Hlavní stan  |  České vinyly  |  Recenze  |  Rozhovory  |  Odkazy  |  Kapely

Hledané  |  Nabídka  |  Inzerce  |  Poznámky  |  O nás  |  Kontakt  |  English info


>>>   H l a v n í   s t a n   >>>   A r c h i v   >>>   2009 - 3. čtvrtletí

>>>   Archiv novinek 2009 - 3. čtvrtletí

>>> JOHAN | 2009-09-28 >>>
PRAŽSKÝ VÝBĚR "s/t" LP (1988 Panton)
Nepoměrně lepší "Straka v hrsti" než Pražský výběr* v láhvi
Letos uplynulo neuvěřitelných 27 od vzniku jedné ze zásadních (a podle mnohých vůbec té nejvíce zásadní) desky české rockové historie. V roce 1982 byl Pražský výběr na vrcholu popularity – kvartet Michal Pavlíček (kytara, zpěv), Michael Kocáb (zpěv, klávesy), Jiří Hrubeš (bicí) a Vilém Čok (baskytara, zpěv) vydal singl, získal si zástupy fanoušků, ale žel i odpůrců. „Díky“ neúnavné snaze „těch druhých“ nejen že nahrané album, které se mělo jmenovat "Straka v hrsti", nevyšlo, ale kapelu navíc postihl zákaz a v roce 1983 se musela odmlčet. Nahrané album kolovalo republikou na kazetách a kotoučích, tradovalo se, že deska vyšla a hned byla stažena z prodeje (to asi není pravda) nebo že vinyly byly vylisovány a zničeny (což je možné). K oficiálnímu vydání došlo až v roce 1988, kdy komunistické ledy začaly tát a kdy měl obnovený (už jen) Výběr na kontě eponymní desku z roku 1987. ... více


>>> JOHAN | 2009-09-28 >>>
PRAŽSKÝ VÝBĚR "Komu se nelení - tomu se ženění" / "Jo, já se mám, že je Olda přítel můj" 7" SP (1982 Panton)
Nová vlna poprvé... a na dlouhou dobu naposled!
V roce 1980 se dala dohromady jedna z nejdůležitějších skupin české rockové historie. Již od poloviny 70. let existující, ale 2 roky stagnující jazzrockový Pražský výběr výrazně obměnil sestavu i hudební směr. Dvě silné individuality – Michal Pavlíček (kytara, zpěv) a Michael Kocáb (klávesy, zpěv) – se obklopily spoluhráči z bývalých kapel (Jiří Hrubeš – bicí, Ondřej Soukup – baskytara, Jiří Tomek – bonga, zpěv) a „nová“ kapela byla na světě. Nová vlna rocku, která dorazila pokoutními cestičkami i do Čech, se pro kapelu stala inspirací, jazzové kořeny základem a instrumentální schopnosti prostředkem k velmi rychlému vzniku nového repertoáru a zahájení koncertní činnosti. V roce 1981 odešel Ondřej Soukup do doprovodné skupiny Karla Gotta, a záhy i Jiří Tomek. Michael Kocáb už ale měl vyhlédnutou novou posilu – ze Zikkuratu přetáhl basáka Viléma Čoka. Kvartet Kocáb, Pavlíček, Čok, Hrubeš lze považovat za nejslavnější sestavu Pražského výběru, která vydržela do roku 1983, kdy kapelu postihl zákaz činnosti. ... více


>>> BERRY | 2009-09-16 >>>
SILENT KINGDOM "Legends Of An Old Grave" LP (2009|03|01 Zero Budget Productions, Walk Records)
Výročí ve velkém stylu
Silent Kingdom vznikli v hlavním městě Bosny a Hercegoviny, Sarajevu, právě před deseti lety, a tenhle vinyl, jejich historicky třetí řadové album, byl zrealizován brněnskými Zero Budget Productions a tamními Walk Records mj. právě k tomuto výročí.
Domácí label Zero Budget Productions není nutné na těchto stránkách podrobně představovat, protože se tak stalo už v minulosti obsáhlým rozhovorem, ovšem dodejme snad jen nezvratitelný fakt, že Martinova náklonnost k balkánskému black metalu se dříve či později musela projevit i ve formátu 12" - krátce před tím totiž vydal picture disk 7" EP The Stone "Serbian Woods", jehož název prozrazuje vše. ... více


>>> BERRY | 2009-09-13 >>>
Na diskuzním fóru Vinyl Disk Musick na facebooku zazněl fakt, že elektro desky dnešní doby se snad nedají ani dohledat. Nepokoušíme se o to, ale donesou-li se nám informace, rádi je předáme.
Na 4MG RECORDS vyšlo koncem ledna 2009 250 ručně číslovaných kusů 12" slovenských IMIAFAN "Epidémia / Someone Else (Remixes)". Na desce naleznete dvě skladby, respektive a dva a dva remixy. Podrobněji v recenzi, která je v pořadníku.


