Sušický rockový puls  XLV. ( 7/2004 )

 

[ vyšlo v Sušických novinách č. 22/2004  dne 26. 10. 2004 ]

 

Stahují se mračna nad rockovými

koncerty a festivaly?

 

(anketa o současném stavu vadnoucí návštěvnosti rockových akcí v Sušici)

 

         O názor na letošní alarmující stav návštěvnosti rockových koncertů a festivalů jsem požádal níže zpovídané zainteresované persony podílející se a nemalou měrou tvořící sušický rockový puls v pravém slova smyslu. Položená otázka zněla:
"Co je příčinou slábnoucí návštěvnosti rockových koncertů a festivalů 2004?"
Svůj osobní názor připojuji v závěru článku.

 

         Martin Urbánek (festival Rock na Santosu): "Odpověď na soutěžní otázku zní: pohodlnost, nezájem, místo zaplacení "slušného vstupného" krabičák vína z Večerky a jít si sednout na Fufka. Ne, opravdu je to o tom, že pokud chce člověk udělat koncert nebo festival, musí dlouho před tím vysledovat, co se líbí místní omladině. Potom to mezi nima rozhlásit a podchytit si "vůdce" jednotlivých part, kteří na akci přivedou zbytek. To se nám podařilo například na Peshatě. A jelikož to je kapela, která má v Sušici už vybudované jméno z 1. ročníku Rocku na Santosu, nebyl to až takový problém. Koncert, který by se zaplatil, by byl eventuálně: Mňága (do 150,-), Wohnout (do 100,-), Kryštof (do 130,-), Vypsana Fixa (do 80,-) a ještě pár takových kapel. A před každou z těchto kapel by bylo dobrý představit nějakou výbornou skupinu z okolí, která by se zažila... Je to úkol velmi rizikový a nesnadný, protože každý malý nepodařený koncert znamená velikej finanční p....r. Zatím nás to - jako organizaci LZVA - baví a - byť s problémy - děláme to, aby se něco dělo... Samozřejmě, že pokud bychom měli slušný prostor, kde bychom mohli točit "svůj" chlast, dalo by se to uživit i s menším počtem lidí. A nebo se přeorientovat na jiný styl než je nám blízký a dělat Fortunu na Santosu. Tam pak lidi přijdou..."

 

         Luboš Křivanec (festival Šumava Rocks): "To je otázka, kterou po každém ročníku také řešíme. Šumava Rocks má za sebou již 11 ročníků. Je to skvělé a můžou za to samozřejmě jeho věrní návštěvníci. Jejich počet se v podstatě stabilizoval okolo tisícovky, což není zlé, ale ke svému vývoji by nutně potřeboval určitý nárůst diváků. To se ale neděje. Návštěvnost spíše kolísá, přestože každý ročník nabízí - v rámci možností - přehlídku špičky domácí pop/rock scény. Návštěvnost podle nás mohou ovlivňovat některé z těchto faktorů:
1. Počasí. Pokud je léto proměnlivé, sychravé a deštivé, podobné tomu letošnímu, nálada a chuť navštívit akce tohoto druhu uvadá.
2. Konkurence. Konkurence letních koncertů a festivalů je v celé republice obrovská a i počet podobných akcí v Sušici asi převyšuje zájem Sušice a okolí.
3. Cena vstupenky. Náklady na tyto akce neustále stoupají a např. rozpočet ŠR se pohybuje v řádech statisíců. To znamená, že pokud akce není zajištěna sponzorsky, cena lístku musí odrážet tyto náklady.
4. Sponzoring. Ten je v oblasti Sušicka velice problematický. Velké firmy o tuto lokalitu mají minimální zájem a pokud pořadatel neprokáže nějaké výsledky, hlavně v nárůstu diváků, je asi logické, že je pro tyto firmy zbytečné tyto akce podporovat. Velké firmy s celostátní i širší působností by měly asi zastoupit firmy místní, což se bohužel ve větším měřítku neděje.
5. Patriotismus. Pro akce tohoto druhu by bylo potřeba, aby o ně stáli hlavně lidé místní a z blízkého okolí. To, že návštěvu festivalu "zachraňují" přespolní je škoda, ale na druhou stranu je skvělé, že Sušice je v rámci festivalové sezóny jedním z míst, kam tito lidé zamíří.
6. Obsazení festivalu. Je samozřejmě důležité, jak kvalitně je ta která akce obsazena. V případě ŠR se o jeho zajímavé obsazení snažíme každý rok. Zaráží nás však, že samostatné koncerty některých skupin, které na festivalu vystupují či vystoupily, mají v mnoha místech v Čechách i na Slovensku podobnou návštěvnost, jako celý festival v Sušici.
Nejdůležitější je ale asi fakt, že každý potenciální návštěvník má dnes možnost si z nabízených koncertů a festivalů vybrat a je na každém z pořadatelů, jak a čím posluchače na svojí akci přitáhnou."

