Sušický rockový puls  XLIX. ( 2/2005 )

 

[ vyšlo v Sušických novinách č. 12/2005  dne 17. 6. 2005 ]

 

Rockové střípky a střepiny

(leden - červen 2005)

 

         Před očekávanou vlnou velkých letních rockových festivalů na Santosu se ještě ohlédneme zpět a z mnoha proběhnutých koncertních akcí od začátku roku až po počátek června 2005 vybereme několik, které stálo za to navštívit. Dva významnější koncerty, které v uvedeném čase proběhly a o kterých jste se již mohli dočíst na stránkách SN či v internetové verzi na www.srpuls.cz , vynecháme. Jednalo se o vystoupení Bez peří a spol. v Tradičním kloubu (viz. předchozí díl seriálu) a The Beatles Revival v sále městského kina.

 

04. 06. 2005, CAFE BAR ALENA, SUŠICE

         Tak jsem se v sobotu 04. 06. večer dostavil do Cafe Baru Alena na Sušickém náměstí, kde se k mému velkému překvapení konal koncert místních Asistar_t a táborských Somebody Recalled. A vůbec to nebylo špatné!
         Prostor Cafe Baru vskutku nevídaný - místnost o velikosti koupelny, naplněná kapelou a jejími nástroji slibovala zážitek nevšední. Inu, vmáčkl jsem se dovnitř..
První vystoupili místní
ASISTAR_T. K mé radosti byli tentokrát lepší, než když jsem je slyšel naposled (doposud měla jejich vystoupení spíše sestupnou tendenci). Svůj set mají zvládnutý, místy dle mého názoru poněkud nudný, což je ovšem dáno, více než u jiných kapel, osobním vkusem posluchače. Kapela se prezentuje jako alternativní a undergroundová a já říkám ano. Je tomu tak. Jen možná občas je v tom podzemí až příliš hluboko..
         Neodpustím si kritiku zpěvů. V některých momentech jsem cítil zřetelné odkazy na tvorbu Scythe M a tam to fungovalo. Jinak bohužel příliš ne. Druhá výtka směřuje k elektronickému bubeníku - nemohu si pomoci, ale není to ono. Kapela s ním totiž postrádá tolik potřebný feeling.
         Ale blýská se na lepší časy. Některé písně totiž již odehrál bubeník živý (nový člen) a v takových chvílích kapela vyrostla do dvojnásobné výšky. Doufám, že časem zmizí elektronické bicí zcela!
         Druzí se na scéně objevili táborští
SOMEBODY RECALLED. Zvuk se zlepšil zhruba o sto procent (zkrátka Tábor, co k tomu dodat), energie kapely mne strhla a tak jsem blbnul a tančil a měl radost, že tam jsem. Kam kapelu stylově zařadit není zcela jednoznačné - slyšel jsem například prvky Jolly Jokerů, slyšel jsem i typické hard-coreové podklady a samozřejmě jsem rozeznal i vliv táborské klasiky, jako jsou Deverova Chyba, či Waawe.
         Osobně bych uvítal více zpěvu (a také aby byl slyšet). Jinak jsem byl spokojen, palec je nahoře.
         Musím ještě Somebody Recalled pochválit za "pódiovou" prezentaci. Asistar_t byli dost strnulí, ale říkal jsem si, že v tak malém prostoru to ani jinak nelze. Lze! Takže pohyb, pánové (a to platí pro všechny sušické kapely)!
         V závěru bych rád vyjádřil naději, že v budoucnosti bude podobných akcí přibývat, a že si sušický koncertní život bude i nadále hledat nová, neTradiční místa. -np-

 