>>> BERRY | 2009-09-05 >>>
SPORTO "More" LP (2009|06|18 Deadred, Starcastic)
Smějou se tomu, co „prej“ je revoluční
Bez velkohubý nadsázky a trapných obav, že se pletu, tohle bude ve zdejší každoroční anketě Domácí gramodeska roku jedna z nejvýše (pokud tedy ne ta úplně nejvyšší) umístěných položek za rok 2009. Úvod, který mohl být závěrem - ale nakonec proč nezačít tím, že tahle recenze bude oslavná píseň?
Sporto je kapela čtyřech týpků v nejlepších letech (najdete mezi nima třeba Bourka z bývalých Ememvoodoopöká nebo Dádu z Lvmen), kteří mají nad scénou nadhled, jehož se ve většině případů nedostane služebně značně starším ani na závěr celoživotní kariéry. Chápou d.i.y. punk jako prostředek k seberealizaci a d.i.y. pop jako vyjádření (podrobné návody jak na to „sám“ volně poskytují na internetu). Nemám v úmyslu nikoho lámat, ať si tu desku poslechne, chci jen zdůraznit, že je výjimečná a pokusit se ji popsat.
Předchozí (a vůbec první) vinylový zápis kapely, split 7" SP s Aran Epochal (SPORTO "Nacochatu" | ARAN EPOCHAL "Neklanka") nabídl skladbu "Nacochatu", hit od á do zet, kterej si ve svý době zpíval můj čtyřletej kluk tak často, že jsem těch sedm palců musel vyměnit za dvanáct, a buch - na elpíčku jsou - již po několika málo nesoustředěných posleších - všechny písničky hity, a to spolehlivě dávno ještě před tím kterým refrénem, jež tento fakt ještě umocňuje nebo místy graduje do maxima (např. ultrasong "Chlápci"). ... více


>>> TUDY | 2009-09-02 >>>
IMIAFAN "s/t" | MACHINEPOP "s/t" split 7" EP (2006 4MG Records, Electronic Obsession)
Syntezátory útočí
Chtělo by se vykřiknout: „Sláva, naše kapela má splitko se Švédy!“ Jenže od rozdělení Československa už uběhl nějaký ten pátek, takže ta naše kapela vlastně není úplně „naše“. Pravda je taková, že v ruce držím split EP dvou zahraničních projektů – slovenského Imiafan a švédského Machinepop. Na každé straně dva tracky, tak hurá do toho – uvařit dobrý černý čaj, jemně usadit vinyl na talíř gramofonu, rychlost 33, krátký pohled na stroboskop, drobné dostavení rychlosti a přenoska může dolů (některé rituály nelze brát na lehkou váhu). ... více


>>> BERRY | 2009-09-02 >>>
REDAKCE POSILUJE! I když se to v dnešní době může zdát jako smyšlenka, o zájemce na pozici redaktora či přispěvovatele Vinyl Disk Musick není nouze. Letos jsme zatím přijali dva nové adepty, JASICCA má za sebou již několik recenzí a navíc přispívá i novinkami a TUDY tady právě teď debutuje recenzí na split 7" EP z electro scény. Profily nových redaktorů omrkněte v sekci O nás.


