Sušický rockový puls  LIX. ( 5/2006 )

 

[ vyšlo v Sušických novinách č. 8/2006 dne 21. 4. 2006, respektive č. 9/2006 dne 5. 5. 2006  ]

 

O   R   C   H   E   S   T   R   A

 

Raketový start nejmenšího sušického orchestru

 

          Sušické instrumentální duo Orchestra ve složení elektrické housle a bicí působí - zdaleka nejen na sušické rockové scéně - jako zjevení. Pojďte a vyslechněte příběh zdejší nadějné kapely, která vystartovala jako žádná jiná a zdaleka neřekla poslední slovo.

 

O R C H E S T R

 

          Instrumentální duo Orchestra vzniklo na základě experimentu počátkem roku 2004. Tehdy se úplnou náhodou potkali dva studenti pedagogické fakulty Martin Vlk (*1984) a Jiří Plánička (*1981), kteří hráli každý v jiné kapele. Hudebně si okamžitě padli do oka, začali spolu více mluvit a jamovat (tehdy ovšem ještě jako basa a bicí).

 

          Netrvalo dlouho, Martin dostal elektrické housle a začal s nimi chodit na zkoušky. Zpočátku to noví přátelé brali jako odpočinek od svých domovských kapel a časem se - mimo jakýkoliv záměr - vytvořilo něco, co znělo zajímavě. Vlk však s houslemi nezačal ve chvíli, kdy si je přinesl do zkušebny. Má vystudovanou ZUŠ a - shrneme-li oba absolvované cykly do roků - dostaneme nějakých třináct let praxe. To byla ovšem klasika, tedy Bach a jemu podobní, jejichž interpretace ho nikdy moc nebrala. Proto jednoho dne došlo na - v jistém smyslu klíčové - elektrické housle v kombinaci s různě implantovanými efekty, které dnes vydatně používá a naprosto jej dostávají. Přiznává, že efekty jsou nekonečným laborováním a zkouškami toho, co každý jeden dokáže udělat s houslemi. Doplňuje, že občas to s nimi jde hodně ztuha a zabere to spoustu času. Stejně jako třeba práce se smyčkou. Na živo si tyto kapela nahrává přímo při hraní toho kterého songu a pak je musí přesně "dávkovat". Vlkovi trvalo, než se vše potřebné se smyčkami naučil, ale výsledek stojí za to. Koncertně se jedná o naprostý uragán!

 

          Úplně na začátku přinesl Martin jednoduchý až primitivní námět - ze kterého později vznikla píseň - a už na něm si houslista ověřil, kterak to bubeníka nutí hrát úplně jinak: Díky přesným předem nahraným smyčkám třeba rozhodně přesněji, než v klasické rockové kapele. Navrch hraje částečně jako sólový nástroj, což je v tak minimálním obsazení věcí víceméně logickou. Každý je v kapele padesáti procenty, tudíž se realizuje více než v klasické čtyř a více členné sestavě, ve kterých začínali. Možná i toto všechno Orchestru utvrdilo v tom, že zvolená cesta je správná a zajímavá. Svým způsobem totiž neprobádaná. Každopádně ji naplňuje.

 

          Ovšem je tu jedno úskalí. Nápady nejsou nevyčerpatelné a kapela přiznává, že v tom vidí problém. Nechce se opakovat, tudíž úzkostlivě škrtá veškeré nápady, které by se chtěly jen náznakem podobat něčemu již hotovému. O výsledném hudebním stylu ani jeden člen nikdy nepřemýšlel, a to ani v předchozích formacích. Škatulkování nenávidí, ale nevyhnou se mu. Pánům však bylo od začátku jasný, že svým spojením vstoupili na alternativní půdu, ovšem jsou si vědomi jistého zjednodušujícího rčení, a sice že vše, co nelze zařadit, je alternativní. S alternativou coby stylem se ztotožnili, ale připouštějí, že si v jejich hudbě najde každý vnímavý tvor "to svoje". Berou svůj styl jako neutrální, nový směr. Něco na tom jistě bude. Doma určitě, venku by však jistě narazili na podobně vyladěné kolegy.

 

          Ještě k dokreslení obrázku: Samo o sobě samozřejmě nestačí kapelu neobvykle nástrojově obsadit a myslet si, že se tak automaticky dostaví neobyčejná hudební kvalita. Toho si je však Orchestra dobře vědoma a rozhodně nestaví jen na své neobvyklé sestavě, nýbrž na brilantních, překvapivých hudebních výkonech, které ji - ruku v ruce s nemalým počtem koncertů - teoreticky otevírají v pantech vrzající, těžká vrata příslušné scény, jíž je česká moderní alternativní hudba.