 

         Luboš Frančík (Tradiční kloub): "Festivaly a koncerty odlišuji. Festivalů bylo letos moc a na mnoha se opakují ty samé kapely. Co se týká Kloubu, nepociťujeme úbytek fanoušků, a přesto neděláme koncerty, který by natáhli lidi. Problém je ve výběru kapel. Lidi tady kapely neznají, byť jde třeba o známější jména... Nezajímají se o českou hudbu. Tedy za prvé nedostatečný výběr úplně známých kapel, které si nemůžeme jen tak dovolit a za druhé neznalost těch méně známějších... Navíc jsme se dostali do situace, kdy nechceme dělat čtyři koncerty do měsíce. Poslední dobou jsme se zavrtali do série koncertů Hudební sklepy od Václava Koubka a tím pádem nám zbývá prostor pro jednu další kapelu do měsíce... Jsme v jiné situaci než jsem byl před dvěma lety, kdy jsem dělal koncerty častěji a kdybych v tom tak pokračoval, tak by se celá návštěvnost možná rapidně snížila... Pravdou je, že když tady hraje například místní kapela, vždy se to tady zaplní, což považuji za jistý fenomén. Na druhou stranu se mi příčí dělat často místní skupiny. Není to dobrý. Lidi by měli poznat i kapely odjinud. Co se týká reklamní masáže, ta je nedostatečná, ale mně už nebaví vylepovat plakáty a asi už to nikdy dělat nebudu, protože se to míjí účinkem a lidi to nezajímá. Pokud se něco děje a zajímá je to, hlídají si to a jdou za tím. Možná mají okruh svých kapel, na který by přišli, ale mimo ty je nic dalšího nezajímá. Ty jména jim nic neříkají a to je ten už zmiňovanej problém číslo dvě - neznalost český muziky jako takový. Což je na druhou stranu možná i můj problém v dramaturgii... Zkrátka nedostatečná znalost. Navíc Sušice je malý město na to, aby chodilo na koncerty dost lidí. A to na tom náš klub není ještě vůbec špatně ve srovnání s jinými třeba i ve větších městech."

 

 

         Lucie Ananasová (Stinky Feet): "Delší dobu už v Sušici nepobývám, ale s úbytkem návštěvníků na koncertech se potýkám i jinde. Jedním z důvodů - což ale asi nebude případ Sušicka - je poměrně velkej počet konanejch koncertů a zmlsanost potenciálních návštěvníků. Jinde - možná právě v Sušici - může bejt důvodem fakt, že určitá generace lidí navštěvující rockový koncerty odrostla a maj dnes jiný zájmy a hlavně jiný starosti a mladší generace ji dostatečně nenahradila nebo dává přednost jiným hudebním žánrům. Svoji roli hrajou určitě i média, ve kterých se s nezávislou hudbou setkáte maximálně v černý kronice. A co se týče festivalů, jejich dramaturgie mi přijde poněkud tupá. PUNX NOT DEAD!"

