Sušický rockový puls  LII. ( 5/2005 )

 

[ vyšlo v Sušických novinách č. 16/2005 dne 9. 9. 2005 ]

 

Šumavský medvěd 2005

 

          Po minulém ročníku poznamenaném slabší návštěvou se pořadatelé nenechali odradit a uspořádali festival také letos. Proti loňsku ubylo rocku a vládl metal, což jsem spíše přivítal. Obavy z návštěvnosti se zpočátku potvrdily, ale postupně přece jen lidé přibývali a večer byl prostor Santosu takřka plný. (j)

 

          Přehlídku pod širým nebem otevřela velmi mladá, úporná, ortodoxní, black metalová skupina STONE THERAPY z Klatov, která neoslovovala jediným původním kytarovým či jiným postupem. Před dvaceti lety by recenzent psal možná i oslavně, ale dnes jsou pomalované tváře a vůbec dřevní black metalové klišé spíše úsměvnou záležitostí pro dvě desítky teenagerů, které si kapela "přivezla" ssebou. Co do sehranosti, má ještě kapelka co dohánět, vydrží-li, rozšíří-li si obzory a posune se tak kamkoliv dál, možná o ní ještě i uslyšíme. Takto skutečně podprůměrná záležitost. (b)

 

          O ASISTAR_T jsem věděl akorát to, že tam hraje jeden z letitých pisálků Franta Březina (třeba Metal Breath, když ještě vycházel na papíru) a že by to měl být noise rock. Měl jsem trochu strach, aby to nebylo něco pro uši Radka Kopela, ale byl jsem příjemně překvapen. Pohodová rocková muzika, výborně sehraní muzikanti a neméně kvalitní zpěv. Absenci druhé kytary vyřešili pánové využitím basy jako rovnocenného nástroje a vystoupení se mi líbilo. (j)

 

          Lázeňští šviháci dorazili z "Frantovek" s mírným zpožděním a slyšeli na jméno EMPTY FEELING. Jejich projev byl živý a nespoutaný. Moderní hard core / death metal odkapával a publikum si jej užívalo a dovolávalo se přídavků. Repertoár byl však vyčerpaný, nakonec možná stejně jako zvolený styl. Až na malou výjimku příslovečně potvrzující pravidlo, jsem všechny riffy slyšel stokrát od desítek podobných (nejen) tuzemských kapel. Výtečně přehrané a podané, ovšem tím to bohužel "skončilo". (b)

 

          Domácí SLAX se věnují hard coru a ač byli dobře sehraní a nic v jejich muzice nebylo špatně, mě až tak nezaujali. Pravda, půlku jejich setu jsem prokecal s Frantou z Asistaru, ale ani po zbytek jejich vystoupení mě to nebralo natolik, abych se začal pídit po nějaké nahrávce. (j)

 

          Ani PENTAGON co do originality nelze vyzdvihnout. Jejich "starý" styl byl velmi ovlivněn nejmenovanou výtečnou metalovou kohortou. V momentu, kdy skupina plynule přešla do následující formace, již nebylo pochyb, která kapela jí nadobro učarovala. Čtenáři to bude zřejmé již z dalšího odstavce. (b)

 

          MEGADETH REVIVAL následoval hned po Pentagon, aniž by došlo k pauze nebo prostřídání hudebníků. Stejná parta totiž tvoří i tenhle projektík a přehrává letité fláky legendární bandy kolem mistra Mustaina. Ta má na kontě pěknou řádku hitovek, takže bylo z čeho vybírat. A i když Megadeth nemám nějak extra zmáknutý, většinu skladeb jsem znal a nutno pány a slečnu za kytarou pochválit třeba za pěkné provedení ultra dlouhého Hangaru 18. (j)

 

          Pořadatelé dnešní akce, klatovští PROMISES od loňského ročníku opět překopali sestavu a nutno podotknout, že jim to na živo jenom prospělo. Byli jistější takřka ve všech směrech a jejich doom rocková muzika zesílila a vůbec se jí vrátil dávný lesk ztracený několikaletou nucenou pauzou a zdlouhavým probouzením se. (b)

 

          Nejvíce jsem se těšil na ASMODEUS a nebyl jsem zklamán. Na letošním volyňském Open Hellu měli přece jen omezený čas, na sušické akci prostor snad dvojnásobný. A naložili s ním výtečně. Začali staršími kusy z prvního alba Prosincová noc blíže neurčeného roku a postupně se propracovali k skvělému poslednímu zářezu Sabat v Carnegie Hall. Tuhle desku žeru a živé provedení za studiovým vůbec nezaostává, možná dokonce naopak, protože zvuk kytar je silnější. Pánové sáhli i do nedávno vydaného projektu A+ (opět výborné dílko, viz. online rubrika Recenze) a s varováním, že více než jednu skladbu A+ by fanoušci neunesli, zahráli Svině na grilu. Fanoušci by ale určitě snesli od téhle party cokoliv, protože pod pódiem bylo celý "Asmoset" plno a ohlas měli Klatováci jednoznačně největší - většina lidí znala všechny songy zpaměti. (j)

 

          Stejně jako minulý rok, i letos lze považovat stříbrské bardy COWARD za nepsané headlinery festu. Skromní (skoro) profíci, kteří hrají death metal zcela ve svém stylu a jejichž rukopis rozeznáte mezi stovkami jiných. Koncert otevřela pecka "Life Is Short" a po pár tónech byl parket opět plný a v neustávajícím konstantním pohybu, stejně jako při předchozím Asmodeu. (b)

 

          Poslední se představila cover parta OSOBY?. Stejně jako loni zazněly hitovky AC/DC, Nickelback, Kurtizány z 25. avenue, Rammstein (ten se moc nepovedl) a dalších. Zahraný to bylo dobře, zazpívaný taky, ale mě to moc nebavilo, zato jiní návštěvníci to brali a pařili o stosedm, a tak tenhle report končím se slovy, že letos to bylo lepší než vloni a že se nám tam všem líbilo. (j)

 

          V tomto roce byl festival - přes opět zatažené počasí s deštěm - navštíven rozhodně hojněji než v minulých letech, ovšem stále se nedá hovořit o úsměvu na tvářích pořadatelů. Kromě opět zajímavého výběru především západočeských kapel musím chtě nechtě pochválit i výtečný zvuk, o který se tradičně postarala ostřílená firma KN Sound. Festival si stále buduje jméno, ovšem nevychází-li pro neskalního potenciálního návštěvníka přijatelné počasí, jde to o poznání pomaleji. (b)

 

  Sepsali: Johan (j) a -FBB- (b)

Fotografie: -FBB-

Zvláštní poděkování patří e-zinu FOBIA [ www.fobiazine.net ]

 

Sušický rockový puls online: www.srpuls.cz

 


[ Headquarters ]   [ Sušický rockový puls ]

[ Návštěvní sešit | Poznámkový blok ]   [ Odkazy ]   [ Koncerty ]   [ Sušická rocková pouť ]

[ Aktuální díl ]   [ Ankety ]   [ Archiv ]   [ Recenze ]   [ Inzerce ]   [ Kontakt ]

 

Srpuls.CZ © 1996-2007 Sir Rex PULS Productions 

NAVRCHOLU.cz