 

N A Ž I V O

 

          Mou nepsanou zásadou je nedělat samostatný článek, natož rozhovor s relativně mladou kapelou, která toho nemám moc za sebou, ovšem ač je Orchestra onou mladou kapelou, má toho za sebou více, než kdejaké letité partičky, co nevystrčili nos zpoza dveří... Popravdě mě ke článku zlomila nebývalá koncertní aktivita dua, s jejímž strmým vzestupem se nemůže pochlubit žádná jiná sušická kapela. I taková koncertně protřelá Mortifilia "najížděla" pozvolněji...

 

          Management určitě funguje naplno, kluci se do toho zakousli a nepustí. Začal s tím Plánička, který převzal potřebné "know how" od kytaristy z jeho bývalé kapely. Vletěl do toho po hlavě, zatímco Martin koukal spíše z povzdálí. Bubeník ovšem přestal mít dostatek času (a že je ho k této nevděčné činnosti třeba) a vrhnul se do toho Martin, pro změnu ovšem s ještě jednou takovým nasazením co Jiří.

 

          Pánové prošli několika kapelami a v několika tu více, tam méně stále fungují. Aktivnější byl Vlk (ex-Skelet, S radostí omezenou, Jsme listín.y., Pomerančový džus, Dry Village; současně ORCHESTRA  ::..  Tradiční klOUbstagnující Holistix, Gentleman´s Band), ale bez minulosti nezůstal ani Plánička (ex-Sore Throat, Sun Inside, Dry Village; současně stagnující Holistix). Lámal jsem si hlavu, proč své předchozí kapely ani jeden nepropagoval. Po krátkém vysloveném zamyšlení se mi dostane stručné dvouhlasné odpovědi, že to dříve s ohledem na svůj věk neřešili, případně nevěděli jak. Nespokojen jsem Orchestře dloubnul pod žebra a ejhle! Dozvídám se, že tehdy svým kapelám sice věřili, ovšem z dnešního pohledu vůbec ne... Dneska Orchestře věří jako žádný jiný kapele a dodávají, že s ní už to myslí skutečně vážně!

 

          Skupina má v ruce určitou nahrávku, jistou dávku drzosti komunikovat a ozývat se třeba kapelám, které by se dříve kontaktovat obávala. Píše jakkoliv spřízněným skupinám, zve je, navazuje hudební přátelství. Orchestra překvapivě příliš nedalaORCHESTRA  ::..  Tradiční klOUb rozesílání svého dema, ale soustředila se především na e-mailovou korespondenci s nezbytným odkazem na web a sekci mp3 s audio vzorky své tvorby. Již zakusila onen otravný guláš neustálých telefonátů, přesunů termínů a všemožných změn, ale vycítila, že tahle zkouška trpělivosti, jistá daň určitému úspěchu a časová zátěž z toho všeho plynoucí stojí za to: Jenom letos má v tuto chvíli odehraných třináct úspěšných koncertů a pod článkem si můžete prohlédnout další data a místa akcí, které na ni tento rok čekají. Seznam je aktuální k datu uzávěrky tohoto dílu a postupem času se bude jistě rozrůstat.

 

          Přesto všechno kapela podotýká, že jak pro ni není problém hrát co do místa (velkou výhodou Orchestry je i fakt, že kapela přijede s kompletním nádobím, tudíž pořadatel nemusí zajišťovat pódiovou aparaturu), je jistým způsobem omezena výběrem kapel, se kterými je možné a především žánrově vhodné hrát. Hraje třeba jak s kytarovkama, tak například harcorovýma partičkama... Nebojí se, ovšem logicky proniká především do alternativní scény.

 

          Na závěr statě nemůžeme úplně obejít sušickou scénu, která je pro kapelu domácí. Přesto (nebo právě proto?) se o ní nevyjadřuje nijak nadšeně. Rychle vypálí odpověď, že ji místní scéna nakopla v tom, aby se hodně rychle snažila hrát někde jinde. Kluky zajímalo, jaký je to hrát kdekoliv mimo Sušici, respektive region a utvrdili se ve známém faktu, že to je lepší než doma, kde jsou - dle svých slov - považováni za samozřejmost... Zkrátka všude dobře, doma nejhůř. Pro kapelu je těžký hrát doma a má to čím dál méně ráda. Přesto ji letos budete mít možnost spatřit v červnu nebo červenci (přesný termín zatím není znám) v Tradičním kloubu a v září na Santosu.

