Sušický rockový puls  XLIII. ( 5/2004 )

 

[ vyšlo v Sušických novinách č. 17/2004  dne 17. 9. 2004 ]

 

Šumavský Medvěd 2004

 

         V zatažené a dešťovými přeháňkami poznamenané sobotě 21. srpna 2004 proběhl na Santosu nepsaný druhý ročník v podstatě nového festivalu Šumavský medvěd (ex-Bear Fest). Pestré obsazení - ruku v ruce s velmi dobře zvládnutou propagací - napovídalo o několikastovkové návštěvnosti, ale skutečnost byla v tomto směru tristní: Santos byl "obsazen" zhruba půlstem příchozích. Špatné počasí, přemíra rockových (a dalších) akcí, nechuť vylézt ven, ztráta chuti bavit se? Nevím. Každopádně se tímto aktuálním a alarmujícím problémem budeme zabývat v některém z dalších dílů pulsu. Ale teď k "Medvědovi", který přes výše vyřčené skutečně neměl chybu. Abych naboural jistý stereotyp, začnu s reportáží od konce.

 

           Šumavský medvěd 2004 skončil o půlnoci vystoupením stříbrské letité kapely COWARD, která mydlí death metal, nicméně patří k těm originálnějším a instrumentálně zručnějším spolkům tohoto stylu. Variabilní písničky oslovovaly každá něčím a třešničkou na dortu jedné z nich bylo třeba několikaminutové vydařené sólo na bicí v podání Pavla Rybeckého. Přídavek si sice nejvytrvalejší návštěvníci nevykoledovali, ale nehledě na to byla kapela bouřlivě přijata.

 

          Melodicky metalová svatyně CRUEL vyzněla poněkud suše, ale jen vzhledem k nabitým kapelám mezi kterými zahrála. Její českými slovy opatřený "speed" zaujal jak právě stránkou textovou, tak neuvěřitelně zručným kytaristou. Celku však chyběl onen náboj a celkový zvuk šel rovněž směrem dolů.

 

         Koňskou dávku moravského folklóru dovezli ve skutečnosti doomrockoví mistři SAD HARMONY. Odehráli excelentní vystoupení plné života a nad výtečným hlasovým projevem zpívajícího baskytaristy Skunyho sklopila většina posluchačů "košíky" a dala se do pohybu. Kapela odehrála kromě nových písniček i ukázky ze svých dvou regulérních CD "Elektrula" a "Tete A Tete". Jednoznačný vršek festivalu ve všech směrech.

 

         Klatovští nezmaři PROMISES, kterými v posledních letech zmítají personální změny, představili novou zpěvačku Michaelu Konvičkovou. Ta - oproti jejímu mužskému předchůdci - kapelu pozvedla, nicméně jejímu projevu zatím bohužel chybí více poloh. Je to škoda, protože jinak zajímavé písničky tak plynou v jednom proudu a žádná nějak výrazně nevybočuje. V minulosti tomu tak bylo a věřím, že Promises jsou na začátku své další éry...

 

          Střed festivalu patřil jediné sušické kapele, kterou bylo ČERNÝ SVĚTLO. Nezdráhám se nazvat je ozdobou večera: Jak před měsícem na Šumava Rocks zívali, tady zahráli naplno a s chutí, byť pro pár lidí, kteří však vnímali a reagovali na bluesové songy, které vytvořily průřez klasickým repertoárem černých světlonošů.

 

         OSOBY? jsou novou klatovskou "cover" kapelou, která jako dobře promazaný jukebox přehrává kromě klasiků Kiss a AC/DC moderní současné partičky, které frčí... Namátkově Rammstein, P.O.D., Linkin Park, Papa Roach či tuzemské Kurtizány z 25. Avenue. Skupince složené ze členů Promises, Mortifilie a dalších to hraje a celkem i zpívá (vzhledem k žánrovému rozsahu). Slušná zábavovka...

 

          Jako třetí vystoupilo plzeňské trio ANTABUS. V Sušici nebylo poprvé, ale já je tak v nové okleštěné sestavě spatřil právě zde. Moc jsem nevěřil, že po odchodu Kódla a Magistra kapela neztratí, ale mýlil jsem se. Chlapi odrubali svůj skočný crossover s naprostým přehledem a především závěr s hity typu "Makču Pikču" byl vygradovaný ad maximum.

 

          Nepomucká doomrockovka IN MOTION s dominantním ženským vokálem nasadila hned ze začátku lať poněkud výše, než bývá obvyklé. Líbivá, hutná, pocitová, tvrdá i melodická, poslechová a dobře zahraná muzika však postrádala jednu podstatnou věc: nebyla původní. Všechny skladby jako kdybych už kdysi někde slyšel - nemohu si pomoci. I když, všechny ne. Jeden song byl odezpíván v češtině a hned zněl jinak. Touhle cestou bych zamířil...

 

         A jsme na samém startu. V patnáct hodin otevřeli devítihodinový rockový dýchánek klatováci STRIPE. První desítce příchozích nabídli slušně odehrané, chytlavé písničky se zapamatovatelnými refrény, nikoliv však na způsob jednoduchých opileckých halekaček. Jejich muzika je jasně vzdálena zábavovým kapelám, ale zároveň ještě nedosahuje sféry tuzemského bigbeatového showbyznysu. Kdo ví, možná jednou... Co vytknu "strajpům" závěrem je slabý projev, "povídání" mezi písničkami, nad kterým by se chtělo trochu zamyslet.

 

   Připravil a vyfotografoval: -FBB-

 

Sušický rockový puls online: www.srpuls.cz

 


[ Headquarters ]   [ Sušický rockový puls ]

[ Návštěvní sešit | Poznámkový blok ]   [ Odkazy ]   [ Koncerty ]   [ Sušická rocková pouť ]

[ Aktuální díl ]   [ Ankety ]   [ Archiv ]   [ Recenze ]   [ Inzerce ]   [ Kontakt ]

 

Srpuls.CZ © 1996-2007 Sir Rex PULS Productions 

NAVRCHOLU.cz