Sušický rockový puls  LXIII. ( 9/2006 )

 

[ vyšlo v Sušických novinách č. 16/2006  dne 8. 9. 2006 ]

 

Š u m a v s k ý   M e d v ě d   I V .

26. 8. 2006, Sušice, Santos

 

Oproti minulému roku byl letos Santos na open air festivaly skoupější, a tak se tím třetím a posledním - po doprovodné akci ke 100 letům Gymnázia a Šumava Rocks - stal Šumavský medvěd, který se na ostrově zjevil již počtvrté. Letos mu přálo i počasí a - oproti minulým ročníkům - zvýšený počet obecenstva jej konečně dokázal zajistit bez ztrát.

 

Rozpis ENTROPIE WINSELLAND BRENDA VOLŠOVÁ Festival otevřela v 16 hodin plánická rocková kapela ENTROPIE. Těžko blíže specifikovat jejich styl - začali i skončili cover verzí Sex Pistols, mezitím přehráli System Of A Down a zbytek už snad byly jejich věci, které však byly jaksi beztvaré. Trio se snažilo až příliš, v důsledku čehož bylo vystoupení křečovité. "Tys to zase rozjel jako blázen!" nebo "Já už to nedohraju, jak mě bolí ruce!," to byly pódiové dohady mimo mikrofon, které však jasně potvrzovaly již naznačený status amatérské kapely, která si první místo naprosto zasloužila.

 

Průměrné vystoupení nabídla kapela WINSELLAND z Aše. Ta se upsala melodickému black / doom metalu, kterému byly nápomocny klávesy jako sekáčovi kosa. Kromě těch disponoval jistým výrazem i zpěvák, kterému je jistě bližší hlubší a hrubší poloha stylu. Ani Winselland se neobešli bez cover verze, Master´s Hammer však musel člověk dobře znát a zároveň umně tušit.

 

BRENDA VOLŠOVÁ, kapelka s nešťastně zvoleným názvem, měla nahradit sušickou Mortifilii, která na poslední chvíli odřekla z nenadálých a neodkladných rodinných důvodů. Odhlédnu-li od faktu neadekvátní náhrady (podle přímo mě adresovaných ohlasů přišel nejeden fanoušek pouze a jen na Mortifilii) co do stylu, pak se Brenda nemůže poměřovat ani co do postavení, na což kývl i dramaturg faktem nezařazení kapely na pozici headlinera. Brenda Volšová se v minulosti věnovala tradičnímu bigbítu, na který dnes roubuje slyšitelné vlivy modernějších žánrů. Nemám-li se znovu zdržet přirovnání, pak vězte, že hráli-li by Jolly Joker & Plastic Beatles Of The Univerze bigbít, Brenda Volšová by jim z fleku mohla dělat stálou předkapelu. Odstavec doposud možná vyznívá tvrdě, každopádně bez ohledu na to uznávám, že na Santosu nabídnutý set byl jistě pěkně chytlavý, vyhraný a maximálně pohodový, což koneckonců ztvrdilo publikum doposud nejsilnějším ohlasem.

 

 

Černá ovce společnosti nebo rodiny je ve španělštině LA BESTIA NEGRA a ašská skupina stejného názvu se na jeho konto na svých webovkách dále jistí, že nemá nic společného s rasismem. Naopak s melodickým death / doom metalem rozhodně. Melodiku do značné míry určovaly opět klávesy, které velmi podpořily celkový výraz kapely. Jinak se jednalo o velice amatérskou záležitost v podstatě od A do Z, ovšem neodhlížejme od data vzniku kapely, která je tu teprve druhým rokem. Cvičit, pilovat a koncertovat - to je jediná možná cesta skupiny, pokud se chce stát jakkoliv výraznou.