>>> MERŤÁK | 2009-08-30 >>>
HIBAKUSHA "Mordparta" LP (2009 Bažina, Buryzone Zine, Follow Your Dreams, Forced Expression, HSC.Hardcore, Hitchin´ To Revolution, Insane Society Records, Killing Art Records, Pope´s Ass Productions, Puppetshow, Rarach Katus Records, Rauha Turva, War Pigs, XbastaX)
Grindová řezničina z Orlové
Hibakusha z Orlové, která funguje na naší scéně už od roku 1996, nahrála v tomto roce své druhé LP, které rozhodně stojí za recenzi, protože aktuální album nezní vůbec špatně! Skupina se pohybuje na rozmezí grind coru až crustu a už rok po svém vzniku vydává první demokazetu, po které následuje několik dalších nahrávek a v roce 2006 konečně i první LP HIBAKUSHA "Morula".
Jak už jsem se zmínil, tato recenze je na jejich zatím poslední počin, a sice LP "Mordparta", na jehož vydání se podílelo větší množství „nezávislých“ labelů. Obal desky je celý kreslený a poměrně dost brutální. Na přední straně jsou postavičky všech tří členů skupiny prchající před radiačním hřibem a všude kolem nich jakýsi mutanti, kteří potom ozdobí i zadní stranu obalu. ... více


>>> JASICCA | 2009-08-30 >>>
Na INSANE SOCIETY RECORDS a PHOBIA RECORDS je právě venku nový materiál od dvou tuzemských kapel, který obsahuje 13 hardcore / thrash skladeb + covery od Infest jako bonusy. Deska má plnobarevný obal od Andreie Bouzikova. Strana Lahar se masterovala v The Moot Group (Ravens Creed, Send More Paramedics). Stolen Lives nahrávka dostala finální podobu skrz Mammoth Sound Mastering (Capitalist Casualties, Voetsek). Split LP LAHAR "s/t" | STOLEN LIVES "s/t" vyšlo v nákladu 415 kusů na černém vinylu a 99 kusů jako limitovaná edice na oranžovém vinylu se sítotiskovým obalem a skicou obalu navrch. Tahle verze je již bezpečně rozebrána, klasická edice v sekci Nabídka a recenze v pořadí.


>>> RORRY ZETÖRR | 2009-08-27 >>>
Ve spolupráci devíti labelů (BAD ENTERTAINMENT, CODEX RECORDS, ČLOVĚK, PAPAGÁJŮV HLASATEL RECORDS, RANDALL RECORDS, RAUHA TURVA, TOTALITARIANISM STILL CONTINUES, TRASHIN MRTE COCOTS a UNDISLESSED) právě vyšel slovenský sampler SLOVENSKÉ VINYLY NEZOMIERAJÚ se čtrnácti tamními undergroundovými kapelami (BLIND RÄTTVISA, ČAD, IF THERE IS A HOPE, ILEGALITY, ILÚZIA, KUMURU, MITCH BUCHANNON, PASKUDA, PERSONA NON GRATA, THE PUBLIC, ROTTEN ASS, TIME OF MY LIFE, TMA a UNTERMENSCH DE LUXE) a jejich nikde nevydanými skladbami. Součástí LP je i booklet a náklad hovoří jasnými čísly: 400 exemplářů na černém vinylu a 100 exemplářů na modrobílém (7 € nebo 200 Kč / 8 € nebo 220 Kč). Recenze je v pořadí.


>>> JASICCA | 2009-08-26 >>>
Po dlouhém čekání je konečně venku na INSANE SOCIETY RECORDS split 7" EP GRIDE "s/t" | THEMA ELEVEN "s/t". Titul vyšel 19.8.2009 ve dvou verzích, a sice jako klasická edice (850 kopií na černém vinylu) a limitovaná edice (150 kopií na žíhaném vinylu) se sítotiskovým přebalem. Cena je 100,- Kč / 150,- Kč (klasická edice brzy v naší nabídce, limit pouze na adrese vydavatele).
V drážkách čekají dva zbrusu nové songy od Gride plus cover "Žiletky" od Psích Vojáků, jako pocta všem undergroundovým kapelám komunistické éry. Thema Eleven kontruje svým finálním songem, a to předělávkou hlavní melodie z filmu "Tenkrát na Západě".


>>> BERRY | 2009-08-23 >>>
Trochu starší, ale v podstatě stále aktuální elektronická záležitost zatím jen v základních informacích. Split 7" EP IMIAFAN "s/t" | MACHINEPOP "s/t" vyšlo na konci roku 2006 u slovenského labelu 4MG RECORDS jako limitovaná edice 250 číslovaných kusů. Dalších 250 kusů s odlišným obalem vyšlo ve Švédsku u ELECTRONIC OBSESSION. Jak informace o vydavatelích napovídají, Imiafan je slovenská a Machinepop švédská záležitost. Recenze je ve frontě.


