Sušický rockový puls  LXIV. ( 10/2006 )

 

[ vyšlo v Sušických novinách č. 20/2006  dne 3. 11. 2006 ]

 

F r a g m e n t y   [ l é t o    2 0 0 6 ]

 

Právě se chystáte věnovat pár minut svého života článku, který je kompilací čtyřech vybraných záznamů z námi navštívených letních koncertů a festivalů na Sušicku. Budou-li vám tu chybět reporty z tradičních festivalů Šumava Rocks a Šumavský medvěd, pak vězte, že jsme o nich referovali formou samostatných dílů minule. Co se týká letošního Majálesu, Rocku na Santosu a Sušické rockové pouti, je to jednoduché. První zmíněná akce byla tento rok nahrazena jistě velkolepou oslavou 100 let Gymnázia, kde vystoupily kapely Slax, Gentleman´s Band, Ze dna band a Jumping Drums, ovšem této jsme - kvůli jiným povinnostem - nemohli být přítomni. Nebude tedy slovně zdokumentována, stejně jako Rock na Santosu a Sušická rocková pouť, tradiční festivaly, které letos pro jistotu neproběhly vůbec.
Ale zpět k věci. Čtyři níže uvedené zápisy chápejte pouze jako "vzorek", zlomek v létě proběhnutých dílčích rockových akcí.

 

 

WITH CARE! ~ INCRUEL
aneb Albrechtice Hard Core Lives
pátek 25|08 2006, Albrechtice, Restaurant Music Bar

Po nějakých dvaceti proběhnutých akcích v letos otevřeném Penzion Restaurant Music Baru v Albrechticích, se konečně vypravili na místo samé i zaneprázdnění redaktoři tohoto seriálu a na vlastní kůži zakusili, jak již pár měsíců žije rocková scéna v nedaleké obci, kde se v podvečer před klubem promenádují krávy navracející se z pastvy.
Jak občas avizujeme v sekci Koncerty (rozumějte na internetu), konají se zde především plus minus hardcorové večírky a ten námi navštívený nebyl výjimkou. V jeho průběhu se představily dvě strakonické kapely, jmenovitě
WITH CARE! a INCRUEL, které spojoval osobitý zpěvák Eda. With Care! zahájili a od prvního okamžiku strhli osazenstvo na svou stranu. Věnují se v podstatě mainstreamovému hard coru bez žádných nad rámec stylu neobvyklých postupů, což se dá říci i o Incruel, kteří měli o zpěváka více, čímž jejich verze žánru nabyla na pestrosti. Ovšem svižnější, pohotovější, vyhranější a vůbec zábavnější mi přišli právě With Care!.
Největší síla koncertů a vůbec večera byla v atmosféře, kapely hrály doslova mezi lidmi a o prudký pohyb tak nebyla ani na vteřinu nouze. Podnětný večírek, jen co je pravda! -FBB-

 

 

