Sušický rockový puls  LXI. ( 7/2006 )

 

[ vyšlo v Sušických novinách č. 13/2006  dne 30. 6. 2006 ]

 

SLAX > MORTIFILIA > DEBUSTROL

sobota 03|06 2006, Sokolovna, Hlavní sál

 

         V jistém smyslu průkopnický počin - uspořádat ve Velkém či Hlavním sále Sokolovny tvrděrockový, respektive metalový koncert (nikoliv tradiční "lidovou zábavu") - se v Sušici nesetkal s patřičnou odezvou co do návštěvnosti. Atmosféra koncertu tak byla neadekvátní kvalitě a výkonu jak headlinera, tak domácích stylově nejtvrdších kapel.

 

         V country kapele by se Honzál ze Slax opravdu nudilVe 21:00 hodin, po krátkém úvodním slovu pořadatele, zahájili svůj set hardcoroví SLAX. Pokud lze toho večera označit něco jako jejich nepřítele, pak to byl zvuk, ve kterém ztrácel přehled i příznivec mající jejich tvorbu řádně zafixovanou. Hrálo se z obou demo počinů s důrazem především na aktuální "...tak trochu hustý country...", na pódiu nebyla nouze o pohyb formou tance s kytarami a vůbec koncert jako takový byl kapelou pojatý ve velkém - škoda, že se nezastavili lidi, kteří na Slax běžně chodí. Že by se zalekli velkého prostoru? Toho se kapela na každý pád nebála.

 

         MORTIFILIA šla - naproti předchozím kolegům - zvukově hodně nahoru. Kdybych nebyl přítomný v sále, těžko bych komukoliv uvěřil, že je možné death metalovou skupinu dobře ozvučit v tak neakustické hale, jakou Sokolovna je. Jistou změnu dohledali i "Nothing can stop us," suše sdělil frontman Mortifilie poloprázdnému sálu prostřednictvím songu "Lunatics""headbangers" pod pódiem, kteří nešetřili zejména krční páteř. Osou vystoupení sušické kapely expandující do celého světa prostřednictvím debutového alba "Redemption" byl melodicky masakrující materiál obsažený právě na tomto stříbřitém kotouči. K jasnému pozvednutí atmosféry přispěl i fakt, že se v sále zhaslo a posluchače tak nerozptyloval pohled mimo pódium, nýbrž se soustředil na další z parádních vystoupení "mordparty". Průvodního slova mezi písněmi se chopil kytarista Turek a každému tak mohlo být jasné, která z písní je určena "k tanci", která "do skoku", atp. O jistém nadhledu kapely nevypovídaly jen vtipné komentáře, ale třeba závěrečný song "Lunatics", který je střízlivou výpovědí o kapele a jejích fanoušcích.

 

         "Tak se všichni userte, je tu DEBUSTROL!" Tímto památným a mezi příznivci kapely skoro zlidovělým sloganem uvádějí mladoboleslavští řezníci svá vystoupení už téměř dvacet let. A nejinak tomu bylo v Sušici, kam ve své kariéře zavítali vůbec poprvé. Od prvních tónů strhli pár desítek nejoddanějších na svou stranu (tedy pod pódium) a tito kapele vytvářeli - v rámci možností - tolik potřebnou zpětnou vazbu. Překvapila mne intenzita ohlasu, který byl pořádně nahlas i při těch pár hlavách v sále... Debustrol nezůstali nic dlužni své pověsti rozzuřených thrasherů, kterým nebylo, není a nebude nic svaté. Sice už po sobě během koncertu neplivou, ale v textech i muzice stále přiostřují, čehož důkazem je zatím poslední, osmé řadové album "Přerushit", ze kterého se fanoušci nadáli kousků jako "Masoterian", "Trendshit" či titulní "Přerushit". Hrálo se skoro ze všech desek a bylo veselé pozorovat, kterak si během let kapela pro koncerty přejmenovala některé písničky. Například "Údolí Hádu" uvedl frontman Kolins jako "Údolí odpornejch chlupatejch padouchů", aniž by měl aktualizovaný název jakoukoliv souvislost s původním textem. A tak by se dalo pokračovat a přitvrzovat. Nejvíce zabíraly "lidovky" z debutu "Neuropatolog", respektive legendárního dema "Vyznání smrti" z roku 1988. Ty už kapele nikdo neodpáře a mj. právě ony přilákaly pamětníky, kteří třeba současnou tvorbu nesledují tak detailně.

 

"Pojď ke mně blíž má lásko," pobízel Kolins z Debustrolu sedící fanynky v písničce "Noc husí kůže"

„Pojď ke mně blíž má lásko,“ pobízel Kolins z Debustrolu sedící fanynky v písničce „Noc husí kůže“

         Výborná akce, ovšem velmi mizerně navštívená. Kdyby se celý večer odehrál v menším prostoru (např. Husův sál?), dojem by byl stoprocentní. Takhle se člověk cítil poněkud ztracen v odcizeném prostoru... Ne, nejde o zdánlivý úpadek tvrdé hudby, pouze o další ověření a potvrzení faktu, že v Sušici se na kvalitní rockovou muziku jednoduše nechodí. Jaké známější jméno už by měl pořadatel dovézt, aby se dostavilo více než sto lidí?!
Na tom, zda se první akce pražské produkční agentury Time Bands Art povede či nikoliv, záleželo pro chystané budoucí koncerty, které jsou tak po návštěvnostním výsledku Debustrolu ohroženy, ale nemohl by být v roli pořadatele rocker tělem i duší, aby se po prvním relativním neúspěchu úplně vzdal.
Trend nenavštěvování kvalitních koncertů se rozhodně neprojevil poprvé. Nemusíme chodit daleko, naopak můžeme hned zůstat v jedné budově. Na základě předchozích propadů byl pro jistotu zrušen např. podzimní koncert Už jsme doma, původně plánovaný do Tradičního kloubu. Zkrátka a dobře - bačkory, lahváče, gauče, televize a hospody plný prázdnejch žvástů nad pivem opět vítězí.

   Text a foto: -FBB-

 

Sušický rockový puls online: www.srpuls.cz

 

[ Headquarters ]   [ Sušický rockový puls ]

[ Návštěvní sešit | Poznámkový blok ]   [ Odkazy ]   [ Koncerty ]   [ Sušická rocková pouť ]

[ Aktuální díl ]   [ Ankety ]   [ Archiv ]   [ Recenze ]   [ Inzerce ]   [ Kontakt ]

 

Srpuls.CZ © 1996-2007 Sir Rex PULS Productions 

NAVRCHOLU.cz