Sušický rockový puls  LIII. ( 6/2005 )

 

[ vyšlo v Sušických novinách č. 17/2005 dne 23. 9. 2005 a č. 18/2005 dne 7. 10. 2005 ]

 

Sušická rocková pouť  2005

[ pohled první ]

 

          Jeden z asi desítky hlavních pořadatelů akce Sušická rocková pouť 2005 mne - coby zkrachovalého muzikanta a tedy nastupujícího hudebního publicistu - požádal o sepsání několika vět, jako víceméně přímého pomocníka přítomného téměř od prvotní myšlenky po letošní závěr jedinečné exhibice sušické rockové scény.

 

MYŠLENKA

          Myšlenka zorganizovat koncert s účastí kompletní sušické rockové scény je relativně velmi stará. Podobně koncipované festivaly (neplést s akcemi Majáles, které jsou v principu o něčem trochu jiném) probíhaly v letech 1998-2000, a to v termínu posledního školního dne toho kterého roku. Vzhledem k tomu, že tento termín byl obsazen a převzat jinými, sólovými koncerty a pořadatele opustil elán ve festivalech pokračovat, dále se nekonaly.

          Několika pamětníkům se však stýskalo, ovšem nikdo nebyl schopen sám dát dohromady něco podobného. Až jednoho jarního dne letošního roku všechny skupiny spojil téměř všemocný internet. Domluvily se tak na datu a názvu, jednou se pak sešly osobně a nový sušický festival byl na světě.

 

OBSAZENÍ

          Jednoduchými podmínkami zúčastnit se jako účinkující byly a pravděpodobně budou následující: Pocházet ze Sušice či nejbližšího okolí, produkovat plus minus rockovou muziku a jistou formou spolupracovat na společné věci. A samozřejmě se přihlásit na příslušných webových stránkách.

          Tuhle poslední vyřčenou podmínku letos nesplnilo ČERNÝ SVĚTLO, tím pádem automaticky nehrálo. Z původně přihlášených jedenácti kapel vystoupilo devět, omluvil se TENKEJ LED s přihlédnutím ke zdravotnímu stavu svého zpěváka a snad jen pro "pouť" obnovené STÍNY (Jsme listíN.Y. Revival), které se stačily ještě před akcí rozpadnout. Jako náhradníci byly předběžně dohodnuté mezitím koncertně debutující nové sušické skupiny BLOW OUT a CUI BONO, ovšem obě na poslední chvíli s omluvou vycouvaly.

          Odbočíme-li teď, zamyslíme-li se a přičteme-li ještě již tvořící ovšem stále bezejmennou novou formaci Jiřího Nováka (ex-Venušecha) a zatím víceméně utajený BLACK SABBATH REVIVAL (ex-Dragon), dojdeme k číslu 15. Patnáct rockových kapel v Sušici. To tu tedy ještě nebylo! Příští rok budou mít pořadatelé co dělat, nerozpadne-li se do té doby žádná a všechny se řádně přihlásí k účasti. To by se pak nabízel rovnou dvoudenní maratón.

 

ÚČINKUJÍCÍ 2005

          Sušickou rockovou pouť otevřeli ve 14:30 C.N.S. svým na rozjezd vhodným, příjemným bigbítem. Vynechali-li by cover verze, byl by jejich repertoár jistě přesvědčivější.

          ARMY OF LUPINUS vlastním sólo plakátem zvoucím na svůj koncert naznačili, že půjde o jejich poslední vystoupení. Se stávající vypůjčenou rytmikou z Jak 100ho ven? to totiž nepůjde nastálo a náhradní není na obzoru. Zahráli velmi přesvědčivě, k čemuž jim cover verze naopak dopomohly.

          V ASISTAR_T jsem hrál ještě před časem na bicí, čili pouze ve zkratce. Veskrze svá muzika prostá předělávek (vyjma svých vlastních) sklidila ohlas možná díky jasně lepšímu a především živějšímu bubeníkovi, než jsem byl já osobně.

          JAK 100HO VEN? byli jistě učesanější, ale rozhodně ne klidní. Standardně si sebou přivezli třicet věrných fanoušků, ale zcela jistě nebavili jenom je.

          GENTLEMAN´S BAND si zde střihli sušickou premiéru a určitě se neuvedli zle. Celkem brilantní kytaristé za podpory v podstatě strohé rytmické sekce všechny patřičně zklidnili, ovšem nikoliv uspali.

          HOLISTIX rozšířili sestavu o druhého kytaristu a působili tím rozhodně živěji co do pohybu a pódiové podívané.

          SLAX trochu chřadnou. Sice do svého setu dali jako vždy vše, ovšem působili, jako kdyby jim došlo, že bez fungujícího managementu vyšších met než hrát na Santosu po 20. večerní nedosáhnou. Ovšem manager nepřichází, bohužel ani z vlastních řad.