CUI BONO ~ BLOW OUT
sobota 08|07 2006, Sušice, Hell´s Gate


Afterparty každoročního sušického Skate Jamu se letos odehrála v novém zdejším rockovém klubu Hell´s Gate, kde při této příležitosti zahrály hudební kapely v pořadí HLAVNĚ NENÁPADNĚ, CUI BONO a BLOW OUT. První jmenovanou, pražskou skupinu jsem přes vší snahu nezastihl, nicméně mi neunikly následující dvě místní, které na Sušicku za poslední rok společně odehrály nejeden koncert. Osobně jsem však měl to štěstí vůbec poprvé.
CUI BONO
CUI BONO jsou jedinou a historicky vůbec první pravověrně punkovou sušickou kapelou. Svému rodnému městu věnovali hned úvodní song "Fucking City" a průběhem koncertu nepolevovali v kritice společnosti tolik typické pro zvolený životní a hudební styl. Dvanáct předhozených songů rychle uteklo, ač se trio nevěnuje té úplně nejrychlejší verzi žánru. Mohu-li tento přiblížit, pak jde o svižný, úderný tříakordový punk s kytarovými vyhrávkami - takový, ze kterého by měli upřímnou radost britští vlajkonoši, ovšem na své by si místy přišli i jejich současní severští - co do tempa a projevu - zuřivější kolegové. Vystoupení však ještě pár bodů postrádalo: jakýkoliv pohyb navíc a především dobrý zvuk, ve kterém by bylo více než jen náznakem rozumět zpěvu. Takto si posluchač česky sekané texty musel víceméně domýšlet. S pohybem alespoň pomohlo publikum, které rozhodně chladné nezůstalo a dokonce si vyžádalo přídavek.
BLOW OUT na tom byli zvukově stejně, navíc jim přibyla druhá kytara, jejíž ozvláštňující vyhrávky posluchač rozhodně nemohl vychutnávat docela. Kvinteto se upsalo prapůvodnímu crossoveru (tedy kříženci metalu s hardcorem), ve kterém pochodové pasáže evokovaly ducha stařičkých S.O.D., naproti tomu kostra monolitu bila a duněla ve zrychleném stylu moderních NEUROSIS. Songy byly členitější než v případě Cui Bono, především pak bubeník dával do hraní vše a disponoval vlastním stylem. Byť kapela vůbec nešetřila na pohybu, jako celek nepůsobila tak kompaktně a uvěřitelně jako punkeři a o opaku mě nepřesvědčili ani do bezvědomí "pumpující" známí a kamarádi před (a chvilkami i mezi) skupinou. -FBB-

 

 

HEY DUDES!
NA DNĚ ~ ASISTAR_T ~ BUKKAKE KARAOKE ~ ESGMEQ
sobota 01|07 2006, Čermná u Sušice, Bouda


"Hey Dudes!," díky vám všem, kteří jste přijeli na letošní ročník tradičního alternative / punk / rock / core dýchánku. Byl skutečně nejlepším za ty roky, které si zpětně vybavuji. Velké díky rovněž neúnavnému a snad nezničitelnému pořadatelskému duu Stinky Feet a Bouda Crew!
Z původně nachystané pětičlenné festivalové sestavy vypadly dva interpreti, kteří byli nahrazeni úvodní kapelou
NA DNĚ z Českého Krumlova. Ta vystoupila v základním rockovém obsazení a nabídla psychedelickou a místy hypnotickou hudbu, které vévodil kytarista doprovázený ještě ne úplně jistou rytmikou. Absence zpěvu, který se rozezněl snad jen ve dvou skladbách, zřejmě způsobila to, že se skupina stala jen jakousi kulisou, které zatím věnovalo pozornost maximálně několik desítek čelem k pódiu posedávajících lidí.
S
ASISTAR_T jsme absolvovali jubilejní letošní desátý koncert s Elly za mikrofonem a stal se tím nejlepším v naší novodobé historii. Velkým dílem k tomu přispěl zvukař (ATW service), který měl uši naprosto v pořádku, což je jev velmi, velmi řídký. Po odehraném desetiskladbovém setu si obecenstvo spontánním halasem vyžádalo track navrch, čili jsme na první vyslovené přání zopakovali úvodní protest song "Protesta Orchestra".
Pražští thrash gay coroví
BUKKAKE KARAOKE přišlápli plyn na maximum. Tradiční hard core v jejich podání zněl velmi živelně a pódiovému tanci s kytarami a mikrofonem tak bylo učiněno zadost. Jednotlivé songy byly poplatné stylu, ze kterého nikam neuhýbaly, ale byly odehrány s maximálním nasazením a publikum nejenže bavily, ale vyprovokovaly k pohybu.

