázek sám.

Zcela nakonec bych rád ještě dodal, že by se měla dočkat reedice i předchozí nahrávka "Svet žaluje", o které už byla krátká řeč. To je určitě zajímavý nápad. A co vydat postupně v reedici postupně všechna alba Davovky, hm?

Recenze | Hlavní stan


Srpuls.CZ | Vdmusick © Λ-Ω Magick Disk Musick 

NAVRCHOLU.cz
MS IE [Win] 6.0 & Mozilla Firefox [Win] 1.5.0.4 >> 1024x768 pix.