Hlavní stan  |  České vinyly  |  Recenze  |  Rozhovory  |  Odkazy  |  Kapely

Hledané  |  Nabídka  |  Inzerce  |  Poznámky  |  O nás  |  Kontakt  |  English info


>>>   R e c e n z e   >>>   LIVER GARNISH "s/t" | HIROSHIMA NIGHTMARE "s/t"

English version is not available now>>>   E n g l i s h   >>>   

>>> MERŤÁK | 2014-08-20 >>>

LIVER GARNISH "s/t" | HIROSHIMA NIGHTMARE "s/t"

split 7" EP
(2014 Cestou Na Hřbitov Records, LG Noise)

Jihozápadní masakr

Je to pár měsíců, co vyšel společný sedmipalec punk-metalových Hiroshima Nightmare z Českých Budějovic a prácheňských fastcoristů Liver Garnish, pro které je toto dílko prvním „zásadním“ počinem, zatímco „profláklí“ Hiroshima Nightmare vypouští do světa nové nahrávky s železnou pravidelností, a až na jednu výjimku, vždy jako splitko s nějakou spřízněnou tuzemskou kapelou. Jedno se vlastně chystá i nyní, ale o tom později.

Nejprve zcela jistě zaujme kreslený obal od kreslíře Adama Peldy: burácející kapela, kolem pogující a moshující pankáči, metalisti, hardcoristi i skejťáci, za kterými se v dáli tyčí siluety šumavských hor nebo zřícenina hradu Rabí, a pozornější oči objeví třeba i českobudějovickou Černou věž a další detaily. Opravdu moc dobrá práce a pro mě osobně určitě jeden z nejpovedenějších obalů letošního roku! Druhá strana pak obsahuje především kompletní české texty obou kapel a něco málo informací k nahrávání.

I když historie Liver Garnish sahá až někam do roku 2005, letošní sedmipalec je (vyjma účasti na kompilaci Posloucháte Jižní Čechy 3) prvním širším zářezem do kapelové diskografie. Mimochodem, když se vrátím ještě ke zmíněné kompilaci, díky které jsem LG poprvé před lety zaznamenal, stejnou stranu desky jako oni měla tehdy i Hiroshima Nightmare, navíc kapely byly zařazeny přímo po sobě. Přiznám se bez mučení, že mě tehdy kolovrátkový fastcore / grind sypec úplně neučaroval a velkých změn u LG jsem nedoznal ani po letech s novým materiálem. Kapela minutu po minutě doplňuje zásobník a střílí jednu kulometnou dávku za druhou, ozvučení ze studia Hellsound také udělalo svoje, ale já tomu stále nemohu úplně přijít na chuť a jeden vál mi splývá v druhý, druhý ve třetí atd. Možná je to i tím, že podobných kapel se v Čechách a na Moravě v poslední době objevuje jako hub po dešti a kvantita v drtivé míře přesahuje kvalitu, avšak na druhou stranu, abych LG nekřivdil, líbí se mi občasné, až do blackmetalu hozené pasáže, kterým dominuje především zpěvákův hluboký hlas, jak je tomu např. u pátého zářezu "Stereotyp". A špatné nejsou rozhodně ani texty, zaobírající se kritikou společnosti, ale nejen z pohledu vnějšího kritika, ale i jako zamyšlení se nad sebou samotným, jako např. ve válu "Vnitřní pře": „Než začít osočovat, srovnat si to v sobě, nestačí ukazovat na čistý průstřel v hlavě!“. Každopádně, pokud si libujete ve fastcoru, těch sedm válů v sedmi minutách by vám mohlo udělat radost.

Paměť mě ani dál neklame, v případě Hiroshimy Nigtmare se jedná již o třetí splitko a jak jsem se nedávno dozvěděl, chystá se další s crust / grindovou Hibakushou. Kapela tedy v podstatě sype jednu nahrávku za druhou a s každou novou přichází i určitý hudební posun a větší odklon od původně hardcore / punkové kapely s vlivy thrash metalu do thrash metalové kapely s hardcore / punkovými vlivy, což mi svým způsobem také hraje víc do noty, haha! Na svou stranu umístili HN po třech válech a už úvodní "Až probudí tě ráno" s povedenou kytarovou vyhrávkou hned na začátek mě baví asi nejvíc. A ač je u kapely stále zřetelnější onen hudební posun (především u kytar), pořád je to ona, se srozumitelným zpěvem, dobře zahranou punkovou rytmikou a spíše emotivními texty, kterým bývá jakýmsi leitmotivem téma smrti. Stejně jako v minulosti, skupina opět zamířila do studia Hellsound a pořídila tam výborný zvuk, což je konec konců případ obou kapel, i když se nemohu ubránit dojmu, že budějovičtí harcovníci jej mají přece jen o něco lepší. Když jsem psal tuhle recenzi, dočetl jsem se na internetu, že HN nyní hledá po letech nového bubeníka a mě nezbývá než ještě popřát jeho brzké nalezení. Mezidobí částečné a ne snad dlouhodobé stagnace nám zatím může vyplnit poslech tohoto splitka nebo toho brzy chystaného s Hibakushou, které už je kompletně nahrané.

Split Liver Garnish a Hiroshima Nightmare vyšel přímo na labelu kytaristy Hiroshima Nightmare, Kubajze - tedy Cestou Na Hřbitov Records, a sice ve spolupráci s LG Noise, což je štítek aktivit Liver Garnish. Malá černá deska se rozkutálí do světa v nákladu 300 kusů, každopádně zatím by neměl být problém si ji pořídit do své sbírky.

Recenze | Hlavní stan


Srpuls.CZ | Vdmusick © Λ-Ω Magick Disk Musick 

NAVRCHOLU.cz
MS IE [Win] 6.0 & Mozilla Firefox [Win] 1.5.0.4 >> 1024x768 pix.