STONE THERAPY  "Pomsta za Kristův hřích"

 

 
Interpret:   STONE THERAPY     
Titul:   Pomsta za Kristův hřích
Rok vydání:   2006
Hudební nosič:   promo CD-R
Studio:   Studio Honzy Roháče
Vydavatel:   vlastní náklad
Kontakt:   stone.therapy(a)seznam.cz
Webové stránky:   www.stone-therapy.wz.cz
Autor recenze:   František Březina
 

 

      Moje první setkání s mladou klatovskou black metalovou kapelou proběhlo na předloňském festivalu Šumavský medvěd, který otvírala. Tehdy mne příliš neoslovila, postrádal jsem původní nápady, sehranost, vymykání se zkostnatělým klišé. Uplynul nějaký čas a kapela nahrála své první demo, respektive promo CD-R.

Při pohledu na obal mi vytane na mysli po internetu nedávno šířená "příručka" nazvaná "Jak být blackmetalistou...". Ve 29. bodu stojí: "Navrhni vaše komplexní logo černým fixem do sešitu z matematiky." Jinými slovy, logo je příšerné, fotografie kapely na titulce přinejmenším úsměvná a název počinu ("Pomsta za Kristův hřích") tomu všemu nasazuje korunu.

Ale předsudky stranou, šup s výpalkem do CD playeru. Na plochu devatenácti minut kapela vysmahla pět songů, kterým předchází nezbytné intro. Při prvním pohledu na výše popsanou vnější stránku dílka či setkání se s kapelou na živo, se chce psát o blackmetalových klišé, ale zabředne-li recenzent do poslechu studiové prezentace, shledá, že blackmetalový je na nahrávce především český, místy srozumitelný skřehot Josefa "Stigmata" Zeleného. Instrumentální podklad je ve své podstatě bigbít. Vezmeme-li jako příměr třeba legendární Törr (9. března budou hrát v Přešticích právě se Stone Therapy), pak si představte jeho aktuální tvář vyhnanou na všechny strany do extrémů (zpěv "až moc", nástroje "málo"), takto ve stoprocentně undergroundovém zvuku (kytary jsou až příliš špinavé; kompletní nahrávka by zasloužila citlivý mastering) ze studia Honzy Roháče z Obytců. Pětice skladeb se nese převážně ve středním tempu, místy se zpomalí, místy trochu narube, naznačí jistá atmosféra či nabídnou sóla. Vše v obskurní žánrové přihrádce blackbeat.

Pokud by snad kapela nad tímto ortelem věšela hlavy, bylo by to špatně. Když před osmi lety vydala Mortifilia (nezmiňuji ji náhodou - na svém prvním promo demu podobně kombinovala bigbít s death metalem) svoji debutovou nahrávku, kritika rovněž nebyla vybraná - a kde dnes skupina je (po stránce hráčské, žánrové, svým jistým postavením)? Jde jen a pouze o to nepodléhat upřímné kritice (ať už je jakákoliv), naprosto věřit tomu, co kapela dělá a v neposlední řadě cvičit, hrát a cvičit. Tudy cesta povede a já jsem skoro přesvědčen, že v tomto případě je jistá budoucnost i před Stone Therapy.

 

 


[ Headquarters ]   [ Sušický rockový puls ]

[ Návštěvní sešit | Poznámkový blok ]   [ Odkazy ]   [ Koncerty ]   [ Sušická rocková pouť ]

[ Aktuální díl ]   [ Ankety ]   [ Archiv ]   [ Recenze ]   [ Inzerce ]   [ Kontakt ]

 

Srpuls.CZ © 1996-2007 Sir Rex PULS Productions 

NAVRCHOLU.cz