>>> RORRY ZETÖRR | 2009-08-22 >>>
Pražský nezávislý hardcore / metal / punk label DAMAGE DONE RECORDS právě vydal další 12" vinyl, tentokrát kapely z New Jersey. Deska SEASICK "Two Years Of Hub City Hardcore" je kompilace jejích nejranějších nahrávek ("Ouroboros" 12" EP, ANS/Seasick split split 7" EP, "Awakening" 10" EP, sampler "Right To Assemble vol. 2" 12" LP) doplněných dvěma novými songy. Deska vyšla v nákladu 500 kusů, z čehož 420 je klasických černých vinylů a 80 kusů je striktně limitovaná edice na nádherném modro černém vinylu, který je určený pouze pro online či poštovní objednávky. Recenze je ve frontě.


>>> JASICCA | 2009-08-19 >>>
ELEKTROČAS "s/t" LP (2009 Pure Heart Records, Silver Rocket)
Zubatá pila a žhavý vosk
Kapela Elektročas z Hradce Králové minulý rok debutovala malým bílým vinylem a verdikt na Vinyl Disk Musick zněl přísně (jsme občas strašný svině!): noiserockový průměr (viz. ELEKTROČAS "Errantry In A Circle" | FETCH! "Kiasu"). Že není jen tak jednoduché vyřknout ortel na základě určitého nedostatku důkazů, potvrzuje velká deska, která průměrně určitě nezní.
Silně gradující, emotivní noise rock / post hard core vybavený vyhrávkami, variabilitou a četnými vyvrcholeními zcela postrádá vatu. Songy porcují jak zubatá pila nebo odkapávají jak žhavý vosk. Vyber si co ti dělá dobře a zavři oči. ... více


>>> BERRY 2009-08-06 >>>
SMASHED FACE "s/t" | CUTTERRED FLESH "s/t" split 7" EP (2009|03|27 Pigeonshitagency)
Libo rozdrtit tvář nebo odseknout maso?!
Pigeonshitagency je mně osobně velmi sympatický label - pracuje pomalu, ale konstantně. Během dlouhých let na scéně zveřejnil včetně novinky šest 7" ípíček, z nichž se staly, resp. prakticky jistě stanou vyhledávané a ceněné sběratelské rarity. Nehraje se na dolisy, čísluje se. A vždycky převažovala podpora domácí scény.
Nejinak je tomu i na novince z letošního jara, aktuální split 7" EP je navíc výjimečné tím, že pomáhá do drážek - které znamenají jediný smysluplný hudební nosič všech dob - kapelám, které v nich přes několik svých vydání doposud nezazněly, a hudebnímu stylu, který se v domácích podmínkách na vinylu o rozměrech sedmi palců doteď objevoval jen velmi sporadicky. ... více


>>> JOHAN | 2009-07-28 >>>
STROMBOLI "Shutdown" LP (1989 Panton)
Deska, která ani po 20 letech neztratila glanc. „Spadla klec“ - jednak název alba, jednak skutečnost, že po "Shutdown" už Stromboli nic nevydali.
Zatímco eponymní dvojalbum STROMBOLI "s/t" nabídlo spoustu stylů, od jazz rocku po rock tvrdý, dvojka "Shutdown" přinesla materiál mnohem sevřenější a uzavřenější. Vedle jasného vyprofilování hudebního přišla i změna v jazyce textů, kdy češtinu nahradila angličtina. O texty se postarali tehdejší známé osobnosti hudebního, společenského i politického života (tahle věta je ale blábol, ale skutečnost je taková), kromě Martina Němce (5 textů) z Precedens to byli Michael Žantovský (1 text + překlad 4 textů Martina Němce), Michal Horáček a Ondřej Hejma (pouze překlad 1 textu Martina Němce). Texty ale žel nejsou součástí balení, přitom místo na ně by se našlo velice snadno - uvnitř klasického obalu je vložen list, jehož jednu stranu zabírá sleeve-note Michala Horáčka (nic proti, Michal se vyjádřil ke každé skladbě a sepsal vlastně recenzi ještě před vydáním) a druhou nekvalitní (nikoliv umělecká, ale marná) fotografie kapely, na jejímž místě by texty odvedly nepoměrně interesantnější službu. Naštěstí se k některým Michal Horáček rozepsal. ... více


