Sušický rockový puls LVI.  ( 2/2006 )

 

[ vyšlo v Sušických novinách č. 4/2006 dne 24. 02. 2006 ]

 

S    L    A    X

 

F  a  k  t     h  u  s  t  ý     c  o  u  n  t  r  y  !

 

 

Příznivci klasického country nevzrušujte se a klidně zanechte dalšího čtení. Sušická partička Slax produkuje nesrovnatelně hrubější hudební žánr a country použila v názvu své druhé neoficiální nahrávky pouze jako ironický příměr. Celý oproti výše uvedenému nadpisu článku jistě více odlehčený název audiopočinu zní "...tak trochu hustý country..." (recenzi CD-R očekávejte v příštím díle společně s recenzemi CD Mortifilie a CD-R Orchestry) a právě v noc křtu dema jsem se s kapelou sešel, abych pořídil tento profilový článek. Za skupinu byli debatě přítomni kytarista Tony Polák, zpěvák Marcel Jančík a kytarista Jiří Vítovec, které do kvinteta doplňují baskytarista Michal Regner a bubeník Honza Kavale.

 
     
 
 

S  L  A  X

 
 

Kapela SLAX je, pomineme-li několikerou obměnu názvů (Slacks > Slack Model 99 > Slax) a stylů (k tomu se ještě dostaneme), služebně nejstarší průběžně stále fungující sušickou rockovou stálicí. Prvopočátky můžeme vystopovat již zkraje roku 1997, kdy se přejmenovávají názvem poněkud zavádějící Exitus na Slacks. V začátcích, jak už to většinou bývá, se skupina hledala a měnila žánry. K otázce cesty k současnému hardcoru se vyjádřil kapelník Tony: "Zlomila mě Pantera a pak už to šlo samo - a zajímalo mě jenom tohle. SLAX model 2006 (zleva): Honzál, Tony, Macáno, Millhouse a MichalOvlivnili mne lidi, který jsem měl v tý době ve svém okolí. Všechno vyplývalo ze společnosti, ve který jsem se tehdy hejbal. Oslovilo mě to. Lidi okolo Brainworker, kamarádi, nejbližší, ...". Kapela proplouvá rockovými žánry a dochází k několika personálním změnám, které pokračují i přes jistý zlomový rok v historii Slax: "Tyhle Slax, který teďka hrajou, odstartovali v roce 2001. Se starým názvem Slacks Model 99 skončila jedna kapitola a začala nová. V roce 2001 jsme se tak nějak našli, začal s náma hrát Honza, rok na to Millhouse a v roce 2003 jsme vyměnili Emila za Marcela... Každopádně zlomovej byl příchod Honzy. Momentálně bych nikoho neměnil. Tahle sestava je úplně super. Zkoušky jdou sice z kopce do kopce, všichni hodně makaj, ale když už se sejdem a hrajem spolu, tak nám to sluší," shrnuje frontman historická fakta a chod skupiny.

 
 

H  A  R  D    C  O  R  E

 
 

Hard core znamená pro ortodoxní stoupence stylu životní styl, ve kterém mají skoro hlavní roli drsné, protispolečenské, nešvary kritizující a protestní angažované texty. Jak tohle vnímá kapela a co je u většiny prioritou? Hudba nebo texty? "Určitě muzika. Texty beru jako její součást. Celý mě to samozřejmě zajímá a asi se to nedá dost dobře dělit. U Slax prostě ne. U Brainworker (poslední sestava rozpadnuvších se Brainworker byla v podstatě totožná s dnešním složením Slax - pozn. -fbb-) by se to dalo dělit na několik stop, ale u Slax to je jenom jedna stopa. Je možný, že vzhledem k ortodoxním hardcorovým partičkám je to póza, ale póza, která mě baví a jestli baví ještě někoho jinýho, pak mě to baví ještě jednou tolik," vyznává se zpěvák Macáno a Tony jej doplňuje: "Texty jsou o všem, co se nás všech dotýká a zároveň jsou o lidech, který se potkaj. Někdy se potká partička zaujatejch veganů, který budou zbrojit proti systému, proti vládě, proti všemu a jejich texty budou prostě takový. No a pak se potká partička bláznů jako jsme my. Nám naše texty smysl dávaj a myslím, že i lidem, který nás poslouchaj. Je to náš pohled na tuhle muziku."

 
 

F  A  N  O  U  Š  C  I    I.

