Hlavní stan  |  České vinyly  |  Recenze  |  Rozhovory  |  Odkazy  |  Kapely

Hledané  |  Nabídka  |  Inzerce  |  Poznámky  |  O nás  |  Kontakt  |  English info


>>>   R e c e n z e   >>>   ČAD "Ťažký kov"

English version is not available now>>>   E n g l i s h   >>>   

>>> BERRY | 2013-05-04 >>>

ČAD "Ťažký kov"

LP
(2011 My Sleeping Cat)

Na to sme tu!

Čad! Známe se z doby, kdy jsem psal fanzin pěkně po staru - na těžkém kovovém stroji, s nůžkama a lepidlem jak žezlem a jablkem pevně v rukou, finále xerox v poslední Praze v ulici Karolíný Světlé, haha. Tehdy jsem recenzoval jejich bezejmenné promo demo a pak debut "Deadnation", první počiny, které značily a předesílaly jasnou snahu o nápaditost napříč zvolenými extrémními žánry, která se už tehdy dávno nemíjela účinkem.

Aktuální deska vyšla na labelu My Sleeping Cat, který do té doby dělal šest let radost svý kočce, ale o tom to je - vydat desku kámošům, když přijde čas, a užívat života. Není kam se hnát - nebylo a nebude. Tenhle titul vyšel znamenitě, a aniž bych chtěl napsat, že snad ze zoufalství z dnešní kupní síly tuzemský scény, pak každopádně v reakci na celý slavný gramobyznys neotřelou cestou - pětisetkusový náklad půl na půl ve dvou barvách vinylu s tím, že černá je za standardních 250 korun a průsvitná nebo čirá za dej, kolik uznáš za vhodný. Světe nediv se, deska se prodává, a to jen jako hrst výjimečných, resp. fenomenálních titulů.

Skvělý cover s fotografií autorského uměleckého díla, klasický logo a svižný tracky, které tě donutí neustále obshluhovat gramofon. Áčko, béčko, áčko, béčko, áčko - až do omrzení, které se však nedostaví. Deska maká od začátku do konce ať výtečným zvukem, který si během prvních několika songů v posluchači příslovečně sedne a nepustí, jednou hitovou skladbou za druhou, milovanou slovenčinou a třeba texty, které tě ke vší tý jízdě nutí zas a znova přemýšlet o všech těch věcech, na který jsi během let ve scéně už možná rezignoval. Pokud jsi tady novej, tak tě skvěle nakopou prdel, profackujou, a už nepovolíš. Nepodvolíš se těm druhým, té většině, která v tobě vidí vyvrhela, protože se snažíš přemýšlet o zkostnatělých pravidlech, která nehodláš akceptovat, o dobrých a správných věcech, které se ti média snaží vymlátit z hlavy, o tom, že normální je nezištně pomoci, že všechno není jen kurz nějaký posvátný měny, že můžeš žít úplně jinak, než ti ukazuje tvoje okolí, že si nemusíš vůbec, ale vůbec nic dělat z toho, že všichni tvoji vrstevníci už mají postavený baráky, podepsaný hypotéky až do smrti, a auta jak kráva, který vlastně vůbec nepotřebují. Všechno, co v životě potřebuješ je láska, pivo a metal. Doraž se svojí holkou na koncert Čad nebo spolu dejte tuhle fošnu, a seš v pomyslným ráji.

OK, jsem si vědom, že nepíšu úplně doslovně o obsahu desky, ale přesně tyhle pocity ve mě vyvolává po více než roce poslouchání, a recenze je - jak všeobecně známo - souhrn subjetivních pocitů jedince; jinak mi nedojímá.

OK, pár faktů pro rovnováhu, thrashmetalové postupy se mísí s hardcore-punkovou urputností v dobrém slova smyslu, častým opakujícím se refrénům metou cestu přesné "tikající nálety" a slova vytvářející štiplavý řetězec názorů nepostrádají jistý vtip a nadhled, ale zároveň ani špetku absence důrazu na obsah zcela vážného sdělení! Ťažký kov pro celou scénu včetně tebe, pro nás všechny - punkové, metalové a hardcorové červy!

Osobně se s Čad po letech poznáme na festivalu Magick Musick 2013 v Čermné u Sušice, a sice v sobotu 22. 6. 2013. Kdo to cítí podobně a má akci na dosah, nechť neváhá. Na to sme tu!

Recenze | Hlavní stan


Srpuls.CZ | Vdmusick © Λ-Ω Magick Disk Musick 

NAVRCHOLU.cz
MS IE [Win] 6.0 & Mozilla Firefox [Win] 1.5.0.4 >> 1024x768 pix.