Sušický rockový puls  XLVIII. ( 1/2005 )

 

[ vyšlo v Sušických novinách č. 6/2005  dne 25. 3. 2005 ]

 

HOLISTIX, CLIMATIZADO, BEZ PEŘÍ

5. 3. 2005, Sušice, Tradiční kloub

 

         Původně jsem předpokládal, že z výše uvedeného trojkoncertu přinesu jen další mini reportáž v rámci novinek na webu Srpuls.CZ, ale vzhledem k faktu skutečně nevšedního zážitku a jisté prodlevy mezi loňským posledním a letošním prvním dílem, je tady 48. zářez v plné polní.

 

         Koncert, který proběhl na sklonku mrazivé soboty 5. března 2005, byl přede všemi pro zvané, ale kdo se úplně nezalekl nálepky soukromé narozeninové párty, mohl za slušné vstupné shlédnout parádní koncert pozoruhodných rockových kapel.

 

         Tou první byla zcela nová skupina zdejší scény se zajímavým názvem HOLISTIX. Trio se skládá s nadsázkou z veteránů sušické rockové scény: frontmana, kytaristy a zpěváka Jana Březiny [ex-Stinky Hole, Siny Star Stinky Hole Revival, The Lipposuckers], baskytaristy Martina Vlka [ex-Jsme listín.y., Pomerančový džus] a nováčka, bubeníka Jiřího Pláničky. Věci jen trochu znalý nemůže netušit, že co do stylu, jde pochopitelně o nonkonformní grunge, kterak se pánové koneckonců sami zařadili. Holistix otevřeli večer ve 20 hodin a během půlhodinového vystoupení nabídli sedm vlastních skladeb. Pokud se po první rychlé a zajímavě vystavěné svezla posluchačova dolní čelist směrem k zemi, během dalších čtyřech bez problémů nalezla své výchozí nastavení. Chci tím říci, že po tom úvodním další songy nezněly příliš původně, čemuž se pochopitelně nevzepřel ani anglický zpěv, avšak zde musím ocenit Honzův zajímavý a neobvyklý způsob frázování. Se závěrečnými dvěma songy v mateřštině však hodnotová křivka vylétla opět strmě nahoru, jako při první skladbě. V češtině totiž zní stejně zahraná muzika úplně jinak a najednou působí vcelku originálně. První koncert Holistix hodnotím rozhodně nadprůměrně a pokud kapela vydrží a bude své schopnosti rozvíjet ve všech směrech, mohla by vyrůst v něco víc než "jen" sušickou kapelu.

 

         Druzí se na pódiu i před ním zjevili plzeňští "punko kovbojové" CLIMATIZADO. Před koncertem je po Kloubu nedoprovázela dobrá pověst reagující na nedávné domácí předskakování celebritám Sunshine, které skončilo fiaskem a první sušický koncert, po kterém se tehdy i tento večer přítomní nezdráhali pronášet prohlášení, že dnes může kapela jen a pouze překvapit. Climatizado si pódium přestavěli po svém: strohou bicí soupravu, pořádné reproalmary či dvoje klávesy umístěné na normálních žehlících prknech obložili množstvím efektových krabiček a po krátkém nazvučování to celé ve 21:30 naplno stiskli. V Kloubu v tu ránu nebyla skulina nevyplněná masivním, pumpujícím a plným zvukem. Industriálně alternativní psychedelie z "jiné planety". Přirozené živočišno a drive pepřily zajímavé nápady. Celou kakofonii dvojitě podtrhl vlastní zvuk ve formátu úplné špíny. Výše vzpomínané liché pověsti byly během dvaceti pěti minut zapomenuty a nad výkonem pokyvovali hlavami příznivci obou pohlaví a všech věkových kategorií. Silný hudební zážitek.

 

         Zdálo by se, že severočeská stálice sušické scény, BEZ PEŘÍ bude mít co dělat, aby gradaci koncertního večera nepřerušila. Kapela však - možná naproti očekávání - začala pěkně zlehka, pomalu a z jejího vystoupení se tak postupně stal samostatný "stát ve státě". Bez peří jsou nejen Davidovi miláčci, jak jasně hlásal plakát "styl skupiny", ale svých skutečných příznivců mají v Sušici hezký zástup. To dokazoval okamžitý a vytrvalý pohyb pod pódiem, vřelé a neutuchající ohlasy či bezprostřední přátelská komunikace s kapelou. Během snad dvouhodinového koncertu zazněla kompletně obě skvělá alba "Jablečné pyré" (mimochodem souběžně s tímto dílem zařazuji do příslušné sekce na web svoji dobovou recenzi), respektive "Noční vidění". Pozitivní koncert doplnila řízná improvizace a v závěru několik nikoliv nevykřičených přídavků.

Severočeská stálice sušické rockové scény, BEZ PEŘÍ

         Po tom všem se ptám, kde je chyba, že Bez peří nejsou ve společnosti kapel formátu Tata Bojs či Sunshine? Managementem? "Nedostatkem" štěstí? Hudbou rozhodně ne. Na druhou stranu, výše zmíněné hvězdy v Kloubu určitě nenavštívíte. A jsem-li u porovnávání, musím říci, že z trojice Sunshine, Tata Bojs a Bez peří (všechny tři kapely sleduji od ranných nahrávek i koncertů), jsou pro mně - v současné chvíli - nejzajímavější poslední jmenovaní. A tímto koncertem, který byl - dle mého archivu - jejich již osmým sušickým (poprvé tu hráli téměř na den přesně před šesti lety), nejen mě opět dostali!

   Text a foto: -FBB-

 

Sušický rockový puls online: www.srpuls.cz

 

[ Headquarters ]   [ Sušický rockový puls ]

[ Návštěvní sešit | Poznámkový blok ]   [ Odkazy ]   [ Koncerty ]   [ Sušická rocková pouť ]

[ Aktuální díl ]   [ Ankety ]   [ Archiv ]   [ Recenze ]   [ Inzerce ]   [ Kontakt ]

 

Srpuls.CZ © 1996-2007 Sir Rex PULS Productions 

NAVRCHOLU.cz