>>> JASICCA | 2009-07-22 >>>
Váhat s Emems na modrým vinylu je přinejmenším stejně pošetilý jako s limitovanou edicí novinky Sporto. Ta je ovšem v tuhle chvíli narozdíl od Emems definitivně pryč. Ve Sporto najdete třeba Bourka (ex-Ememvoodoopöká) nebo Dádu z Lvmen. Oficiální tiskovka k LP zní třeba takhle: „Sporto na nové desce „More“ přicházejí s jedinečným mixem akustických nástrojů s elektronikou, který si suveréně bere inspiraci ze širokého spektra hudebních žánrů - od folku, přes elektro, postpunk, IDM až k hiphopu nebo indie rocku.“ LP SPORTO "More" vyšlo 18.6.2009 v nákladu 300 kusů na bílem, 180 gramů těžkém vinylu v černé vnitřní kapse a bílém obalu. Prvních 50 kusů navíc obsahovalo šablonu s motivem z titulky. O vydání se postaraly firmy STARCASTIC a DEADRED. Jedenáctiskladbový album, který je možný zdarma stáhnout přímo na webu kapely („Kdo si tu desku nechce koupit, stejně si jí nekoupí, a čim víc lidí naší desku uslyší, tím je to pro tu hudbu lepší“, říká k tomu Bourek ze Sporto. „Pro těch pár ostatních se snažíme udělat tu desku co nejlepší, nejenom proto, že my sami jsme vinyloví fanatici.“), budeme mít během několika dnů v několika exemplářích i v naší Nabídce.


>>> RORRY ZETÖRR | 2009-07-20 >>>
Zpěvák a písničkář Troy Von Balthazar (ex-Chokebore z Los Angeles) právě vychází na 12" vinylu u domácího labelu SILVER ROCKET. Deska TROY VON BALTHAZAR "The TVB LP" je v podstatě reedicí titulu "The TVB 3 EP" - který však vyšel pouze na CD - a jak už jeho název napoví, půjde o to nej, co tento majitel neuvěřitelně podmanivého vokálu a tvůrce překrásné hudby vytvořil. Více a konkrétněji v chystané recenzi. Pokud na ni nepotřebujete čekat (což fakt není až tak nutný), objednávejte v oddělení Nabídka.


>>> BERRY | 2009-07-20 >>>
Zatímco abychom pravidelně aktualizovali e-zine, na který dostáváme hezký reakce a uznání od lidí, od kterých bychom se toho ani ve snu nenadáli, flákáme se po Facebooku. Založili jsme tam alespoň skupinu Vinyl Disk Musick, čili pokud tam jsi a chceš se dozvědět ještě víc (třeba co se chystá a o čem tady nepíšeme) nebo rovnou stát členem (a občas tak mj. dostat nějaký novinky z první ruky) či komentovat recenze a články (což na tomhle statickým webu není dost dobře možný), staň se členem skupiny, která je tady: http://www.facebook.com/group.php?gid=231564605607&ref=nf


>>> RORY ZET | 2009-07-15 >>>
Na oddělení Inzerce je živo.


>>> JASICCA | 2009-07-10 >>>
NIERIKA "Everyone Is Burning" LP (2009|04|23 Piper Records)
Naději střídá náladovost, vyzývavost svůdnost, hašteřivost vznešenost a tajemnost důraz
Nierika byla na počátku elektronický studiový projekt a dneska je regulérní živou kapelou s výraznými kytarami balancující na pomezí stylů jazzu, blues a hard rocku v nehanlivém slova smyslu. Z aktuálního alba sálá maximální cit pro melodii, ponurost na hranicích s radostí, ale zároveň pořádný halas. Syrový sound posvěcený obřadní mší v Jámoru je bez jakýchkoliv výhrad, zvuk zkrátka funguje a je jednou z položek, které si lze při poslechu přirozeně užívat. Další výraznou je krásný ženský vokál s vlastní barvou a jistotou přirozeného přednesu. Talent, který nezůstal ladem. ... více


>>> RORY ZET | 2009-07-08 >>>
Na oddělení Inzerce leží aktuální inzerát.

nahoru | Hlavní stan


Srpuls.CZ | Vdmusick © Λ-Ω Magick Disk Musick 

NAVRCHOLU.cz
MS IE [Win] 6.0 & Mozilla Firefox [Win] 1.5.0.4 >> 1024x768 pix.