          MORTIFILIA excelovala! Po pár letech jí bylo umožněno zahrát si v rodné Sušici a hned pro několik stovek nadšených hlav. Publikum bylo v pohybu víc než na leckterém death metalovém koncertě a bylo mu představeno kompletní debutové album "Redemption", které by mělo být venku ještě v září tohoto roku.

          Festival decentně uzavřela ORCHESTRA, alternativní duo od letošního roku patřičně oživující sušickou rockovou scénu. Obecenstvo sice vychladlo, ale značný ohlas definitivně utichl až po posledním songu, který zazněl čtvrt hodiny před půlnocí.

          Na závěr by nebylo na místě opomenout moderátora akce. Všech 9 skupin představil vtipně, věcně a zodpovědně uvaděč Chuckie, který se sice, zvláště ke konci, nevystříhal jistých nepřesností, avšak každopádně to s publikem uměl a byl patřičně zapálený připravit každé kapele nažhavené publikum.

 

ZÁKULISÍ

          Festival se vším všudy (tedy včetně všech zúčastněných kapel a pořadatelské služby) navštívilo téměř 300 lidí, kteří umožnili uhradit zvuk včetně nepředpokládané "bonusové" opravy odposlechového monitoru, do kterého neznámý účastník nalil pivo. Kromě této bradavice byla shledána ještě drobná piha, kterou byl příchozí ve středních letech, jež se snažil narušovat průběh akce, nicméně byl včas zpacifikován.

          U vstupu nebylo větších problémů. Nastupující generace zřejmě není zabedněná a dovede uvážit, že nic není zadarmo. Toho nebylo schopno několik z té střední, kteří doháněli pořadatele až k "vzlykotu". Místo pozdějších dvaceti korun se raději s váháním otočili, snad s myšlenkou se třeba raději vrátit zpět zastřílet si na tu "opravdovou" pouť vedle, která shodou okolností vyšla na stejný termín...

          Co naopak musím ocenit je bez přehánění disciplína a profesionální přístup všech skupin k vyhrazeným časům na hraní a všechny příchozí návštěvníky, kteří vytvořili fantastickou atmosféru. Těším se na Sušickou rockovou pouť 2006 v sobotu 2. 9. 2006!

 

 

  Za pomoci pěti Bavoráků sepsal v Kloubu na baru RORY ZET.

Plakát: Ragu Klemenso

Fotografie: -FBB-

 

 

Sušická rocková pouť  2005

[ pohled druhý ]

 

1. ročník mini festivalu sušických rockových kapel proběhl v "pouťovou" sobotu 3. 9. 2005 na říčním ostrově Santos. Počasí se i při tomto festivalu rozhodlo pozlobit příchozí i pořadatele, a tak bylo během celé produkce zataženo a sychravo.

Prvním zklamáním byla absence hned úvodní kapely, na kterou nás lákal povedený plakát. Takže Tenkej led ze zdravotních důvodů jednoho z členů nevystoupil.

        

Jako další z pořadí zahráli pro minimální publikum mladíci C.N.S.. Pánové přehráli svůj set pop - rocku bez většího nasazení, přesto ukázali jakým směrem se chtějí ubírat - oproti minulým vystoupením ubrali cover verzí a vsadili více na vlastní repertoár, který po budoucím sehrání může být odpočinkovou hudbou pro širší posluchačskou základnu. To vše ale ukáže čas - toto vystoupení bylo alespoň pro mne téměř bez života a korespondovalo tak s nevalným počasím i návštěvností začátku koncertu.

 
 

        

Jako další se představila skupina kolem Jaroslava Švelcha - ARMY OF LUPINUS. Teprve čtvrtý koncert této party lidí ukázal, že stoner rock má pevné zastoupení i v šumavských lesích a hájích (a co teprve luzích - pozn. Berry). Povedenému vokálnímu výkonu zpěváka bych vytknul snad jen to, že mu v uvádění skladeb nebylo vůbec rozumět, ovšem v samostatných písních vyslovoval a intonoval více než dobře. I tato část koncertu byla odehrána v podstatě pro hrstku účastníků, což byla škoda, protože se jednalo - alespoň dle mého názoru - o úspěšné představení.

 
 

        

Vystoupení tria ASISTAR_T bylo dle očekávání postavené především na alternativní undergroundové náladě. Masivní kytarové stěny podpořené novým bubeníkem a bublající baskytara byly ovšem pro většinu posluchačů jaksi vzdálené. Je jasné, že kapela téměř nepodléhá žádným trendům, a tak ji můžeme zařadit do sušických rockových jistot. Přesto by zřejmě neškodilo posílit post zpěváka, který by celou produkci přiměřeně zjemnil?!

