Hlavní stan  |  České vinyly  |  Recenze  |  Rozhovory  |  Odkazy  |  Kapely

Hledané  |  Nabídka  |  Inzerce  |  Poznámky  |  O nás  |  Kontakt  |  English info


>>>   R e c e n z e   >>>   SEE YOU IN HELL "s/t" | SYSTEMATIC DEATH "s/t"

>>>   E n g l i s h   >>>   

>>> MERŤÁK | 2010-07-14 >>>

SEE YOU IN HELL "s/t" | SYSTEMATIC DEATH "s/t"

split 7" EP
(2010 Insane Society Records)

Neveselé, ale sakra pravdivé!

Je tomu právě již více než rok co Barvák a jeho Insane Society vydali zatím poslední počin brněnských hardcore / punk harcovníků See You In Hell. V loňském roce šlo o split s japonskými Crow (SEE YOU IN HELL "s/t" | CROW "s/t"), avšak aby toho Japonska nebylo málo, tak protentokrát vychází u stejné firmy splitko s další tamní úderkou, a sice Systematic Death (dále jen SD). V případě tuzemských See You In Hell (dále jen SYIH) mohu bezesporu napsat, že skupina je po celých jedenáct let své existence vskutku pilná a v diskografii jejich sedmipalců zaujímá tento počin již páté místo. Ještě lepší zprávou je pro mnohé fanoušky fakt, že kapela za celou dobu své existence neztrácí nic ze své živelnosti a s přibývajícími léty stoupá vzhůru i kvalita jejich nahrávek!

Obal tohoto počinu vytvořil jednačtyřicetiletý Japonec, který si říká Sugi. Ovšem popravdě řečeno, mě jakási ruka, která svými pařáty trhá beton, příliš nezaujala, a po prozkoumání jeho tvorby na internetu jsem usoudil, že tohle jeho dílko opravdu nepatří k těm nejpovedenějším. Mimochodem, Sugi je podepsán pod pracemi i pro takové velikány jako jsou Hellshock nebo Pisschrist. Trochu na škodu tu vidím i fakt, že texty SYIH umístěné v bookletu nebyly přeloženy do japonštiny. Zaráží mě to tím víc, když si vybavuji, že u předchozího japonského splitka se tento kousek podařil. Navíc, na této nahrávce SD překlady z angličtiny do japonštiny mají. Poslední věc, která mě zklamala na obalu této nahrávky, je neumístění alespoň jediné společné fotografie členů obou kapel.

Pokud jde o samotný hudební obsah, tak rozepisovat se zde nyní sáhodlouze o SYIH by bylo jen nošením dříví do lesa. Zaprvé, tohle zdaleka není první recenze na nějakou nahrávku této kapely na našem webu, a za druhé, zasvěceným je tahle parta za ta léta stejně už důvěrně známá. Pokud se však čtenář s jejich tvorbou ještě skutečně nesetkal, pak mohu napsat, že v současnosti hrají SYIH ostrý a špinavý hardcore / punk obohacený thrashovým zvukem kytar! Ač se splitko s SD pořizovalo ve stejném studiu a vyšlo u stejného vydavatelství jako předchozí počin, o kterém jsem psal v úvodu, přesto se nebráním pocitu, že novinka je na tom zvukově rozhodně lépe a kapela na mě působí uceleněji. Oba vály, tedy "Krize II." i "Od narození" velmi kriticky adaptují stav každodenního pracovního procesu, kdy je člověk jen pouhou tečkou v rozsáhlém výrobním procesu, který ho nakonec učí držet hubu a krok ("Od narození") a když se tento proces naučí ovládat, tak mu ve finále stejně jeho práci vezme krize, která je vyvolána pány nahoře ("Krize II."). Zkrátka neveselé, ale bohužel sakra pravdivé! Navíc nazpívané kompletně v češtině, což je jen dalším plusem brněnské grupy.

Pokud jsem hned v začátku nazval SYIH harcovníky, tak SD mohu nazvat přímo legendou! Tahle partička čtyř kluků pochází z japonské Yokohami a za sebou toho mají od svých prvopočátků, které sahají až do první poloviny osmdesátých let, skutečně mnoho. V bohaté diskografii najdeme kromě četného množství cédéček a vinylů i videokazety nebo DVD. Hudebně jsou SD pořádně rychlý hardcore / punk, který ohýbá stromy k zemi a vyvrací je z kořenů! Žádné dlouhé proslovy a intra, několik úderů do kopáku a rychle na věc! Živelné, syrové, tvrdé, rychlé a velice povedené! Skupina má na své půlce desky o jeden zářez více než SYIH, avšak jejich příspěvky na tento vinyl ("Life", "20:30" a "Switch") jsou ještě rychlejší, než zářezy brňáků.

Textově je skupina kritická především k současnému postoji vedení způsobu života, prostě opět nejde o nic veselého. Přiznám se, že japonskou scénu příliš mnoho nesleduji a z extrémní tvorby jsem spíš příznivcem anglického a skandinávského vlivu, avšak SD mě opět utvrdili v tom, že Japonsko nám hudebně příliš vzdáleno není a extrémní muzika tu svou tradici rozhodně má.

Deska vyšla ve dvou verzích, přičemž ta zajímavější je limitovaná, a sice pouhými dvěma sty kusy na oranžovém vinylu, kde je jako bonus plakát plus nášivky a obal je otevíratelný zezadu rozložením do čtyřech stran. Asi největší peckou v případě bonusů je přiložené DVD-R, které obsahuje loňský koncert k deseti letům existence SYIH. Tato edice je v současné době bohužel již zcela vyprodána. Ovšem klasická verze s černým vinylem a rozkládacím obalem na dvě strany je díky nákladu 1300 kusů stále v prodeji a není žádný problém si ji obstarat!

Recenze | Hlavní stan


Srpuls.CZ | Vdmusick © Λ-Ω Magick Disk Musick 

NAVRCHOLU.cz
MS IE [Win] 6.0 & Mozilla Firefox [Win] 1.5.0.4 >> 1024x768 pix.