Hlavní stan  |  České vinyly  |  Recenze  |  Rozhovory  |  Odkazy  |  Kapely

Hledané  |  Nabídka  |  Inzerce  |  Poznámky  |  O nás  |  Kontakt  |  English info


>>>   R e c e n z e   >>>   CALES "Return From The Other Side"

English version is not available now>>>   E n g l i s h   >>>   

>>> JOHAN | 2013-04-24 >>>

CALES "Return From The Other Side"

PD
(2013|03|01 Gothoom Productions)

Návrat z druhé strany - z Valhally, kde si Blackie znovu připil na zdraví s Quorthonem...

Zatím poslední, dva roky stará nahrávka Blackoshova projektu vyšla, podobně jako předchozí materiál CALES "KRF", na vinylu. A není to vinyl ledajaký - slovenský label se postaral o picture provedení a samotná gramodeska je na pohled opravdu krásná. Na první straně je vyveden přírodní motiv, který byl na CD edici na nosiči i na zadní straně digipacku, na druhé pak nad lesem krouží nějaký dravec, vše v temně zelené barvě, trochu odlišné od barevného zpracování CD. Vnitřní kapsa obsahuje z jedné strany Blackieho stylovou fotografii a z druhé texty a informace o nahrávání - zřejmě převzaté z kazetové verze, protože jsou uvedeny i poznámky k MC bonusu, který žel na vinylu není. Přední strana přebalu je obdobná s tou z kompaktu, stojí na ní majestátní postava s hlavou jelena, zadní se ale od prvního vydání liší, opět je zde mezi stromy onen stojící „jelen“, hledící kamsi do mlhy... Opravdu podařená grafická práce, která činí z elpíčka sběratelský artefakt, škoda snad jen toho, že nedošlo na gatefold verzi, nebo alespoň přebal z tak tvrdého kartonu, jaký byl použitý na "KRF".

To bychom měli popis materiálna, nyní ještě něco k duchovnu, neboli hudbě samotné. Je sice fakt, že jde o nahrávku z roku 2011, ale na Vinyl Disk Musick z pochopitelných důvodů recenze ještě nevyšla. O tom, že je Blackosh jedním z nezajímavějších tuzemských umělců není sporu, mě osobně z jeho calesovské éry baví hlavně dvě epické nahrávky "Pass In Time" a "KRF", přičemž druhou uvedenou jsem zatím považoval za vrchol jeho tvorby. Nyní se tedy u "Return From The Other Side" nabízí otázka, zda tak velkolepé dílo, jako byl „Zářez“, dokázal mistr překonat.

A odpověď není zrovna jednoduchá. Desky jsou si totiž svým způsobem podobné, ale ještě lepší je napsat, že Return From The Other Side nenásilně na "KRF" navazuje. Blackie si opět pohrává s náladami skladeb, možná přibylo melodií a ubylo dravosti, nebo spíše rychlosti (výjimka potvrzuje pravidlo), ale pořád jsou to doslova hymny. Hymny plné mystiky, přitom neskutečně atraktivní, plné chytlavých motivů, samozřejmě v podání kytar, které Blackie vrství na sebe, ale často pracuje i s kytarou akustickou a skladby díky ní dostávají jakýsi přírodní nádech. Jistě lze s úspěchem použít přirovnání k epickým dílům Bathory, a jedním dechem dodat, že Blackie hraje s velkým učitelem rovnocennou partii, jen o nějaký ten rok později.

První strana obsahuje tři skladby, které tvoří sevřený blok, ve kterém se hraje hlavně ve středních tempech, stylově něco mezi pagan a folk metalem (nezaměňovat Blackieho folk s „ejchuchu“ pivními popěvky!). Vrcholem „áčka“ (uvozovky používám, protože strany nejsou nijak číslovány...) je pro mě "Highlander", ve kterém Blackosh předvádí pozoruhodný pěvecký výkon; hudba je samozřejmě také naprosto skvělá a spousta motivů by mohla posloužit jako hudba k ústředním scénám nějakého historického velkofilmu...

„Béčko“ je o poznání košatější, co se žánrů a temp týká. Už první "Verdict" je řádně zahuštěná zemitá skladba s takřka pochodovými rytmy, které by mohly fungovat jako předbojový rituál nějakého přírodního národa... Dusot bicích připomíná válečné bubny a Blackie se pouští do řady skřehotů; ono platí obecně, že s vokály si opravdu pohrál. A to ještě není nářezům konec, protože "Heathen Beast" je black/thrash rychta, na první poslech jednouchá, na další samozřejmě se spoustou zajímavých momentů. Blackosh do toho nářezu stylově štěká a člověk si tak říká, jestli další skladba bude ještě větší divočina, protože zatím se pořád přitvrzuje a zrychluje. Ale dramaturgie velí k obratu, nebo spíše převratu, protože předposlední skladba koketuje s doom metalem a závěrečná je taky pomalejší. Ale zatímco z "Dawn There" dýchá cosi strašidelného, snad nějací lesní běsové (kteří se ale v rozhodující okamžik projeví jako - s úsměvem řečeno - neškodní tvorové), poslední "Redemption By Blood", kterou uvozuje akustické intro s čistým procítěným zpěvem, je asi vůbec nejintenzivnější kompozicí nahrávky. Jedním slovem nádhera.

Zvuk si Blackie pořídil sám ve svém Descent studiu, kde samozřejmě nahrál veškeré nástroje a také obstaral všechny vokály. Zvuk z gramofonu mi přijde o něco hutnější než z CD playeru, možná je trochu víc vytažená baskytara, ale celkově hraje vinyl moc pěkně a dokonce jsem po čase zase musel točit „volume doprava“, tudíž se asi příliš neřezalo...

Co dodat? "Return From The Other Side" je pro fanoušky pagan metalu s nábojem, pro fanoušky epické éry Bathory a pro fanoušky - v textu uvedených - Blackoshových alb radostnou nutností. A abych nezapomněl odpovědět na otázku, jestli je "Return From The Other Side" lepší než "KRF"...? Není, je stejně pozoruhodný a kvalitativně srovnatelný. V obou případech jde o majstrštyky!

Recenze | Hlavní stan


Srpuls.CZ | Vdmusick © Λ-Ω Magick Disk Musick 

NAVRCHOLU.cz
MS IE [Win] 6.0 & Mozilla Firefox [Win] 1.5.0.4 >> 1024x768 pix.