Hlavní stan  |  České vinyly  |  Recenze  |  Rozhovory  |  Odkazy  |  Kapely

Hledané  |  Nabídka  |  Inzerce  |  Poznámky  |  O nás  |  Kontakt  |  English info


>>>   R e c e n z e   >>>   R e p o r t y   >>>   ABRAXAS - 17. 10. 2015, KD, Soběšice

English version is not available now>>>   E n g l i s h   >>>   

>>> BERRY | 2015-10-18 >>>

ABRAXAS - 17. 10. 2015, KD, Soběšice

Pořadatel koncertů je v dnešní době buď naivní snílek ctící staré ideály, o kterých podvědomě tuší, že jsou neprůchodné, anebo zdatný obchodník, kterému jde o hudbu až v poslední řadě. Žádná tenká linie mezi tím není, tahle polarita je jasně daná.

Stejně tak to má fanoušek, buď chápe souvislosti a má jistý vhled do zbytků fungování hudební scény, anebo ho tenhle mechanismus nechává zcela chladným a hudbu odsunul na pouhou jednu z možností zábavy a kratochvíle.

Na výše uvedeném nelze nic kritizovat, výběr je svobodný a nic není povinné, dokonce už ani psát reporty, natož je číst. Všechno je dneska založený na dobrovolnosti. Kapely se sami rozhodují, zda ještě vůbec vydávat album a jakou formou, zda vůbec, kde všude a za jakých podmínek vystupovat.

Koncert na vesnici je velký specifikum, kterýmu jsem dlouhý roky nedal šanci, ale rozhodně letos nešlo o první políbení. Zůstaňme u Abraxas, který jsem před necelými dvaceti lety na vesnici zažil, koncert byl výtečný (tehdy se mimochodem jednalo o comeback) a nic mu nechybělo.

Naivně jsem věřil, že po dvaceti letech to nemůže být jinak, zase vesnice, sál kulturáku, navíc nová deska, omlazení kapely novými členy. Prostě jsem se těšil na to „nekonečný boogie“.

Večerní příjezd do obce Soběšice nevěštil před kulturním domem žádnou velkou návštěvu, soudě dle maximálně deseti osobních automobilů na návsi, ale nešlo se nechat odradit, nezaplatit vstup 160 Korun na hlavu a ocitnout se uprostřed sálu. Však téměř osamocen. Pod pódiem zprava seděla kapela a obsazeno bylo jen několik málo stolů.

Smutný pohled za okamžik zpečetil doslova zprasený zvuk, znuděný zvukař s tabletem se za prvních půl hodiny nebyl schopný ani jednou zvednout od stolu umístěného vpravo (nikoliv uprostřed sálu) a jít si poslechnout, co vlastně lidem v sále doopravdy předkládá. Instrumenty při zatnutí zubů ještě šlo identifikovat, ale s nástupem zpěvů se vše valilo v prapodivné kouli a nic nezachraňovalo ani to, že posluchač znal písničky nazpaměť.

Kapela se sice zachovala profesionálně, koncert odehrála, ale bylo znát, že bez jakékoliv jiskry a známky skutečného propojení s publikem. Užívala si maximálně tak veřejnou zkoušku a možná přemýšlela, jestli má tohle ve 40 letech své existence zapotřebí.

 
 
Chápu, že každé pozvání je dnes pro jakoukoliv kapelu praktický dar z nebes, ale neprofesionalita ve formě zřejmého podcenění komunikace s pořadatelem byla zjevná.

Stran propagace se sice mohlo přidat, ale plakáty pokrývaly spádovou oblast, potud tedy víceméně bez výhrad. Neozvučitelný kulturák ale mohl být předmětem jednání a hledání řešení pro ideální zvuk - vlastní zvukař, anebo místní, který se bude snažit a nejen sveřepě lamentovat, že to „prostě nejde“.

Ale co ti potenciální příchozí, kteří nepřišli? Muzika je nezajímá, kapela je nezajímá, tuší, že zvuk bude stát za hovno, případně odsud už měli nějakou zkušenost či referenci, anebo nechtějí hrát o Černýho Petra ve smyslu rulety, kdo bude řídit z nedaleké Sušice či Strakonic a nebude moci zážitek umocňovat alkoholem. Tohle asi nemá přímé řešení.

Faktem je, že v polovině koncertu jsem se sebral a opustil tohle trápení na všech frontách. Po návratu do Sušice shledal plné restaurace a uvědomil si, že každá rodina má dneska minimálně dvě auta před domem.

Kapely to fakt nemají lehký, ani nový, ani starý. Zásluhy nikoho nezajímají, pokud nepřijedeš zahrát přímo do obýváku. A jestli máš na kontě spoustu alb a historických úspěchů je fajn, ale odmlčíš-li se na chvíli, začínáš nanovo. Tahle doba je pro muziku tvrdá, ale není to špatně - vytváří mnoho platforem konkurenčního prostředí, které udává všeobecný růst, byť za oběti, které by před lety prakticky nepřipadaly v úvahu. Tohle byla jedna dílčí z nich.
 
 
 

 

 
 
 

 

Recenze | Hlavní stan


Srpuls.CZ | Vdmusick © Λ-Ω Magick Disk Musick 

NAVRCHOLU.cz
MS IE [Win] 6.0 & Mozilla Firefox [Win] 1.5.0.4 >> 1024x768 pix.