Sušický rockový puls  LVII. ( 3/2006 )

 

[ vyšlo v Sušických novinách č. 6/2006  dne 24. 3. 2006 ]

 

Fragmenty [leden-březen 2006]

 

ZIMNÍ FESTIVAL
pátek 03|03 2006, Sušice, Tradiční kloub + Restaurace

 

V jistém směru zatuchlé vody sušického rocku oživil zajímavý nápad skupiny C.N.S. uspořádat festival kapel, které budou hrát současně na dvou scénách Sokolovny - dole v Kloubu a nahoře na baru. Poněkud nenápaditější to však bylo s výběrem skupin, jehož finální podobě předcházelo navíc několik změn.
ARMY OF LUPINUSARMY OF LUPINUSTou první a pro mne příjemnou bylo zařazení nadějné sušické kapely ARMY OF LUPINUS, která se vynořila po půl roce v čerstvé sestavě s druhým kytaristou a novým bubeníkem. Ovšem jak moc jsem se na premiéru v nové sestavě těšil, tak rychle jsem vychladl - kapela jakoby se usadila ve středním tempu, ze kterého neuhnula a odehrála v něm celý koncert. Je to jistým odlišným pojetím hry přišedších členů nebo vypuštěním dříve zařazovaných cover verzí? Skutečně nevím, ovšem evidentní je fakt, že dříve byl projev Army Of Lupinus barevnější, variabilnější!
Nahoře v tu chvíli otevírali rockeři ze SITUACE, kterou asi nebude taktní hodnotit na základě jediné vyslechnuté písničky. Byť se jednalo o jistě nadějně podaný tancovačkový rock, této odnoži stylu jsme se rozhodli v seriálu věnovat jen okrajově, do "nutné" míry. Tomu koneckonců - nezávisle na mě - kývnul i kolega Bee-as-ty, který v reportu bez ubrousků pokračuje... [-FBB-]
Jelikož zábavový rock je něco, co zrovna nemusím, bylo pro mě vystoupení domažlické skupiny TRAMBUS něčím, co nemohu nezaujatě posuzovat. Naprosto nepůvodní, většinou převzatá tvorba s texty, které považuji - mírně řečeno - za přitroublé, mě nechala zcela chladným. Nicméně projev kapely byl suverénní a výrazný, což divácká omladina oceňovala vcelku ucházejícím potleskem.
C.N.S.C.N.S.Gymnaziální pop partičku C.N.S. si vybavuji většinou jako účastníky tradičních Majálesů a naposledy jsem ji slyšel na zářijové Sušické rockové pouti. Kluci si "festiválek" zařídili a já čekal, že se konečně předvedou v plné parádě. Žel, předvedli úplný opak. Snad kdyby se uskromnili a výběr písní by vtěsnali do třiceti minutového bloku... Týrat falešnými zpěvy a rozpačitými muzikantskými výkony početné publikum hodinu a čtvrt (!), to mi přišlo jako příliš kruté. Po téměř třech letech hraní to byla produkce naprosto tragická. Snad mi kluci a jedna slečna prominou, ale toto vystoupení žádné světlé okamžiky nemělo. [-Bee-as-ty-]
JAK 100HO VEN?Headlinerem dolní scény Zimního festivalu nebyl nikdo menší, než rábská punkbeatová sběř JAK 100HO VEN?. Před týdnem v Klatovech jsem si je vyslechl v dobrém zvuku a do jejich songů se tak konečně naplno dostal. Tady už jsem si je jenom dával s rozjařeným stálým publikem, které kapele - jako téměř vždy - vytvořilo velmi slušnou atmosféru.
O podobné náladě ve stejnou chvíli nahoře se dá mluvit i v případě sušického kvarteta
TENKEJ LED, který hrálo v o poznání nesouladném zvuku v restauraci. Dlouho jsem je neslyšel a tudíž čekal jistý vývoj stylu či letmý posun tvorby, ovšem od tvrdšího surově podaného bigbítu se kluci nikam nevzdálili, ničím svou tvorbu neobohatili. Ovšem mohu se lehce mýlit, hodnotíce tak na základě pěti vyslechnutých songů...
Zatímco v Tradičním kloubu probíhal koncert jako v klasickém rockovém klubu, nahoře v restauraci mi shlédnutá vystoupení evokovala téměř estrádní program, kde chyběl snad už jen moderátor, resp. některý z vypečených "bavičů" se svým televizním štábem.
Vzhledem k faktu, že byl vstup zdarma, se festival dočkal poměrně hojné návštěvy, takto tvořené v drtivé převaze především úplně nejmladší generací, která tak dává jasně na srozuměnou, že rock ve svých různých odnožích tepe dál a nepřestává být - všeobecně jako hudební styl - zajímavým ani v dnešních dnech. [-FBB-]