28. 05. 2005, SANTOS, SUŠICE

         Jako již tradičně se mezi prvními akcemi pod širým nebem na ostrově Santos blýskl letošní ročník sušického Majálesu, který pořádá Gymnázium Sušice. Koncert nejen studentských kapel z blízkého okolí se konal 28. 05. 2005 a začátek měl v 15:30.
         První nastoupila na pódium skupina
C.N.S. Tato formace je na sušické scéně asi nejmladší, a proto zde získávala především cenné zkušenosti. Po hudební stránce se jedná o ještě ne úplně sehraný a vyhraný studentský rock s velkou inspirací u Mňágy a Žďorp. Uvidíme, co se v budoucnosti z této nejmladší formace vyvine a jestli nalezne svou vlastní cestu. Prezentace skupiny byla podtržena vlastními tričky se jménem kapely, což napovídá, že to skupina myslí asi opravdu vážně!
         Druzí v pořadí vystoupili
ARMY OF LUPINUS VERSUS H. P. LOVECRAFT. Jestliže jsme u první skupiny hovořili o inspiraci u Mňágy a Žďorp, pak pánové z Army Of Lupinus Versus H. P. Lovecraft hledají inspiraci spíše u údernějších Queens Of The Stone Age. Přesto zde sehranost a celkový projev kapely vyzněl o mnohem lépe. Skupina se píseň po písni zlepšovala a velmi zajímavý hlas J. Švelcha mě vskutku překvapil. V Rabí se nám asi narodila silná rocková generace (což jistě jen potvrzuje výkon další rábské kapely Jak 100ho ven?)!
         Následující prezentace skupiny
ZACHRAŇ SE, KDO MůŽEŠ nás ("bohužel") vrátila do středního proudu. Předvedla set převzatých písní převážně českých pop - rockových uskupení typu Chinaski, Ready Kirken nebo Kabát. Je ovšem nutné podotknout, že jejich produkce několik posluchačů roztančila! Bavili se účinkující, bavili se diváci (někteří) a tak to má být.
         Další, kdo sáhl do strun, je již zmiňovaná formace
JAK 100HO VEN?. Zde šla kvalita produkce opět vzhůru. Výborně sehraní a vyhraní muzikanti za doprovodu (místy až punkového) zpěvu Jana Jandy. České texty, které - jak jsme viděli - neoslovili pouze nás (například: ryby plavou nad vodou a mouchy lítaj pod vodou / já se ptám: Kurva, co to je? napojenej na přístroje). Dle mého názoru velmi povedený koncert!
         Následné uskupení (nelze hovořit o skupině jako takové)
ORCHESTRA (el. housle - M. Vlk, bicí - J. Plánička) je - i dle průvodního slova L. Frančíka - instrumentální duo mísící vážnou hudbu s metalem a mnohým dalším. I dále použiji několik vět z průvodního slova - na sušickou scénu něco, co tu ještě nebylo. Cit pro hudbu tito dva jistě mají, což dokázali na 100% (a to nejen v tomto uskupení). Jejich čas na pódiu byl pro mnohé posluchače příjemným šokem co se může na sušicko - klatovské scéně urodit. Rozhodně nejoriginálnější část Majálesu.
         Aby toho oba účastníci Orchestry neměli málo, postarali se ještě o další část večera, kde po boku Jana Březiny (el. kytara, zpěv) zahráli s grunge/rockovou kapelou
HOLISTIX. Pro většinu posluchačů první seznámení s prací tohoto tria. Opět kvalitní produkce se zajímavým, jakýmsi úsečným zpěvem a různou intonací. Nejlepší skladby zazněly až v samotném závěru a byly - oproti jiným - zazpívány česky. Škoda, že i přes zpěvákovo vyzvání nezačal nikdo tančit!
         O závěr večera se tradičně postarala úderka
SLAX. A šlo jim to výborně! Hned při úvodním tracku bylo pod pódiem veselo a pařilo se až do konce! Posluchači reagovali na novější věci stejně dobře jako na osvědčené pecky a všichni si užívali řízného hardcoru!
Letošní Majáles podpořen výborným počasím, dobrým zvukem a pohodovou náladou se vcelku povedl a již se těším na další ročník! -Fender-

 

21. 05. 2005, TRADIČNÍ KLOUB, SUŠICE

         V sobotu 21. 05. 2005 proběhl v Tradičním kloubu koncert pražské skupiny Pankix a klatovského tria Head Down. Začali PANKIX a klidně mohli hrát jako hlavní kapela. Jejich projev sestával kromě tradičních rockových instrumentů z elektrických houslí a poměrně výrazného ženského zpěvu. Energický rock/pop stál na Hrochově dominantní kytaře, Márových nešetřených bicích, Mášiných lahodných rytmizujících houslích a výrazného zpěvu Sany. Tomu sice nebylo moc rozumět a snad i proto se jazýček vah posunul ke zvolení slůvka "výrazný" až po poslední přídavkové písničce, která byla snad první hitovou. Příjemný koncert a setkání s kapelou, která by mohla časem vyrůst v poměrně osobitou záležitost.
         HEAD DOWN jsou již téměř profíci, nicméně stále zcela sevřeni ve spárech grunge, sebou vymezeného stylu, jehož mantinelů se ani neodvažují jen dotknout. Takto znějí všechny jejich songy nadmíru podobně a zatímco po půlhodinové produkci někde na festivalu může mít posluchač celkem dobrý dojem, jakkoliv delší vystoupení je suchopárné, tedy neberete-li kapelu jen jako doprovodnou dekoraci, ale skutečně si ji důkladně poslechnete. To byl pochopitelně případ i tohoto koncertu. Marně jsem očekával nové postupy, prvky, nápady... Přitom výbava by byla. -FBB-

02. 04. 2005, TRADIČNÍ KLOUB, SUŠICE

         2. duben 2005 v Kloubu patřil táborským experimentálním post hardcorovým dvojčatům DEVEROVA CHYBA a C, jejichž hudbu zná zdejší rocker víceméně důvěrně. V Sušici a nejbližším okolí hráli již několikrát, avšak toto jejich společné poslední vystoupení hodnotím víceméně průměrně. Kapely sice odehrály precizně, ale bez nadšení, jaké se projevuje ve chvílích, mají-li adekvátní zpětnou odezvu. 40 dorazivších kousků se vším všudy sice spořádaně tleskalo po každé skladbě, ale mezi nimi a kapelami to v podstatě nejiskřilo. Možná k tomu přispěl i syrový zvuk a statické osvětlení. Koncert rozhodně nebyl špatný, ale naprosto mu chyběla atmosféra. -FBB-