 

P R O M O   C D - R

 

          O prvním a v tuto chvíli jediném bezejmenném CD-R se kapela moc bavit nechtěla, ale alespoň ve zkratce se u něj musíme zastavit. Dnes - ovšem i v době vzniku - jí přišlo nevyzrálé a plné nenávratných chyb, které vylezly na povrch až po masteringu... Na ORCHESTRA  ::..  obal CD-R Orchestra (2005)můj konkrétní a lehce štiplavý dotaz, zda bylo demo nahráno v "obýváku", kapela se smíchem kontrovala: "V ledničce! A bicí na hajzlu!" Ve skutečnosti se nahrávalo ve zkušebně jedné sušické kapely. Dle svých slov v zimě a v opravdových bojových podmínkách, kdy se zkušebna rušila a souběžně vyklízela, čili zbytek se dodělával na jiném místě. Nahrávací proces byl dlouhý, respektive rozvleklý - trval půl roku. Kapela svou nahrávku vydala především proto, aby měla něco v ruce, nezahodila x víkendů práce a vložené finanční prostředky. Dnes ji ovšem v podstatě zametá ze stolu. Další nahrávku už nechce dělat "v koupelně", ale rovnou pod vydavatelstvím. Ale to už v dalším odstavci.

 

V Ě C I   B U D O U C Í

 

          Orchestra je v intenzivním jednání, jehož předmětem je nabídka natáčení. Je ve spojení se zatím nejmenovaným labelem a dojednává podrobnosti. Ač jsem ji tlačil ke zdi a po ní pak ke stropu, nedala se a nebyla moc konkrétní. Pánové se zpočátku rozhodli, že nezačnou rovnou s oslovováním velkých vydavatelství a kývli tak jednomu menšímu neoficiálnímu tuzemskému labelu. Představují si náklad alespoň 500 kusů lisovaného CD, které by mělo být do konce tohoto roku venku. Bude se jednat o debutové dlouhohrající album, tedy již nikoliv demo. To bude CD, ovšem kapela nezapomíná ani na klasický vinyl. Ráda by natočila jednu věc z dema (třeba i se zpěvem) a dala tak vzniknout vinylovému singlu. Ale všechno je opět otázkou peněz a případných nabídek.

 

          Další členové, respektive rozšíření sestavy je živé a kapela o něm pořád uvažuje. Zatím však nenarazila na muzikantsky nebo časově vhodného adepta, ač už v tomto ohledu podnikla jisté kroky. Nejvíc uvažovala o base nebo i violoncellu, ovšem prvnímu jmenovanému nástroji se Vlk dnes již brání - s basou by se podle něj ORCHESTRA  ::..  Sušická rocková pouť I.příliš přiblížili klasické rockové kapele tak, že by housle v podstatě jen nahradily kytaru. Dnes je ovšem úvaha o rozšíření kapely pravděpodobně minulostí, ač se o ni stále dočtete na webových stránkách. Skupina neustále hledala jakékoliv oživení stávající tvorby a možná je právě nyní u konce. Úplnou náhodou zjistila, že zapojí-li mikrofony do stejného efektu, který používá pro housle, rozezní se jisté hlasy "ze záhrobí", které když naváže do smyček, mohou oba členové zpívat basový linky beze slov. Zkrátka a jednoduše, pokud vyjdou zpěvy, vystačí si kapela bohatě ve stávajícím modelu.

 

          Orchestra na plný úvazek? Samozřejmě o tom kapela přemýšlela, ale je si vědoma, že živit se hudbou je ta úplně největší utopie. Orchestrovi by to bavilo, ale dnes jsou si vědomi takto víceméně bláznivé a nepředstavitelné věci. Připouští, že by to bylo fajn a splnili by si klukovský sen, ale s nohama na zemi dodávají, že s přibývajícími roky zjišťují, že by museli být živi výhradně o rohlíkách. Uživit se Orchestrou pokládají - vzhledem k hudebnímu žánru - za nemožné, a pokud by se jim měla stát hudba chlebem, pak by se museli - při Orchestře jako své hlavní a nejdůležitější činnosti - otáčet v dalších kapelách jinde.

 

  Zaznamenal: -FBB-

  Fotografie: archiv kapely (první dvě), Berry (další tři)

          Potvrzené koncerty (k datu uzávěrky):

05/05 KLATOVY
12/05 KLATOVY
17/05 PRAHA
18/05 PLZEŇ
24/05 PLZEŇ
21/06 LIBEREC
22/06 VARNSDORF
24/06 NAHOŘANY U VOLYNĚ
02/09 SUŠICE
11/11 ČESKÉ BUDĚJOVICE
24/11 PÍSEK

Orchestra online: http://www.orchestra.wz.cz

Recenzi na CD-R ORCHESTRA "Orchestra" (2005)
očekávejte v následujícím, 60. díle seriálu.

 

Sušický rockový puls online: www.srpuls.cz

 


[ Headquarters ]   [ Sušický rockový puls ]

[ Návštěvní sešit | Poznámkový blok ]   [ Odkazy ]   [ Koncerty ]   [ Sušická rocková pouť ]

[ Aktuální díl ]   [ Ankety ]   [ Archiv ]   [ Recenze ]   [ Inzerce ]   [ Kontakt ]

 

Srpuls.CZ © 1996-2007 Sir Rex PULS Productions 

NAVRCHOLU.cz