 

ZVA 12-28 BAND
pátek 24|02 2006, Sušice, Tradiční kloub

 

Po několika skočných koncertech v minulé době (Slax, Sabot, ...) se do sušického Tradičního kloubu vešel hudební žánr blues! V pátek 24. 02. 2006 zde totiž vystoupila skupina, která neváhala přijet až ze Slovenska - konkrétně ze Zvolena! Nezasvěceným nic neříkající název ZVA 12-28 BAND. Samotnému koncertu předcházelo promítání zimních olympijských her, po jehož skončení se vyměnila nejen jedna generace přihlížejících, ale asi kompletní osazenstvo TK. V éteru zazněli My Dry Willow, kteří v mnohých vzkřísili vzpomínky na neobyčejné koncerty v tomto klubu! A že silné momenty mohou ještě přijít ukázali právě zvolenští ZVA 12-28 BAND.
Po rychlém sestavení aparatury se dalo trio do díla a do díla velmi, velmi zdařilého! Ve složení Noro Červenák - zpěv, kytara, Laco Červenák - baskytara a Peter Krško - bicí zařadili do prvního svého vystoupení v šumavské Sušici především skladby ze svého alba Hrubá múka (vydalo Indies Record v roce 2005). Rázem bylo jasné, že vynikající instrumentalisté jsou ve svém živlu - hraní je viditelně bavilo a čas příjemně plynul! Ani jeden z členů neměl potřebu předvádět svou vlastní zručnost hraním předlouhých sól a tím pádem kapela působila velmi kompaktním dojmem. Ovšem nelze opomenout, že čtvrtý člen (Boris Čiampor - harmonika), který nemohl z rodinných důvodů přicestovat (očekával údajně příchod nového potomka) chyběl. S jeho hrou na harmoniku by byla hudba zřejmě ještě mnohem barvitější a citovější. I přes tento fakt je třeba zdůraznit, že tak opravdově a s citem jsem neviděl a neslyšel hrát dlouho žádnou jinou kapelu! Ke zpěvu se sluší dodat, že veselé i smutné skladby byly zazpívány "cizí" slovenštinou (výjimečně angličtinou) což mělo své osobité kouzlo - jedinou chybičkou byla občas trochu horší výslovnost!
Hudebníci měli pravděpodobně rozdělený svůj čas do dvou úseků, ale příjemně překvapili, když se i po druhé přestávce vrátili na pódium a pokračovali v pěkně rozehraném koncertu!
Závěrem musím dodat snad jen to, že v ne zcela zaplněném Tradičním kloubu (i když se zde objevily i zcela neznáme tváře) odehráli ZVA 12-28 BAND kvalitní koncert a můžeme jen doufat, že se jich někdy dočkáme v plné sestavě?! [-Fender-]

 

ČERNÝ SVĚTLO > KATAPULT > GENTLEMAN´S BAND
sobota 11|02 2006, Sušice, Sokolovna, Hlavní sál

 

Věcná zpráva pro mladé kapely. Chcete-li dosáhnout slávy spojené s nabitým kulturákem šťastných fanoušků, musíte hrát celý život tu nejjednodušší rockovou muziku, napsat kupu hitů, které zlidoví a být neuvěřitelně vytrvalí. Nic z toho totiž triu Katapult nechybí.
Koncertní večer načala sušicko-plzeňská kapelka
ČERNÝ SVĚTLO, která - po zásadních změnách v sestavě a rozšíření této o klávesistu - zní lehce živelněji a pompézněji než v předchozích letech. Škoda, že její nejvyšší metou byl / je statut stálé předkapely Katapultu, ovšem otázkou na druhou stranu zůstává, kde se prosazovat jinde se srovnatelným efektem?
KATAPULTKATAPULT otevřeli hitem číslo jedna "Až", který se po sedmadvaceti letech konečně dožil roku 2006, a tomu následovala série tutovek, které nastolily tu pravou zábavnou a taneční atmosféru, mj. kvůli níž příchozí skoro naplnili Sokolovnu. Standardní, léty neměnný výkon, hecování vstřícného publika, poplácávání se po ramenou a pro zpestření navrch pódiová projekce historických fotografií kapely. Žádné velké instrumentální výkony, které však od Katapultu nikdo neočekává. Jejich obdivuhodná síla je totiž v tom vykřesat z ničeho hit.
GENTLEMAN´S BAND uzavřeli v duchu jistě propracovanějšího rocku, ovšem před hrstkou zbývajících, které ještě neopustily síly. Nic nezachránily ani tanečnice na pódiu, ostatně v jejich případě zůstalo spíše u nápadu než jeho povedené realizace. [-FBB-]

