Hlavní stan  |  České vinyly  |  Recenze  |  Rozhovory  |  Odkazy  |  Kapely

Hledané  |  Nabídka  |  Inzerce  |  Poznámky  |  O nás  |  Kontakt  |  English info


>>>   R e c e n z e   >>>   R e p o r t y   >>>   DEATHCRUSHER 2015: VOIVOD, NAPALM DEATH, OBITUARY, CARCASS - 5. 11. 2015, Folimanka, Praha

English version is not available now>>>   E n g l i s h   >>>   

>>> BERRY | 2015-11-14 >>>

DEATHCRUSHER 2015: VOIVOD, NAPALM DEATH, OBITUARY, CARCASS - 5. 11. 2015, Folimanka, Praha

Na úvod nutno říci, že jsem byl téměř přesvědčený o tom, jak dalek už jsem navštěvování velkých koncertů a festivalů, které - s přibývajícími roky a veskrze proškrtaným seznamem doposud neviděných kapel - počínají postrádat kouzlo a naopak představují spíš torturu v podobě nekomfortu, který často skýtají.

Tenhle to nějakým způsobem rozbil a není vůbec těžké dovtípit se podstaty. Pokud jste s objevováním prvních velkých zahraničních koncertů extrémních kapel chodili třeba do Pyramidy, máte jasno. Tohle byla především nostalgická nota, byť není co smutnit, kapely se po více než dvou dekádách udržely na výsluní žánrů, často je pomáhaly dále definovat nebo udávat tempo a směr. Často vyrostly, i když o návštěvnosti z kraje 90. let se může všem jenom zdát.

 
 
Hala Folimanka byla kapacitně předimenzována, ale to muselo být každému uvažujícímu člověku předen jasné, vyhledal-li si předem možnosti útrob této stavby a porovnal s počtem lidí potvrzených na facebookové události. Webové stránky Folimanky = kapacita 1.300 lidí, facebooková událost = 1.400 lidí. Tohle srovnání ovšem není konečné, na facebooku dlouhodobě potvrzuje cca polovina skutečně příchozích, bez ohledu na to, zda ti konkrétně potvrzení skutečně přijdou. Oficiální čísla ani přesný odhad nemám, ale pokud bychom vycházeli z této realitě blízké úvahy, pak bylo v hale 2.800 lidí.
 
 
První kapelu HEROD jsem zaregistroval ve dvou skladbách, ale až zpětně jsem si uvědomil, že tam byla - vůbec jsem ji nevnímal.
 
 
 
Šel jsem slepě po velké čtyřce turné zatitulovaného úderně Deathcrusher a začal být ve střehu s nástupem VOIVOD. Bubeník v triku Crass, zpěvák pohlcen tanečními kreacemi a vrcholem koncertu se stává singlovka "Kluskap O' Kom". A stran singlů nezůstalo jenom u ní, zazněla i úplná novinka "Forever Mountain" z právě vyšlého split 7" SP s Napalm Death. Na závěr titulka Voivod a srdce neortodoxního metal punku bilo celým sálem, Pigiho pochodeň hoří v plným výrazu dál a nastává vrchol hned zkraje týhle velký čtyřky! A jak už to bývá, vzpomenete si, že můžete natáčet, zrovna když kapela definitivně odchází z pódia...
 

 
 
 
V pauze mezi kapelami zní reprodukovaně Fight s Robem Halfordem a mě se vybavuje rok 1994, kdy přesně tohle zvukaři v pauzách poslouchali... Ale to už na pódiu přistáli NAPALM DEATH se zpočátku zastřeným zvukem, který se postupně lepší, ale nestává ideálním. Zazněly nové tracky z aktuální desky s baleným mozkem, plus klasický zkrácený set. "Buďte sebou a budete šťastní," kázal Barney starý pravdy a držel palce. Místo Mitche pokorná náhrada. Tentokrát ne úplně oddanému dojmu možná lehce ubírá i nesčetněkrát viděná kapela.
 

 

 
 
 
Na OBITUARY někdo hodil čelo na knoflík s mlhou a kapelu jsme mohli leda tušit. Zvuk veskrze průměrný krájely mraky nesmrtelných zasekávaček coby spojnice jednotlivých skladeb. Je to pořád vysoký nadstandard co do originality projevu v žánru, ale oproti 21 letům starému vystoupení v Pyramidě je dojem slabší, byť je jasné, že stárneme všichni. Velmi jsem v tuhle chvíli ocenil místo k sezení na tribuně, a při pohledu dolů na parket se pro jistotu během večera ani nehnul. To se mi to s tím stárnutím kurva káže...
 

 
 
 
Oproti finálním CARCASS působila výprava scény třech předchozích kapel takřka maloměstsky. S touhle Mrchou stanuli na pódiu stars, rozsvítila se všechna světla, spustily větráky, rozpohybovala projekce; scéna byla nedílnou součástí show. Intro "1985" a je jasný, kdo tu tomu oficiálně velí. Čitelnější zvuk, skvělá instrumentace, sem tam čeština. Grinding stars - ano i tohle - v dobrém slova smyslu - fungovalo. Přesto jsem koncert opustil předčasně, abych si nezkazil relativně slušný dojem tlačenicemi a překračováním četných fanouškovských mršin nalitých předraženým sponzorským chlastem.
 

 
 
 
 

 

Recenze | Hlavní stan


Srpuls.CZ | Vdmusick © Λ-Ω Magick Disk Musick 

NAVRCHOLU.cz
MS IE [Win] 6.0 & Mozilla Firefox [Win] 1.5.0.4 >> 1024x768 pix.