Hlavní stan  |  České vinyly  |  Recenze  |  Rozhovory  |  Odkazy  |  Kapely

Hledané  |  Nabídka  |  Inzerce  |  Poznámky  |  O nás  |  Kontakt  |  English info


>>>   R e c e n z e   >>>   DROM "Hectop"

English version is not available now>>>   E n g l i s h   >>>   

>>> LADISLAV OLIVA | 2013-11-17 >>>

DROM "Hectop"

LP
(2013 Drom)

Vinylová erupce ukrajinských rolníků

Sunshine, Clean Slate, Ember, Lvmen, Ravelin 7 či Thema Eleven. To jsou jména vůdčích představitelů tuzemského emocoru, který v druhé polovině devadesátých let zcela zásadně ovlivnil zdejší podzemní scénu. Víceméně všechny tyto soubory jsou dnes už minulostí, za zenitem nebo stylově jinde, mladší posluchačské generace ovšem v posledních dvou či třech letech nacházejí nová jména. Momentálním vrcholem tohoto tuzemsky tak trochu znovuobjevovaného žánru jsou Esazlesa, další kapely se jim ale přibližují či dokonce vyrovnávají. Vše je však žánrově složitější.

Původní emocore, pro své řvavější pojetí zpěvu označovaný také jako screamo, se v pozdějších letech z hardcorové subkultury značně přelil i do té metalové. Aby zmatení pojmů bylo dokonalé, objevila se označení jako post metal či sludge, tuzemsky přisuzovaná hlavně FDK a Gospel Of The Future. Ale čert vem škatulky, podstatněji se jeví skutečnost, že v této oblasti došlo k prolnutí hardcorové a metalové komunity a vytvořila se víceméně jediná a vzájemně spolupracující scéna. Mezi její aktuální tahouny patří také liberečtí Drom, kteří se po několika výhradně pálených kompaktech konečně dočkali vůbec prvního, ale zaslouženého zápisu do gramodeskových drážek.

Kapela coby vinylový debut zvolila čtyřskladbové, délkou však naprosto plnohodnotné loňské album. Mezi jeho přednosti patří nejen žánrově typicky stupňované napětí, ale také skvělá práce s výrazovou různorodostí a promyšleností. Rozsáhlé skladby zcela podle očekávání střídají jemně akustické pasáže s daleko více převažujícími hřmotnými výbuchy a překypují schopností mohutné kompoziční gradace, čímž bravurně navozují neodbytný pocit čehosi silně emotivního a atmosféricky dusného. Výsledkem je apokalyptický postmetal, který vedle často výrazných melodií překvapuje také neobvyklými texty, inspirovanými devadesát let starým povstáním ukrajinských rolníků.

Přestože určitá žánrová svázanost může být znát, mnohá místa jí čelí částečně nečekaným způsobem. Některé skladby znějí v rámci stylu víceméně typicky, jiné ovšem rozevírají dveře a míří jinými směry. "Bratr a smrt" se spoléhá na spojení spokojeně předoucího kytarového riffu a ohnivě horkokrevných výtrysků, jež díky bezmála čtvrthodinovému songu "Hrob z ledu a kamení" přecházejí v až vulkánové erupce, přerušované půvabně zklidněnými momenty. A byť mnozí alternativci si zřejmě budou klepat na čelo, určité motivy vzdáleně připomínají čtyřiatřicet let staré a kvalitativně srovnatelné olympické "Prázdniny na Zemi", v nichž vězí pradávné historické kořeny tuzemského atmosférična, jež ani skrze soudobé spolky neztrácí na síle. Ano, tohle je něco, co se také může směle přiřadit k tomu historicky lepšímu a co mocně hýbe současným stavem zdejší alternativní scény.

Všechny dosavadní produkty tohoto souboru spojovala amatérská realizace, která však nebyla přítěží, nýbrž nositelem výrazně undergroundového půvabu. Tentokrát jde o naprosto skvěle vypadající vinyl, který na obou stranách obalu a současně na obou etiketách nabízí víceméně totožný motiv, doplněný základními údaji, což přesně naplňuje tvrzení o tom, že v jednoduchosti je ta největší krása. Prostým způsobem vypadá také vnitřní list, který předkládá všechny texty plus historické komentáře k více než devadesát let staré situaci na Ukrajině. To vše černé na bílém, z jedné strany v češtině, z druhé strany v angličtině. Ani při sebedůkladnějším ohledávání se nedaří najít nic, co by působilo rušivým dojmem, a zůstává tedy jen monument čiré nádhery, z níž přechází zrak.

Recenze | Hlavní stan


Srpuls.CZ | Vdmusick © Λ-Ω Magick Disk Musick 

NAVRCHOLU.cz
MS IE [Win] 6.0 & Mozilla Firefox [Win] 1.5.0.4 >> 1024x768 pix.