OSOBY? > SLAX
sobota 04|02 2006, Sušice, Tradiční kloub

 

SLAXČtvrtý únor byl pro SLAX ve znamení uvedení aktuálního dema "...tak trochu hustý country..." mezi domácí veřejnost. Samotný akt "křtu vodkou" proběhl zhruba v polovině živého vystoupení a slovem jej dlouze, ovšem místy i vtipně doprovodil Wedge, který přítomné fanoušky a především fanynky seznámil s podrobnou historií sušického kvinteta. Kapela přehrála kompletní novinkové demo natočené v závěru minulého roku a prokládala jej staršími osvědčenými tracky ve stylu neortodoxního hardcoru. V songu "Tora Bora" hostoval Vlk [Orchestra] a spojení jeho řádně intenzivních houslí s drsnou nosnou hudební konstrukcí Slax a fanynkami před pódiem v téměř extatickém stavu evokovalo bezmála infernální ovzduší. Co do atmosféry zkrátka silný koncert, kterému přihlížela většina návštěvníků v pohybu, nikoliv tradičně ze židlí zády ke kapele či takřka nepřítomně visící přes barový pult.
Nebylo to poprvé, co si Slax vybrali klatovské
OSOBY? coby předskokánky. Neosobitá cover kapela nacvičila od posledně nějaké další písničky od svých vzorů, ovšem jejich interpretace značně pokulhávala za originály. Neskrývám, že mi uniká smysl existence skupiny, jejíž sestava je téměř totožná se složením Promises. Ty bych si před Slax poslechl nesrovnatelně raději. [-FBB-]

ORCHESTRA > SABOT
pátek 06|01 2006, Sušice, Tradiční kloub

 

He, když jsem z listopadového horažďovického vystoupení Sabot > Orchestra > Synergy > Made By The Fire sepsal report, ve kterém jsem vyznamenal pouze první dvě uvedené kapely, nenadál jsem se toho, že právě ty shlédnu takřka za měsíc v Sušici. Spojení těchto dvou dvoučlenných seskupení zaujalo zřejmě i pořadatele George a nahrnul je do Kloubu.
Abych se příliš neopakoval, víceméně jen srovnám horažďovické a sušické vystoupení. Domácí
ORCHESTRA otevírala a nejen vzhledem k faktu, že je zdejšímu publiku již důvěrně známá, byla zasypávána prudkými pozitivními reakcemi po každém odehraném tracku a v závěru se dostalo i na přídavek, který si publikum pochopitelně vyžádalo.
SABOTSABOT nepřidávali. Jejich podání alternativního hardcoru je ještě méně konvenční než v jistém smyslu "přijatelnější" projev Orchestry. Dlouhé zajímavé a propracované rytmické tracky mne osobně opět bavily, ovšem osazenstvo Kloubu se vyslovilo pro "openery" večera.
Co sušickému koncertu chybělo byla atmosféra a jakýkoliv pohyb obecenstva. V tomhle byly Horažďovice úplně jinde. Ovšem jinak fajnovej večírek! [-FBB-]

Sestavil: -FBB-

 

Sušický rockový puls online: www.srpuls.cz

 


[ Headquarters ]   [ Sušický rockový puls ]

[ Návštěvní sešit | Poznámkový blok ]   [ Odkazy ]   [ Koncerty ]   [ Sušická rocková pouť ]

[ Aktuální díl ]   [ Ankety ]   [ Archiv ]   [ Recenze ]   [ Inzerce ]   [ Kontakt ]

 

Srpuls.CZ © 1996-2007 Sir Rex PULS Productions 

NAVRCHOLU.cz