KAŠPAR VON URBACH  "Frikce"

 

 
Interpret:   KAŠPAR VON URBACH     
Titul:   Frikce
Rok vydání:   2005
Hudební nosič:   CD-R
Studio:   Praha a Čáslav
Vydavatel:   vlastní náklad
Kontakt:   kvu(a)centrum.cz
Webové stránky:   http://www.kvu.wz.cz
Autor recenze:   František Březina
 

 

      Se skupinou Kašpar von Urbach jsem měl tu čest nejprve dvakrát naživo a napotřetí studiově. A pokud na někoho může koncertní performance působit lehounce chaoticky, studiová nahrávka má naprostý řád a díky ní se jednotlivé tracky posluchači úplně vyjasní a obsáhne tyto v daném, přesně vymodelovaném rozměru.

"Frikce" je název druhého CD-R počinu kapely, která jeho prostřednictvím debutuje co do studiové nahrávky (první kotouč byl koncertním záznamem) a nutno ještě jednou předeslat, že vůbec ne zle. Zvukově vše funguje do takové míry, aby posluchač obohacený o koncertní dojmy, mohl tyto udržovat stále dostatečně čerstvé a silné. Čtyři tracky, mezi něž je do samého středu nahrávky vtipně vklíněno "Intro", představují pražskou skupinu jako industriální na straně jedné (všeliké kovové haraburdí) a alternativně rockovou na té druhé (hudební nástroje, hlas). Ale není možné považovat ani jednu stylovou rovinu za jakkoliv směrodatnou. Tyhle pomyslné roviny jsou prohnuté nadměrnou zátěží pocitů, kterými je produkce KvU naprosto prostoupená a díky nimž je každý okamžik půlhodinové nahrávky opravdu zajímavý (byť se zdánlivě může jednat o často se opakující motivy, jejichž opětování má však svůj smysl). Jednotlivé skladby tak postupně gradují a proplouvají jako voda tu relativně stálým a tu členitým korytem, ve kterém často není nouze o jezy ani třeba zrádné koňské jámy pod nimi. Popisovat pocity z jednotlivých skladeb opatřených tu abstraktními, tam niterními vizemi, není účelem této recenze - snad tedy stačí dodat, že každá je dostatečně silná na to, aby zaujala a po několika posleších zůstala nadobro v hlavě. Tomu nejširšímu publiku nejpřístupnější a jaksi neoficiálně hitovou se stala závěrečná "Prolnutí tvarů", ale co do pocitů u mě naopak vyhrává "Frézy Nonstop Stereo", kterou si patřičně vyladěný posluchač opravdu naplno prožije...

Kašpar von Urbach jsou jistě velmi zajímavým zjevením na české alternativní scéně, což tento kotouč poměrně lehce dokazuje. Frikce... Lásko... V mojí hlavě frézy ječí stereo!

 

 


[ Headquarters ]   [ Sušický rockový puls ]

[ Návštěvní sešit | Poznámkový blok ]   [ Odkazy ]   [ Koncerty ]   [ Sušická rocková pouť ]

[ Aktuální díl ]   [ Ankety ]   [ Archiv ]   [ Recenze ]   [ Inzerce ]   [ Kontakt ]

 

Srpuls.CZ © 1996-2007 Sir Rex PULS Productions 

NAVRCHOLU.cz