 
 

        

O to, že sušická rocková pouť nebyla pouze sušická, se postarali JAK 100HO VEN?. Rábští hudebníci se již dočkali i bouřlivějšího přijetí. Po počátečních technických problémech, kdy se na pódiu pánové neslyšeli, se vše obrátilo k lepšímu. Posluchači se dobře bavili, kapela hrála s grácií, ale její čas na pódiu plynul neúprosně. Z časových důvodů nemohli - i přes velký ohlas - přidat žádnou skladbu.

 
 

        

Kdo si myslel, že v kapele GENTLEMAN´S BAND ve složení Václav Krčmář - el. kytara a zpěv (ex-Černý světlo), Tomáš Baierl - el. kytara, Luboš Frančík - bicí a doprovodný zpěv (ex-Scythe M, Jsme listín.y.) a Martin Vlk - basová kytara (Holistix, Orchestra,...) půjde o něco jiného než o blues rock, ten se zmýlil. Sušická premiéra se skládala převážně z repertoáru dnes již klasiků světového blues jako je Eric Clapton, Carlos Santana či ZZ Top, kterým zpěvák vtiskl česká slova. Stranou nezůstalo ani lety prověřené blues "Černý světlo". Více méně nepůvodní, přesto poctivě odehraná část festivalu, která oslovila i starší publikum, které si našlo cestu na ostrov Santos.

 
 

        

Grungeová trojice HOLISTIX vystoupila - z důvodu zranění kytaristy a zpěváka Jana Březiny - s posilou v podobě "zapůjčeného" kytaristy Tonyho Poláka. Ten se se svou rolí narychlo nazkoušeného materiálu popral velice dobře a tak celý vymezený čas příjemně plynul při originálním grungeovém duchu. Zajímavá pódiová prezentace, kde zpívající kytarista hrál a pohupoval jakýmsi torzem kytary, jen podtrhla gradující vystoupení. Nelze opomenout, že většina textů byla anglická, avšak česky předvedené songy byly tím pravým vrcholem koncertu. Publikum se opět dožadovalo přídavku, což svědčí o rostoucí popularitě tohoto tria.

 
 

        

Hardcoroví SLAX připravili pro své vystoupení převážně skladby ze svého posledního dema "Hard Core Music For Beautiful People". Jejich vystoupení sršelo energií a nenechalo posluchače jen tak se dívat. Fanoušků má tato formace dlouhou řadu a tímto koncertem jistě získala i mnohé další.

 
 

        

Proud energie sršel stále větší silou především po rychlém příchodu skupiny MORTIFILIA. Nástup byl tak rychlý, že moderátor Chuckie uvedl kapelu až při druhé skladbě! František Knetl s ostatními servírovali jednu píseň za druhou a celý parket si úplně podmanili. Jak se zdá, metalové podhoubí je v Sušici stále. Oddaní fanoušci reagovali na každou píseň a Mortifilie si mohla vychutnávat vydařený koncert. V repertoáru nechyběly ani skladby z připravované novinky "Redemption", která by měla vyjít ve Španělsku v září tohoto roku.

 
 

        

Zakončení akce pro tentokrát připadlo experimentálnímu, instrumentálnímu duu ORCHESTRA. Elektrické housle v kombinaci s bicí soustavou zněly na naší scénu neotřele a novátorsky. Směsice rocku, metalu, vážné hudby a různých efektů zaujala a dala další rozměr sušické scéně. Oba hudebníci si zvolili netradiční spojení těchto žánrů a dokázali, že tato hudba dokáže oslovit mnohé posluchače.

 

Letošní první ročník Sušické rockové pouti byl zajímavým počinem místních hudebníků a můžeme jen doufat, že nezůstane pouze u jediné akce, kterou pro své publikum připravili.

 

Text: -Fender-

Fotografie: Simmy Kennedy [ ASISTAR_T (levá, pravá), HOLISTIX (pravá), SLAX (levá), MORTIFILIA

 (pravá) ], Bc. Jiří Šlemar [ JAK 100HO VEN? (pravá), GENTLEMAN´S BAND (pravá), HOLISTIX (levá),

 SLAX (pravá) ], -FBB- [ C.N.S. (levá, pravá), ARMY OF LUPINUS (levá, pravá), JAK 100HO VEN? (levá),

 GENTLEMAN´S BAND (levá), MORTIFILIA (levá), ORCHESTRA (levá, pravá) ]

 

Sušický rockový puls online: www.srpuls.cz

 


[ Headquarters ]   [ Sušický rockový puls ]

[ Návštěvní sešit | Poznámkový blok ]   [ Odkazy ]   [ Koncerty ]   [ Sušická rocková pouť ]

[ Aktuální díl ]   [ Ankety ]   [ Archiv ]   [ Recenze ]   [ Inzerce ]   [ Kontakt ]

 

Srpuls.CZ © 1996-2007 Sir Rex PULS Productions 

NAVRCHOLU.cz