 

         Gustav Gaston (MF Production): "Obecně bych řekl, že vše se časem okouká. Když se konaly první kl(o)ubové koncerty, návštěva 90 lidí byla téměř jistotou. Postupem času nadšení opadává (nemusí zaujmout ani "velké" jméno) a návštěvníci si začínají vybírat... Nebo možná přichází nová éra vyznačující se nenavštěvováním hudebních a kulturních akcí… Z hlediska jednotlivých koncertů jsou zde samozřejmě další faktory - míra propagace, termín, výše vstupného, počasí (nejen u "open air" akcí - proč chodit do klubu, když je venku hezky...), konkurenční akce v okolí. Z našeho pohledu (tzn. "dovozce" spíše extrémních okrajových žánrů) se návštěvnost drží na přibližně stejné úrovni. Na koncertech v Sušici a blízkém okolí vídáme většinou stejné tváře a to samé se dá říct o Horažďovicích a Klatovech. Taková (nechtěně) uzavřená komunita..."

 

         Pepa Ouda (Santos): "V každém případě je živý muziky strašně moc a festivaly nebo zábavy dělá každej, kdo má díru do zadku. Druhým atributem jako hrom je počasí. Tenhle rok to bylo hodně špatný - do půlky července pršelo a lidi tomu moc nevěřili. Další věcí je finanční stránka - všechno jde nahoru. Na druhou stranu, bejt to třeba v Horažďovicích, je to jinak. Třeba Zvlášný škola: v Horažďovicích 500 lidí, tady 80. Bohužel, jsme v Sušici, kde lidi akorát kecaj, ale na akci nepřijdou. Vloni divadlo Ringo Čecha - 200 lidí a všude jinde 500 a víc. Když se na Santosu zkoušelo - přes Městský kulturní středisko - kino, bylo tam narváno - průměr denní návštěvy 400 lidí, ale... Bylo to zdarma. A celej ten úbytek nesouvisí s propagací. Vezmi si třeba letošní festival Šumavský medvěd. 520 plakátů a návštěva...? Před pěti šesti lety mi lidi chodili na všechno. Cokoliv tam hrálo, vždycky jsem měl plnej barák. A teď to není, lidi jsou líní a každej fňuká nad vstupným... Kdyby ty kapely byly za tisícovku, tak to dam na klobouk... Kterej by ovšem nakonec stejně ještě někdo ukradl. Myslim si, že není umění kapelu pozvat, ale zaplatit ji. Do příštího roku jsem rozhodnutej, že se nebude hrát každej víkend, ale hrát chci, protože mě to baví a alespoň se tady něco děje. I když jsem letos kromě jedný akce na všem proletěl..."

 

         František Březina (Sušický rockový puls): "Můj osobní pohled nachází dvě příčiny. Tou první bylo letos opravdu nepříznivé počasí pro pořádání "open air" akcí. To je věc, kterou neovlivní nikdo, ale která ovlivní potenciální příchozí. Pokud nejsou skalní, nepřijdou. A skalních je jen zlomek. Druhou je přemíra akcí, odborným termínem přesycenost trhu. Koncerty či festivaly dnes pořádá kde kdo, obyčejný člověk se v tom přestává orientovat a nestíhá. Logicky si vybírá. Pamatuji si, že když jsme zkraje roku 1996 začali pořádat koncerty místních a přespolních kapel v Husově sále sušické Sokolovny, návštěvnost se počítala ve stovkách - byl hlad. Tenkrát tu nebylo nic - neexistoval Tradiční kloub a kromě Šumava Rocks a - dnes již pěkných pár let mrtvého - Bouda Open Air žádný festival. Dnes je tu Kloub, pět letních "open air" festivalů, koncerty. Jsem tomu samozřejmě velmi rád, ale vadnoucí návštěvnost všech těchto akcí je bohužel pochopitelnou daní této skutečnosti, která vyselektuje ty, jež přežijí. Příznivců rockových akcí nepřibude, ti stávající svou podporou vyberou mezi současnou pestrou a rostoucí nabídkou."

 

   Připravil: -FBB-

   Foto: Michael Fišer

 

Sušický rockový puls online: www.srpuls.cz

 


[ Headquarters ]   [ Sušický rockový puls ]

[ Návštěvní sešit | Poznámkový blok ]   [ Odkazy ]   [ Koncerty ]   [ Sušická rocková pouť ]

[ Aktuální díl ]   [ Ankety ]   [ Archiv ]   [ Recenze ]   [ Inzerce ]   [ Kontakt ]

 

Srpuls.CZ © 1996-2007 Sir Rex PULS Productions 

NAVRCHOLU.cz