 
 

Dejme tomu, tedy svým způsobem, zábavná interpretace stylu. Jako vykovaná třeba pro příznivce skateboardu. I když už skoro dvacet let nejezdím, z nostalgie mezi ně patřím a je mi jasné, že agresivní hudba k jejich stylu života přináleží. A propós, fanouškovská základna. Vzhledem k faktu, že Slax za celou dobu svého působení v podstatě neopustili okres, mají o ni téměř detailní přehled. Jak si představují ideálního fanouška? SLAX model 2006"Jako pubertální dámu, která si ráda zapoguje," reaguje patrně na dnešní koncert Macáno, kapela výrazně pokyvuje hlavami a vše stvrzuje i manažerka: "Těch tam dneska bylo víc než chlapů!". "Já jsem viděl vůbec poprvé - nikoliv dnes - pogující holky na koncertě Slax - a to je to, co mě u nich drží," rozvíjí myšlenku zpěvák a Tony dodává: "Našeho ideálního fanouška vidím tak, že nebude na++anej a bude skákat go - go...," čímž nahrává na smeč Macánovi, který trvá na svém: "A bude holka!". Tony pokračuje přece jenom trochu vážněji: "Ideální fanoušek cítí ten sport z muziky - prostě ho rajcuje muzika jakožto sport."

 
 

M  A  N  A  Ž  E  R

 
 

V podstatě minimu odehraných koncertů se rozhodla učinit přítrž manažerka Magie (ex-Chickies). Pro letošní rok zatím zprostředkovala tři a další jsou jistě v plánu. O tom, jak se shání manažer pro kapelu, pohovořil kytarista Millhouse: "Manažerkou se stala Magie na začátku tohoto roku víceméně za nejasných okolností poté, co jsme zjistili, že se náš původní, víceméně virtuální manager nachází dlouhodobě mimo území České republiky." Ponechme nyní prostor Magie pohovořit o teprve nedávno rozjeté důležité a nutné aktivitě v životě kapely. "Vzhledem k tomu, že se v tom pohybuju celou dobu, co existují Slax, nemohla už jsem se na to dívat. Hodně jsem jim to toho kecala, až mi k tomu dali privilegium... Domluvila jsem nedávný koncert ve Strakonicích, na základě toho jsou v jednání další dva... A cíle? Nevím, jak dlouho s nimi vydržím a nekladu si dlouhodobé cíle. Momentálně bych chtěla, aby hráli alespoň dvakrát do měsíce. A určitě budeme zkoušet festivaly." Kapelník nelehkou manažerskou roli reálně shrnuje a nezapomene na optimistickou vyhlídku: "Shánět dneska koncerty a jezdit je tuhej boj, kterej je o iniciativě. Já věřim, že letos se to zlomí a vyjede se nějaká kolej, která už bude jenom přidávat pražce..."

 
 

N  A  H  R  Á  V  K  A

 
 

K domlouvání kšeftů je nahrávka nutná jako dva do páru. To si uvědomuje i kapela, a proto je tu se svým druhým regulérním zásekem v demografii. Jaké jsou frontmanovy bezprostřední pocity v noc "křtu" aktuálního CD-R? SLAX ...tak trochu hustý country..."Srovnání je jednoduchý - zvukově je "Country" o 200 procent vejš. Co do materiálu, je srovnatelný, i když na tom prvním demu byl asi členitější... Možná je to tím, že to byl první demáč, na kterej jsme nasekali ty největší pecky... Na druhý cédo jsme dělali nový písničky a je tam jeden cover od Brainworker. Je to spíš takový komplet. Ani jsme nečekali, že to bude znít tak, jak to zní. Dali jsme samozřejmě na rady kapel, který nahrávali před náma. Mám-li být konkrétní, pak nahrávka Mortifilie byla jasným světlem, že musíme jít stejnou cestou. Myslim si, že deska Mortifilie je na to, v jakých podmínkách to dávali dohromady, více než perfektní. Já osobně jsem tohle nečekal! Byl to vzor. Samozřejmě. Jednoduše. Další výhodou bylo, že jsme na to měli jednou tolik času, než jsme původně plánovali."