 

HEAD DOWN PROMISES COWARD ŠTÁB ZS-CO O klatovských HEAD DOWN píši asi po stopadesátépáté a v posledních letech spíše kriticky co do originality. Tu však trio neřeší ani náhodou! Při přípravě reportu jsem si pročítal jejich guest book na webu a v něm na reakci jistého Míry, který se tázal, zda by nebylo lepší udělat rovnou revival Nirvany, Pearl Jam nebo Alice In Chains, odpověděl frontman Lucas za kapelu tak, že jsou vykrádači století. Tak si to přeberte. Jasno měla třeba jedna fanynka, co po první písni poznamenala směrem k pódiu: " Ty vole, já tam vidim fakt Kurta!" Z výše napsaných pohnutek jsem rozhodně nečekal, že mi budou Head Down bavit - a bavili! Jejich vystoupení mělo jakousi magii, spád a kapela byla vůbec první, které to letos na Medvědu opravdu pořádně hrálo. V pravém a dobrém (nikoliv hanlivém) slova smyslu revival stylu grunge.

 

Pořadatelé PROMISES měli půdu dostatečně nakypřenou, příznivce dokonale rozehřáté a tak nic nebránilo tomu, aby se stali nepsanými headlinery své akce. A byli to nakonec skutečně oni. Sada starých i nových doom metalových i tvrděrockových songů, kterými se prosekali svým repertoárem napříč, zněla opravdu mocně a potvrdila navracející se úroveň kapely, která se kvůli několikaletým táhlým personálním problémům málem rozpadla. Letos se po dlouhých letech skupina koncertně vrátila tam, kde kdysi ustrnula a časté živé hraní je opravdu znát. O oprášení aktivity hovoří i fakt čerstvě pořízeného třípísňového EP "Last But Not Least".

 

Skupina Doomed ze slovenské Žiliny zůstala s porouchaným vozem v Praze a na řadu tak přišli COWARD, jedni ze stálých jistot Šumavského medvěda. Letos bohužel bez druhé kytary, která vystoupení opravdu chyběla. To bylo při stávajících podmínkách od začátku do konce výtečné pro tanec, ovšem ochuzené pro poslech. Se dvěmi kytarami by se jednalo jako vždy o lahůdku, takto "pouze" lehounký nadprůměr. V závěrečném songu měl s přetrženou strunou problém baskytarista, a tak dohrávaly jen bicí s kytarou. Určitě je na druhou stranu fajn, že kluci i přes svoji momentální indispozici přijeli a jsem-li doposud opět tvrdší, pak jen dodám, že tančící a cvičící "parket" měl dozajista zcela opačný názor.

 

          Přehlídku západočeských kapel uzavřela nová akvizice této scény. Je jí kapela ŠTÁB ZS-CO, která se věnuje thrash metalu namixovanému s hard corem, nebo chce(te)-li thrash coru. Abych mohl vyslovit fakt, že cover verzemi Medvěd jen svištěl, přispěl Štáb rovnou dvěmi, ve kterých vzpomněl na jedny z vrcholných čísel Sepultury. Zbytek odehraných vlastních songů byl ve víceméně totožném stylu, ale nebyl pochopitelně tak výrazný. Jednotlivé skladby určitě čekají na dopilování a při sympatickém nasazení skupiny to jistě nebude trvat dlouho. Z nastoupeného Štábu vyzařovalo nadšení a štěstí hrát před tak rozpálenými fanoušky, jaké před sebou měl, ale vše zazdívala neschopnost (stylu adekvátní) konverzace mezi songy, při které soudný člověk musel uhýbat očima od pódia.

 

Odchozí Reportážní četa Tak to byl letošní Šumavský medvěd, v podstatě rodinná akce, na kterou se budu příští rok opět těšit. Dost možná se konečně dočkám i Mortifilie!

 

   Připravil: -FBB-

 

Fotografie: Berry & Kennedy

 


 

A  n  k  e  t  a     &     S  h  o  u  t  b  o  a  r  d     #     6  3

 

 

 

 

Sušický rockový puls online

(ankety, koncerty, návštěvní sešit, inzerce, odkazy, archiv, ...) >>>  http://www.srpuls.cz

 


[ Headquarters ]   [ Sušický rockový puls ]

[ Návštěvní sešit | Poznámkový blok ]   [ Odkazy ]   [ Koncerty ]   [ Sušická rocková pouť ]

[ Aktuální díl ]   [ Ankety ]   [ Archiv ]   [ Recenze ]   [ Inzerce ]   [ Kontakt ]

 

Srpuls.CZ © 1996-2007 Sir Rex PULS Productions 

NAVRCHOLU.cz