 

BUKKAKE KARAOKE

 

ESGMEQ z Chebu byli parádním headlinerem akce, naprosto hotová kapela, jejíž skvěle zahraný punk'n'roll s charismatickým frontmanem dostal úplně všechny. Pokud mne minulý rok v Sušici "pouze" celkem příjemně překvapili, v Čermné naprosto excelovali a dostali mě. Parádní zvuk, srozumitelné české texty o životě vyřvané zpříma a naplno, nešetřené nástroje, nespoutanost v pravém slova smyslu. Když se schylovalo k závěru, zpěvák nechával v některých refrénech "kolovat" mikrofon mezi hlavami pod pódiem a souznění publika s kapelou tak dosáhlo vrcholu a koncert v nejlepším konce.
-Frank Berry-

 

 

XAVIER BAUMAXA ~ HOUPACÍ KONĚ
sobota 10|06 2006, Sušice, Tradiční klOUb


Na koncert s opožděným začátkem jsem vstupoval s částečným despektem vůči prvnímu účinkujícímu, jehož CD jsem měl tu možnost před třemi měsíci slyšet. Tehdy mě hudba litvínovského barda neoslovila ani v nejmenším. Leč v průběhu večera jsem se dočkal hned několika překvapení. Za prvé: písně doplněné perkusemi a kytarami v podání hudebníků z Bez Peří zněly paradoxně o něco hůře než ty, které Xavier odehrál sám. Za druhé: u písničkáře je bezpodmínečně nutné rozumět zpěvu, což v sobotu bohužel neplatilo. Později jsem z jeho textů na internetu nějaká poselství a vtípky zachytil, ale ten večer se to zdálo být nemožné. Za třetí: už dlouho jsem neviděl někoho takhle válet na akustickou kytaru (pomineme-li televizní koncerty Lubomíra Brabce), křivit ústa a předvádět beatbox. Ačkoli zde budu stát asi proti většině osazenstva baru, mně do tance ani do zpěvu dvakrát nebylo a jeho vystoupení mě zanechalo celkem chladným. Po sečtení všech pro a proti bych udělil tak 6/10.
HOUPACÍ KONĚ přijeli do Sušice pokřtít svou novou desku Tiché dny na Klíši. Stejně jako když dorazí (nejen) personálně spříznění Bez Peří, je v Kloubu plno a většina přítomných si pobrukuje nadrcené texty. Kapela, která (aspoň v mých očích) poslední dobou mírně válcuje moje oblíbené Bez Peří, předvedla kromě osvědčených kompozic i písně z nového alba. Většinu těchto skladeb bylo možno zaslechnout na společném vánočním koncertě obou výše zmiňovaných kapel. Jejich blahodárná dávka melancholického kytarového rocku příjemně masírovala ušní bubínky a rozhýbávala nohy. Některé písně skrývaly v kytarových postupech nepatrné náznaky až metalcoru, jiné doprovázené klávesami vás vtáhly do zasmušilého světa poetiky frontmana Jiřího Imlaufa. Konec - jako tradičně - provázela až punková energie v závěrech písní. I přes drobné neshody v dvojhlasech bych alespoň prozatím označil Houpací Koně jako jedničku večera. 8,5/10
Největší šok měl však teprve přijít. Dávno po skončení obou vystoupení jsem náhodou vyrazil ven na cigaretu a před vchodem do Kloubu seděl na zemi
XAVIER BAUMAXA obklopen suitou svých věrných fenek, několika přihlížejícími a řezal do kytary. Jeho improvizační schopnosti a ostrovtip byly nepřekonatelné. Sázel z rukávu jednu věc za druhou a vzhledem k tomu, že jsem seděl dva metry od interpreta, mi tentokrát neunikly ani jeho povedené texty. Osobně si myslím, že i hrstka přítomných tohle ocenila více než vystoupení uvnitř. 10/10 -Řepa-

 

   Sestavil a vyfotografoval: -FBB-

 


 

A  n  k  e  t  a     &     S  h  o  u  t  b  o  a  r  d     #     6  4

 

 

 

 

Sušický rockový puls online

(ankety, koncerty, návštěvní sešit, inzerce, odkazy, archiv, ...) >>>  http://www.srpuls.cz

 


[ Headquarters ]   [ Sušický rockový puls ]

[ Návštěvní sešit | Poznámkový blok ]   [ Odkazy ]   [ Koncerty ]   [ Sušická rocková pouť ]

[ Aktuální díl ]   [ Ankety ]   [ Archiv ]   [ Recenze ]   [ Inzerce ]   [ Kontakt ]

 

Srpuls.CZ © 1996-2007 Sir Rex PULS Productions 

NAVRCHOLU.cz