 
 

S  T  U  D  I  O

 
 

Demo "...tak trochu hustý country..." se nahrávalo ve "studiové divizi" sušické rockové scény, v čestickém studiu Hellsound patřícímu Janu Kapákovi. Toto studio je relativně levné, nabízí více než domácí atmosféru a co se týká kvality, jde hodně rychle dopředu. Jak si to tam mezi 21.11. a 9.12. 2005 dávali a užívali Slax? Tony neváhá: "Pro nás to byl mejdan. Já jsem tam strávil nejvíc času, byl u všeho, vařil... Na jednu stranu bylo jednotvárný poslouchat to pořád dokola a na druhou jsem si fakt odpočinul. Máš spoustu času na to nedělat vůbec nic a fakt si to užít. Honzovo přístup byl dokonalej a po předchozích zkušenostech se nám točilo daleko lépe než poprvé. Každopádně můžeme všem kapelám tohle studio doporučit - je dostupný jak prachama, tak super přístupem." Na to navazuje Millhouse: "U Honzy je super to, že to je nejen zvukař, ale i muzikant - a výbornej muzikant. Se spoustou věcí a aranží nám pomohl na místě. Navíc nám nahrál jedno sólíčko, za který mu děkujeme." Ovšem poslední slovo si bere opět frontman: "Spoustu věcí jsme předělali až ve studiu. Byly to třeba detaily, kterejch si nikdo nevšimne, ale pro nás bylo důležitý si to ujasnit."

 
 

B  U  D  O  U  C  N  O  S  T

 
 

Dvě dema jsou venku a kolují mezi lidmi. Co dál? Nabízí se otázka velké desky, oficiálního debutu... SLAX model 2006 (odshora ve směru hodinových ručiček): Michal Regner, Honza Kavale, Marcel Jančík, Tony Polák a Jiří VítovecTony odkrývá plány: "S aktuálním demem bychom chtěli začít prudit různý časopisy... A s deskou u firmy? Existují dvě možnosti. Buď se někomu nacpat do chřtánu nebo někomu padnout do oka." A co opět cesta kolegů z deathmetalové Mortifilie? "Mortifilia má nahráno a cestu, která vede k desce, mají za sebou," uvažuje Magie a Tony dodává: "My ji máme před sebou. A jestli to má přijít, tak to přijde."

 
 

F  A  N  O  U  Š  C  I    I  I.

 
 

Ač jsme byli při našem rozhovoru v Kloubu elegantně ukryti v zákulisí, pár neodbytných fanoušků si kapelu vyčmuchalo a kromě žádosti o podpisy do bookletu aktuálního CD-R, pokládali - bez ohledu na délku pásky v diktafonu - samovolně otázky... Slíbil jsem jim, že jednu nejlepší vyberu a odpověď zveřejním. Čili tady je otázka od nejhezčí fanynky: "Co vlastně znamená váš název?" A tady odpověď od nejpohotovějšího člena Slax, tedy pochopitelně kapelníka Tonyho: "Nic. V tomhle formátu, jak je to napsaný, nic. Kdysi dávno to vymyslel jeden náš fanoušek. Navrhl nám Slacks a vysvětlil to jako týpka, kterýho nikdo nechce, nežádá... A my tehdy chtěli hrát punk, kterej by vyjadřoval nespokojenost nežádoucích lidí, a tak se nám to hodilo. Slovník to ale vykládá jako "ochablý", takže jsme potřebovali udělat změnu. Ve mě to ale zůstalo, že už bych asi neměnil, takže stačilo prohodit pár písmenek..."

P  r  o  s  t  ě     f  a  k  t     h  u  s  t  ý     c  o  u  n  t  r  y  !

 

Text: -FBB-

Fotografie: Jan Kavale

 

 

Demo "...tak trochu hustý country..." je k dostání za 100 Kč na jakémkoliv koncertě SLAX (nejbližší potvrzený) nebo přes webové stránky kapely.

Recenze bude zveřejněna v dalším díle tohoto seriálu.

Prozatím je možné přečíst si hodnocení předchozích nahrávek: Mata Hinae (2000, ještě jako Slacks Model 99) a Hard Core Music For Beautiful People (2004).

 

 

SLAX online: http://slax.susice.net

 

Sušický rockový puls online: www.srpuls.cz

 

[ Headquarters ]   [ Sušický rockový puls ]

[ Návštěvní sešit | Poznámkový blok ]   [ Odkazy ]   [ Koncerty ]   [ Sušická rocková pouť ]

[ Aktuální díl ]   [ Ankety ]   [ Archiv ]   [ Recenze ]   [ Inzerce ]   [ Kontakt ]

 

Srpuls.CZ © 1996-2007 Sir Rex PULS Productions 

NAVRCHOLU.cz