25. 03. 2005, TRADIČNÍ KLOUB, SUŠICE

         Bez dvou dnů do roka - 25. 3. 2005 - přijeli do Sušice třebíčští mágové a hudební alchymisté FRU FRU, které před necelými pěti lety založil Václav Bartoš [ex-Pluto]. Koncert otevřeli před necelou stovkou diváků po 21. večerní a svůj program - téměř na vlas shodný s loňským - pumpovali do přítomných posluchačů bezmála dvě hodiny. Nutno podotknout, že veskrze příznivci zůstali na židlích, byť jejich odezvy byly bouřlivé a frontman je taktně upozornil, že na koncertě není zakázáno tančit. Těžko říci, zda to bylo hudbou relativně složitou na poslech, každopádně poslouchat bylo co. Dlouhá řada zvuků a efektů byla aplikována do všech základních rockových instrumentů, steeldrumů, elektrických padů i Bartošova zpěvu a tak bylo nad sehraným základem vymalováno všemi barvami. Nikoliv však neuměle, ba právě naopak. Za zmínku určitě stojí i povedené texty [autora Honzy Volfa] a jejich interpretace - mj. ukázka toho, jak různě a do detailů lze pracovat např. s jednoduchým slovním spojením. Kapela dvakrát přidávala, avšak ke konci, kdy už v podstatě improvizovala, pozornost posluchačů ochabla. Každopádně v nich koncert zanechal hluboký vnitřní zážitek. -FBB-

 

22. 01. 2005, RC SODA, PODMOKLY U SUŠICE

         Celou sobotní lidovou akci vyhráli sušičtí C.N.S., kteří ji otevřeli. Stalo se tak 22. ledna tohoto roku v Podmoklech, kde přes víkendy stále funguje klub Soda. Byť byl rockový styl Celkem normálních sympaťáků oproštěn jakékoliv variability či dokonce originality, působili dojmem těch, kteří mají víceméně normálně jasno. Nová zpěvačka Lenka Waldmanová nedostala moc šancí zpívat a tak jen velmi jemně obarvovala Kutilův toporný zpěv. Tady navrhuji vyrovnat síly a popojít tak o krok vpřed. Kapela vznikla v září 2003 a působí v obsazení Tomáš Kutil (kytara a zpěv), Pavel Kopecký (kytara), Pepa Kutil (basa a zpěv, saxofon), Honza Kacíř (bicí), Lenka Waldmanová (zpěv) a Lenka Petříková (příčná flétna), která však sobotnímu programu nebyla přítomna.
         NAMSWICK z Klatov se - co do stylu - vymykají koncepci tohoto seriálu, který ve skutečnosti více méně není o lidových, zábavových, tancovačkových a podobných bigbítových hybridech. Šoumeni z Namswicku do týhle škatule zalezli a pro svý příznivce, kterých se ve špičce sešlo dobře k padesátce, zahráli zatraceně dobře. To se jim na druhou stranu nemůže upřít.
         TENKEJ LED mý ztracený slovo chvály na koncert U chovatelů svým vystoupením v Podmoklech opětovně nenalezl. Slabě přednesený zpěv Davida Bachana srážel usilovné snažení kapely směrem dolů a publikum do běla rozžhavený předchozím šramlem vystydlo tak, že pod pódiem v "kotli" vařily především dvě předcházející skupiny. Sušická kapela Tenkej led v sestavě Míla Mottl (bicí), Honza Fuks (baskytara), Pavel Kopecký (kytara) a David Bachan (zpěv) sama sebe označuje punk rockem, což je přinejmenším zavádějící. Pokud v její tvorbě zmíněný styl nalezneme, pak formou střípků, tím nosným je rock jako takový, konkrétně snad zábavový bigbít. K tomuhle stylu se skupina povážlivě přibližuje, i když v současné chvíli spíše balancuje na hraně mezi ním a koncertní kapelou… Každopádně je tu od podzimu 2003 a stále se hledá.
        Tenkej led i C.N.S. jsou někde na pomezí mezi tancovačkou a koncertní kapelou. Přikloní-li se ke druhé zmíněné sortě, mají šanci - postupem času ruku v ruce s tvrdým dřením na sobě samých - zaujmout kromě různorodého publika i kritiku. V opačném případě mají šanci stát se - postupem času ruku v ruce s tvrdým dřením na sobě samých - modlou v jistém smyslu skrovného publika víkendových večerů vesnických sálů v západočeském kraji. Tahle volba je před nimi a čistě na nich samotných. -FBB-

 

Sestavil a vyfotografoval: -FBB- a -Milosh-

 

Sušický rockový puls online: www.srpuls.cz

 


[ Headquarters ]   [ Sušický rockový puls ]

[ Návštěvní sešit | Poznámkový blok ]   [ Odkazy ]   [ Koncerty ]   [ Sušická rocková pouť ]

[ Aktuální díl ]   [ Ankety ]   [ Archiv ]   [ Recenze ]   [ Inzerce ]   [ Kontakt ]

 

Srpuls.CZ © 1996-2007 Sir Rex PULS Productions 

NAVRCHOLU.cz